Bebek için Araba Koltuğu Kullanmak Gereklimidir ?

bebek-araba-koltuguBebek için Araba Koltuğu Kullanmak Gerekli mi?

Otomobil kazaları bebeklerde ve küçük çocuklarda yaralanma ve ölüm nedenlerinin sık rastlanan nedenlerindendir. Güvenli bir araba koltuğu kullanıldığında otomobil kazalarından ölümler %80 kadar azaltılabilir. Bebeğin kucakta sıkıca tutulması kaza anında kucaktan fırlamasını engellemez.
Otomobil yolculuğu bebeğiniz ve sizin için güvenli ve huzurlu olmalıdır.
Bebekler doğumdan itibaren araba koltuğuna oturtulabilir. Bebek koltukta dik değil yarı-yatar pozisyonda olmalıdır. Koltuğun içine gömülmemeli, başı öne düşmemelidir. Gerektiğinde bebeğin altına havlu veya battaniye desteği konulabilir.
Bebekler için araba koltuğu seçimi çok önemlidir.
10 kiloya kadar veya bebek 1 yaşına gelinceye kadar araba koltuğu arka koltukta ve arkaya bakar pozisyonda olmalıdır. Arkaya bakar pozisyonda olması onu boyun yaralanmalarından korur.
1 yaştan veya 10 kilodan sonra araba koltuğu öne bakar şekilde takılabilir. Bebeğin başını iyi tutması gerekir. Koltuğun değiştirme zamanı ile ilgili doktorunuza danışabilirsiniz.
Otomobildeki en güvenliyer arka koltuğun ortasıdır.
Hava yastığı olan araçlarda bebeği hiç bir zaman ön koltukta oturtmayın. Hava yastığının aniden şişmesi ciddi yaralanmalara ve ölümlere neden olabilir.
Araba koltuğu ile keyifli bir yolculuk için:
Bebeğinizi hastaneden eve ilk yolculuğunda araba koltuğunda götürün. Araba koltuğu bebeğinizin uyuması için en konforlu ve güvenli yerdir. Uyurken onu rahatsız etmeyin.
Bebek uyanık olduğu zamanlarda onunla ilgilendiğinizi gösterin.
Otomobilde geçirdiğiniz zaman bebeğinizle konuşmak ıçın en uygun zamandır. Ona şarkılar mırıldanabilir, ne yaptığınızı ve nereye gittiğinizi anlatabilirsiniz. Sadece otomobilde gördüğü 1-2 adet yumuşak oyuncak sıkılmasını önleyebilir. Alışıncaya kadar bağırarak tepki gösterebilir. Sakinleştiğinde tekrar konuşmaya ve şarkı söylemeye başlayın. Otomobil hareket halinde ise ağladığında kucağınıza almayın, böyle yaparsanız her ağladığında kucağınıza alacağını öğrenir.
Arabada bulunan herkes emniyet kemerini kullansın. Büyük çocukların da kemer takmasına dikkat edin. Bebeğiniz bunun sadece kendisi için olduğunu düşünmesin.
Sık olarak övün ve ilgisini çekecek şekilde sohbet edin.
Uzun yolculuklarda periyodik olarak dinlenmesi ve beslenmesi için mola verin.

Otomobil sektöründe kriz ve global kriz 2008-2009

Global krizin en çok vurduğu sektörlerden biri otomobil sektörü. Bir çok ünlü firma işçi memur manager kadrolarını küçültmeye başladı. Krizden etkilenmeyen ve yatırım yapmaya devam eden firmalar ise gıda sektörü ve gıda sektörüne endeksli çalışan (ambalaj, yarı mamaul vs. ) firmalar. Bence kriz döneminde bu tarz sektörlerde iş bulma şansınız var. Kriz döneminde bulunan iş, sağlıklı ve geleceği olan iştir.

Ama en önemlisi sevdiğiniz ve mutlu olabileceğiniz iştir. 

Buyurun dostlar buyurun Halil İbrahim sofrasına :-)

2008 autoshow araba fuarı fotoğraflar

2008 araba fuarı dün başladı. Bende VIP gününde ziyaret etme fırsatı buldum ve sizinle bu fuardan birkaç fotoğrafı paylaşmak istedim. Ferrari ve alfa-romeo en ilgimi çeken araçlar oldu cryslerin 7 kişilik arabasıda normal binekler ve çocuklu aileler için ideal gözüküyor. Bana göre 2008 araba fuarı diğer senelere göre biraz zayıf ekonomideki belirsizlik bu sektörüde etkilemiş görünüyor. Ama daha önce araba fuarına gitmeyenler için ideal. Sanırım giriş biletleri 20 ytl ile bugünde pazara kadar herkes gezebilecek.

İyi seyirler