Miyop, Hipermetrop ve Miks (mix) Astigmatlar

astigmatAstigmat gözün gelen ışını odaklayan kırıcı ortamlarında özellikle kornea tabakasında kırma kusurunun tüm eksenlerde aynı olmayıp bazı eksenlerin daha kırıcı bazılarının daha az kırıcı olması durumudur. Astigmatın kelime anlamı “noktasızlık” dır. Bir noktayı nokta şeklinde görememe dağınık ve saçılmış şekilde görmek demektir.

Astigmat türleri ve çeşitleri nelerdir? Miks astigmat nedir? Miyop nedir? Hipermetrop nedir?

Astigmatlar ve düzenli ve düzensiz olarak ikiye ayrılır.

Düzenli astigmatın miyop, hipermetrop ve miks ( mix ) tipleri vardır. Bu gruba giren astigmatlar genellikle kalıtsaldır. Astigmat olan gözde, bozuk olan görüntü tamamen retina (sinir tabaka) önünde kalıyorsa miyop astigmat, tamamen sinir tabakanın arkasına düşüyorsa hipermetrop astigmat, görüntünün bir kısmı retina önünde, bir kısmı retina arkasında oluşuyorsa mix astigmat olarak adlandırılır.

Düzensiz astigmatlar korneada iltihap sonrası, ülser, kornea yaralanmaları sonucunda oluşabilir. Eğer düzensiz astigmat varlığında edinsel (sonrada oluşan) bir neden bulunmuyorsa kornea incelmesiyle seyreden keratokonus hastalığının bir belirtisi olabilir. Keratokonus hastalığının erken tespiti ve tedavisi oldukça önemlidir. İleri dönemlerde ancak kornea nakli uygulanarak tedavi edilebilir.

Astigmatların gözlük hariç diğer tedavi yöntemleri nelerdir?

Astigmatlar gözlük kullanmak haricinde astigmatın derecesine göre torik yumuşak kontak lens, gaz geçirgen sert kontak lens, astimatik keratotomi, wavefront LASİK, kornea nakli(düzensiz skarlı tiplerinde) gibi değişik tedavi şekillerinden de fayda görebilir.

Astigmatlar için uygulanan göz lazer tedavilerinde de başarı oranları hızla yükselmiştir. Halen başarının en iyi olduğu grup sadece miyop olanlardır. Hipermetrop ve miks ( mix ) astigmat türlerinde başarı (lazer tedavi sonrası derece kalması) oranları %90-95 ‘lere gerilemektedir. Hangi astigmatlı gözlere lazer uygulanabileceğine detaylı bir göz muayenesi, kornea kalınlığı, astigmatın tipi,uygulanacak kişinin yaşı, eşlik eden bir hastalığın olup olmadığından sonra karar verilebilir.

Miyop, Hipermetrop ve Miks (mix) Astigmatlar” üzerine 4 düşünce

  1. Ben fazla kiloları olan bir bayanım yaklaşık 15 kilo fazlalığım vardı piyasada bir çok ürün kullandım en son hodobax adlı bir zayıflama ürünü kullandım 7 kilo verdim zayıflamak isteyen tüm bayanlara vede kiloları olanlara tavsiye ederim

  2. once yorum yazdıgın yazıyı oku sonra o lanet kiloalrın ile ilgili yazı yaz. malak adam gozkusurlarını yazmıs sen kilodan bahsediyon.

  3. O reklam yapmıs bence osman kardeş bu internet bilgi havuzu filan değil milletin dini imanı para reklam olmus astigmat diyo hemen 2 satır yazmıs altına lazer diyor yaa

  4. merhaba benim 5.5 derece mix astiğmatım var, 30 senedir gözlük takıyorum ve kurtulmak istiyorum. laser olamaz mıyım?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir