Emzirme Döneminde Egzersiz Yapılabilinir mi?

egzersiz-emzirmeEmzirme Döneminiz Boyunca Egzersiz Yapabilir misiniz?

        Emzirdiginiz dönemde düzenli olarak orta derece zorluktaki hareketleri içeren egzersiz yapabilirsiniz. Aşırı egzersiz süt tadını degiştirebilir. Bebeginizin, egzersiz sonrası sütünüzü almaması durumunda, egzersiz sonrası duş alıp, ilk gelen sütü sagıp atarak, sonraki sütü veya egzersiz öncesi sagdıgınız sütü bebeginize veriniz.

Yani kısaca herşeyin fazlası zarar olduğu için emzirme döneminde de egzersizin fazlası zarar verebilir. Dolayısıyla zaten emizrme döneminde yorgun olan anne için zor egzersiz hareketleri ile bünyesini yorması istenmez.

Hafif günlük sabah egzersizlerini tercih edebilirsiniz.

Pilates Egzersizleri ve Prensipleri

pilates_egzersizleriPilates hareket ve prensipleri hakkında, öğretmenlerden ve kitaplardan farklı bilgiler bulabilirsiniz.Burada güvenli ve etkili pratik yönetme ve ilkelerinden bahsedeceğiz.

Plates teknik ve prensipleri;

Rahatlama

Öncelikle rahatlama ile hareketlere başlanmalıdır. Hafif rahatlatıcı seslerle vücuttan gerginliği atmak gerekir. Pilatesin en önemli avantajı bu kas dengesizliklerinin oluştuğu yerlere hitap etmesidir. Bunlar omuz, boyun, yüz bölgeleri; pelvik taban ve karın bölgesinin rahatlaması gerekir.

Gerginlik istenmez, ve tüm kasların gerginliğinin bırakılması hedeflenir. Bunun için işi doğru ve kuralına göre yapmak gerekir. Farklı gruplar farklı konumda egzersize başlayabilir ” ayakta, sırtüstü yatan, oturmuş ” , ama yine de gergin olan kasları rahatlatacaktır. Zihninizin bu konuya odaklanmış ve boşalmış olması şarttır.

Konsantrasyon

Zihnimiz boşalmış bir şekilde, organlarımıza konsantre olarak egzersize başlayabilirsiniz. Pilates bir düşüncedir, varoluş / egzersiz vücut formu ve akıl ile mevcut olması gerekir. Vücudunuzu hissedin, sert ve gergin olan yerlerinize odaklanın, bu durum hareketlere duyarlılık ve vücudun bilinci güvenli ve etkin tutmak içindir. Önemli olan tek şey kendinizin bunlara odaklanması ve kontrollerin sizin elinizde olduğudur.

Hizalama, duruş, pozisyon

Bu durum hizalama, pozisyon, nötr konum, tavır, çekirdek yapı, merkezleme olarak adlandırılabilinir. Vucut rahatlamıış ve kişiler kendi vücutlarına konsantre olmuş durumdadır. Şİmdi sadece duruşunuza bağımlısınızdır. Duruş pozisyonlarınıza göre odaklanmanız gereken kas sistemleri değişiklik gösterir.

Nefes

Tam ve geniş nefes alınmalıdır. Bunun sebebi:

Akciğerlerden toksinleri uzaklaştırmak.
Rahatlama ve enerji kaynağı sağlamak
Odaklama ya  yardımcı olmak
Kaslarınıza oksijen göndermek
Kan dolaşımınızı hızlandırmaktır.
Koordinasyon

Nefes ile koordine hareket ortak çalışma imkânsızlık gibi görünebilir, ancak bu uygulama konusunda biraz antraman yapmak gerekebilir. Yeni başlayanlar için kurslar bazen yavaş ve sıkıcı görünebilir, ancak yavaş yavaş, adım adım üzerinde durdukça alışacaksınız, ilk seferde her şeyi yapamayabilirsiniz.

Hassasiyet, duyarlılık

Her hareketin bir amacı vardır, her talimat alıştırmanın başarısı için çok önemlidir. Olmadı, çok kötü, yetersiz, gibi soruları  sormamak için yani mükemmellik zaman ve uğraş meselesidir. Stres yapmayın başa dönün.

Akışkanlık

İnsan vücudu hareket mekanizması dinamiktir. Pilates vals gibi, nefese ve hareket akışkanlığı sağlar.Kontrol merkeziniz, gerginlik ve stres uzaklaştırmaktır için çalışır.

Dayanıklılık

Vücudunuzun kontrol altında tutmak için derin Postural kaslarımıza ihtiyaç duyarız,bunların kuvvetli, güçlü ve dayanıklı olması gerektirir. Açıkça vucudumuzu hareket ettire tüm kasların zinde ve güçlü olması gerekir. Mekanizmanın doğru çalışması için .

İşte tüm bunlar platesin prensip ve hareket nedenlerini oluşturur.

Pilates ve Pilates Aletleri

pilatesSon birkaç yıl boyunca, bir egzersiz programı Pilates giderek popüler olduğunu kanıtlamaktadır. Başlıca etkisi, ana Postural kas gruplarını ve vücudun dengesini korurken yardım etmesidir. Bu gruplar da, omurga destekleme esastır.

Eğer egzersiz rejimi olarak Pilatesi tercih ettiyseniz, bu omurga duruş ve pozisyonların rahatlığını keşfedeceksiniz. Ayrıca bu uyumun sürdürülmesinde yardımcı olacak derin Postural kaslarınızın gücünü ekleyerek üzerinde odaklanacaksınız. Bu kasların hayati önem taşımakta ve ağrı engellemeye yardımcı bulunmaktadır.

Pilates Egzersiz Programı nasıl ortaya çıktı

Pilates egzersiz sistemi Gelistirici Joseph Pilates dir. Bu sistemi 1900′ lerde sadece kendi sağlığının iyileştirilmesi için de tasarlanmıştır ki, daha sonra, dünya savaşında yapılan hastanede Pilates yatan hastalar için, rehabilitasyon ve direnç gelişimi için kullanılmiştır . Sonrada belli cihazlar ve elemanlarla kullanımı gelişmiştir. Şimdi, özel ekipman ve Joseph Pilates egzersiz sistemi kullanılıyor .

İlk çıktığı günden bu yana Pilates egzersiz programı esas profesyonel dansçılar tarafından kullanıldı. Bu sayede güç, denge eklenmiş bir takdir ve esneklik platese kazandırılmış oldu. 1980’lerde Pilates ve Rediscovery ile egzersiz oldukça popüler hale geldi.

Pilates Aletleri
Pilates aletlerileri daha fazla çaba oluşturmak için kullanılan bir direnç halindedir. Pilates birinci alet parçasına reformcu denir. Bu parça demir çerçeve ile ipli bir sürgülü platformdur. Sabit tutma çubuğundan, itme ve çekme platformu ile hareket yapılmaktadır. Ne zaman Pilates ve bu öncümakin ile egzersiz yaparsak, bir yüzey üzerinde dengeyi korumak ve platformu aynı anda taşımak gerekir, bu çok zor bir hamledir. Bu gerçek bir balans hareketirir.
Plates için tasarlanmış yumuşak toplar ve daire şeklindde direksiyon simitleri hepsi denge ve zorlayıcı hareketleri yapmak için geliştirilmiş meteryallerdir. Bunlara ek olarak pilates minderi,  pilates çemberi, plates bantları, plates filmi ve videoları kullanılınılır.Bunları bir set halindede satın alabilirsiniz.

Pilates teknikleri ile bu alıştırma topu veya Yoga ve makine cihaz kullanımı birleştirilmiştir. Bu tekniklerde daha fazla yaratıcılık, süre, tatbikatlar, entegre Pilates prensipleri ile daha fazla hareket ve teknik yaratılabilinir.

Plates hakkındaki tecrübelerinizi burada paylaşabilirsiniz.