Öksürük için Şifalı Bitkiler

nane-limon-baris-mancoÖzellikle Kış ayrarında bizi fazlaca rahatsız eden öksürük için evde hemen önlem almak isteriz. Öksürüğü bir an önce tedavi etmek içinse aklımıza gelen ilk yöntem Rahmetli Barış Manço ‘nunda şarkılarında olan bitkisel tedavi . Bakalım ne demiş rahmetli; zürehanın düşkünü beyaz giyer kış günü, şifayı kapıncade bana gel al kağıt kalemi eline yaz. Nane , limon kabuğu bir güzel kaynasın,  içine hatme çiçeği biraz çöre otu katasın , hatta biraz tarçın bir tutam zencefil bin derde deva geliyor.  Tabi bu şarkıdaki şeyleri hapşuran ve üşütenler için yazmış.

Öksürüğe ne iyi gelir ? Biz özellikle balgamlı veya kuru öksürük için şifalı bitkileri bir inceleyelim. Öncelikle öksürüğün tipine bağlı olmadan ve bitkilere sarılmadan bilinmesi gereken ilk şek bol bol sıvı tüketilmesidir. Su balgamı en yi çözen maddedir ve balgamlı öksürüğü yumuşatacaktır.

Ihlamur ve ada çayı gibi içeceklerde rahatlama sağlayacaktır. tuzlu karbonatlı su ile burun açılmalıdır. Öksürüğün sebebi çevremizdeki halı , boya vs ise hemen öksürüğümüze sebebiyet veren ortam ve maddeden uzaklaşılmalıdır.

Kuru öksürüğün sebebi burun tıkanıklığı ise , burun açıcı ilaçlar kullanılır. Allerjik sebebi olanlar için allerji ilaçları kullanılır. daha kronik olanlarda astım hastaları için kullanılan ilaçlar kısa süreli doktorlar tarafından önerilmektedir.

Eğer öksürüğünüzün yanında başka rahatsızlıklarınız var ise veya öksürüğünüz 3 günde hafiflemez ise mutlaka doktora gidiniz.

Geçmiş olsun….

Öksürük için Şifalı Bitkiler” üzerine 7 düşünce

  1. Kuru öksürük olsun ve diğer kışa özgü hastalıklar olsun bence en önemli besin kestanedir. Ben çocuğumda olan bu öksürük şikayetini kestane yedirerek ortadan kaldırdım. İlaç kullanmaktansa böyle yararlı bitkiler kullanmanızı tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir