Silivrikapı Buz Pateni Ulaşım ve Telefon Bilgileri

silivrikapı-buzpateni-salonuNihayet Silivrikapıdaki buz pateni tesisi açıldı ve gerçektende çok güzel oldu. Tesisi spor a.ş. işletiyor ve fiyatlar ve seanslar hafta içi ve sonu değişiyor. Şu anda fiyatlar ;

hafta içi 17 00 ‘a kadar sivil 10tl  öğrenci 8 TL.,

hafta içi 17 den sonra sivil 12 tl öğrenci 10 tl

hafta sonu ise sivil 15 öğrenci 10 tl dır.

Ama bence gitmeden önce aramanızı tavsiye ediyorum . Çünkü buz hokeyi antremanları ve maçları olabiliyor . serbest seansları öğrenmek için telefon iletişim bilgisi olarak 0 212 589 28 29 tolu telefonu arayabilirsiniz.

Ulaşım olarak aşağıdaki haritadan yararlanabilirsiniz.

Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: silivrikapı buz pateni salonu

Buz pateni hakkında paylaşım bilgi ve isteklerinizi de yorum bölümüne yapabilirsiniz.

Emzirme Döneminde Egzersiz Yapılabilinir mi?

egzersiz-emzirmeEmzirme Döneminiz Boyunca Egzersiz Yapabilir misiniz?

        Emzirdiginiz dönemde düzenli olarak orta derece zorluktaki hareketleri içeren egzersiz yapabilirsiniz. Aşırı egzersiz süt tadını degiştirebilir. Bebeginizin, egzersiz sonrası sütünüzü almaması durumunda, egzersiz sonrası duş alıp, ilk gelen sütü sagıp atarak, sonraki sütü veya egzersiz öncesi sagdıgınız sütü bebeginize veriniz.

Yani kısaca herşeyin fazlası zarar olduğu için emzirme döneminde de egzersizin fazlası zarar verebilir. Dolayısıyla zaten emizrme döneminde yorgun olan anne için zor egzersiz hareketleri ile bünyesini yorması istenmez.

Hafif günlük sabah egzersizlerini tercih edebilirsiniz.

KARAGÜMRÜK SÜPER

31 Temmuz yapılan çift kale maçta A Takımız ile A genç takımımızın performansı göz doldurdu..
Maçı A Takımımız 6-0 kazandı..
Fakat genç takımımız gelecek için umut verdi..
Gollerimizi YASİN (2) TEOMAN BİLEO , TURGAY ,BURAK ve KEMAL kaydetti.
Maçı çok sayıda taraftar yönetimimiz ile birlikte takip etti.
Taraftar ve yönetim maç boyunca alkışlarla güzel gollere ve hareketlere eşlik etti..
Gollerimiz:

(2)

Goller dışında sahanın yıldızları

Emrah ÜNSAL,Cihat DOLAR ,Bilal KARA,Yasin GENÇ,
Sezer Akyalın,Doğan Doyaner,Murat Pekiçli,Başar Öner
Herkes görevini yaptı

Pilates Egzersizleri ve Prensipleri

pilates_egzersizleriPilates hareket ve prensipleri hakkında, öğretmenlerden ve kitaplardan farklı bilgiler bulabilirsiniz.Burada güvenli ve etkili pratik yönetme ve ilkelerinden bahsedeceğiz.

Plates teknik ve prensipleri;

Rahatlama

Öncelikle rahatlama ile hareketlere başlanmalıdır. Hafif rahatlatıcı seslerle vücuttan gerginliği atmak gerekir. Pilatesin en önemli avantajı bu kas dengesizliklerinin oluştuğu yerlere hitap etmesidir. Bunlar omuz, boyun, yüz bölgeleri; pelvik taban ve karın bölgesinin rahatlaması gerekir.

Gerginlik istenmez, ve tüm kasların gerginliğinin bırakılması hedeflenir. Bunun için işi doğru ve kuralına göre yapmak gerekir. Farklı gruplar farklı konumda egzersize başlayabilir ” ayakta, sırtüstü yatan, oturmuş ” , ama yine de gergin olan kasları rahatlatacaktır. Zihninizin bu konuya odaklanmış ve boşalmış olması şarttır.

Konsantrasyon

Zihnimiz boşalmış bir şekilde, organlarımıza konsantre olarak egzersize başlayabilirsiniz. Pilates bir düşüncedir, varoluş / egzersiz vücut formu ve akıl ile mevcut olması gerekir. Vücudunuzu hissedin, sert ve gergin olan yerlerinize odaklanın, bu durum hareketlere duyarlılık ve vücudun bilinci güvenli ve etkin tutmak içindir. Önemli olan tek şey kendinizin bunlara odaklanması ve kontrollerin sizin elinizde olduğudur.

Hizalama, duruş, pozisyon

Bu durum hizalama, pozisyon, nötr konum, tavır, çekirdek yapı, merkezleme olarak adlandırılabilinir. Vucut rahatlamıış ve kişiler kendi vücutlarına konsantre olmuş durumdadır. Şİmdi sadece duruşunuza bağımlısınızdır. Duruş pozisyonlarınıza göre odaklanmanız gereken kas sistemleri değişiklik gösterir.

Nefes

Tam ve geniş nefes alınmalıdır. Bunun sebebi:

Akciğerlerden toksinleri uzaklaştırmak.
Rahatlama ve enerji kaynağı sağlamak
Odaklama ya  yardımcı olmak
Kaslarınıza oksijen göndermek
Kan dolaşımınızı hızlandırmaktır.
Koordinasyon

Nefes ile koordine hareket ortak çalışma imkânsızlık gibi görünebilir, ancak bu uygulama konusunda biraz antraman yapmak gerekebilir. Yeni başlayanlar için kurslar bazen yavaş ve sıkıcı görünebilir, ancak yavaş yavaş, adım adım üzerinde durdukça alışacaksınız, ilk seferde her şeyi yapamayabilirsiniz.

Hassasiyet, duyarlılık

Her hareketin bir amacı vardır, her talimat alıştırmanın başarısı için çok önemlidir. Olmadı, çok kötü, yetersiz, gibi soruları  sormamak için yani mükemmellik zaman ve uğraş meselesidir. Stres yapmayın başa dönün.

Akışkanlık

İnsan vücudu hareket mekanizması dinamiktir. Pilates vals gibi, nefese ve hareket akışkanlığı sağlar.Kontrol merkeziniz, gerginlik ve stres uzaklaştırmaktır için çalışır.

Dayanıklılık

Vücudunuzun kontrol altında tutmak için derin Postural kaslarımıza ihtiyaç duyarız,bunların kuvvetli, güçlü ve dayanıklı olması gerektirir. Açıkça vucudumuzu hareket ettire tüm kasların zinde ve güçlü olması gerekir. Mekanizmanın doğru çalışması için .

İşte tüm bunlar platesin prensip ve hareket nedenlerini oluşturur.

Pilates ve Pilates Aletleri

pilatesSon birkaç yıl boyunca, bir egzersiz programı Pilates giderek popüler olduğunu kanıtlamaktadır. Başlıca etkisi, ana Postural kas gruplarını ve vücudun dengesini korurken yardım etmesidir. Bu gruplar da, omurga destekleme esastır.

Eğer egzersiz rejimi olarak Pilatesi tercih ettiyseniz, bu omurga duruş ve pozisyonların rahatlığını keşfedeceksiniz. Ayrıca bu uyumun sürdürülmesinde yardımcı olacak derin Postural kaslarınızın gücünü ekleyerek üzerinde odaklanacaksınız. Bu kasların hayati önem taşımakta ve ağrı engellemeye yardımcı bulunmaktadır.

Pilates Egzersiz Programı nasıl ortaya çıktı

Pilates egzersiz sistemi Gelistirici Joseph Pilates dir. Bu sistemi 1900′ lerde sadece kendi sağlığının iyileştirilmesi için de tasarlanmıştır ki, daha sonra, dünya savaşında yapılan hastanede Pilates yatan hastalar için, rehabilitasyon ve direnç gelişimi için kullanılmiştır . Sonrada belli cihazlar ve elemanlarla kullanımı gelişmiştir. Şimdi, özel ekipman ve Joseph Pilates egzersiz sistemi kullanılıyor .

İlk çıktığı günden bu yana Pilates egzersiz programı esas profesyonel dansçılar tarafından kullanıldı. Bu sayede güç, denge eklenmiş bir takdir ve esneklik platese kazandırılmış oldu. 1980’lerde Pilates ve Rediscovery ile egzersiz oldukça popüler hale geldi.

Pilates Aletleri
Pilates aletlerileri daha fazla çaba oluşturmak için kullanılan bir direnç halindedir. Pilates birinci alet parçasına reformcu denir. Bu parça demir çerçeve ile ipli bir sürgülü platformdur. Sabit tutma çubuğundan, itme ve çekme platformu ile hareket yapılmaktadır. Ne zaman Pilates ve bu öncümakin ile egzersiz yaparsak, bir yüzey üzerinde dengeyi korumak ve platformu aynı anda taşımak gerekir, bu çok zor bir hamledir. Bu gerçek bir balans hareketirir.
Plates için tasarlanmış yumuşak toplar ve daire şeklindde direksiyon simitleri hepsi denge ve zorlayıcı hareketleri yapmak için geliştirilmiş meteryallerdir. Bunlara ek olarak pilates minderi,  pilates çemberi, plates bantları, plates filmi ve videoları kullanılınılır.Bunları bir set halindede satın alabilirsiniz.

Pilates teknikleri ile bu alıştırma topu veya Yoga ve makine cihaz kullanımı birleştirilmiştir. Bu tekniklerde daha fazla yaratıcılık, süre, tatbikatlar, entegre Pilates prensipleri ile daha fazla hareket ve teknik yaratılabilinir.

Plates hakkındaki tecrübelerinizi burada paylaşabilirsiniz.

Bilinçsizce yürümek sağlıklı spor olarak sayılmıyor

 

Kocaeli üniversitesi (KOÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Prof. Dr. Yavuz Taşkıran, yürüyüşün egzersiz olarak seçilmesinin başlıca nedeninin herkesin kolaylıkla yapabilmesi olduğunu; ancak kişinin yürüyüş öncesinde mutlaka genel sağlık kontrolünden geçmesi gerektiğini bildirdi.Taşkıran, yürüyüşün özel bir hüner ve pratik gerektirmediğini, rahat bir ayakkabının dışında hiçbir özel ekipmana ihtiyaç duyulmadığını belirterek, genellikle orta ve ileri yaşlardaki kişilerin tercih ettiği sporun sıcak yaz günlerinde kâbusa dönüşmemesi için gerekli önlemlerin alınması gerektiği görüşünü dile getirdi.

Spor amaçlı yürüyüş öncesi mutlaka spor hekimine danışılmalı” diyen Taşkıran, yürüyüş öncesi kan kontrolü yapılmasının, tansiyon ve diyabet durumlarının kontrol altında tutulmasının önemli olduğunu kaydetti. Sıvı tüketimi alışkanlığının da kazanılması gerektiğini ifade eden Taşkıran, şu tavsiyelerde bulundu:

“Herkesin kolaylıkla yapabilmesi nedeniyle genellikle orta yaş ve üzeri kişilerce tercih edilen egzersiz yöntemi, ciddi bir genel sağlık kontrolünün ardından uygulanmalı. Kişinin geçmişine, ailesinde kalp, solunum, dolaşım, tansiyonla ilgili problemi olup olmadığına da bakmak, spor eğiticisi tarafından kişiye özel hazırlanan programla çalışmak gerekir. Her yaş grubuna göre süre ve şiddetin ayarlanması, yürüyüş güzergahlarının iyi belirlenmesi önemlidir. Egzoz dumanı altında, kentin göbeğinde sportif amaçlı yürüyüş olmaz. Birçok kentimizde yürüyüş yolları dünyanın hiçbir ülkesinde görülmemiş şekilde iki cadde arasına yapılmıştır! Kent orman tarzı, ağaçlık ve yükseltisi olan mekanlar yürüyüş için tercih edilmelidir.”

Sport Medicine Digest dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, düz yolda saatte 6 mil hızla gerçekleştirilen yürüyüşün 5 mil hızla bisiklete binmeye eşdeğer olduğunu dile getiren Taşkıran, yürüyüşün önemli miktarda enerji harcatma yöntemi olduğunu kaydetti. Araştırmada, yüzde 10 eğimli bir yolda 45 dakikalık yürüyüşün 65 kilogramlık bir kişiye 500’ün üzerinde kalori yaktıracağının yer aldığını bildiren Taşkıran, şöyle devam etti:

“Yürüyüş ile ilgili yapılan çalışmada 40-56 yaşları arasındaki kişilerin 20 haftalık çalışma sonunda dayanıklılıklarının yüzde 28 oranında arttığı belirlenmiştir. Ayrıca, bu kişilerdeki tüm uyku düzensizlikleri de kaybolmuştur.”

Besin grupları ve günlük alınması gereken besin miktarları

Besin grupları ve günlük alınması gereken besinler:
Yeterli ve dengeli beslenmek için değişik yaş, cinsiyet ve özel durumlardaki bireylerin enerji ve besin öğeleri gereksinmeleri farklıdır.
Besinlerimiz, içerdikleri besin öğelerinin türleri ve miktarları yönünden farklıdır. Bazı besinler proteinden, bazıları karbonhidrattan zengindir. Bu nedenle, besinlerimizi, besleyici değerleri yönünden 4 grup altında toplayabiliriz. Bu grup içinde yer alan besinler, birbirinin yerini tutar. Günlük beslenmemizde her gruptan besin bulunur ve bunların miktarları gereksinmemize uygun olursa, yeterli ve dengeli besleniriz:

Grup 1: Süt ve sütten yapılan yiyecekler: Bu grup kalsiyum için en iyi kaynaktır. Süt, yoğurt, peynir, çökelek, süt ile yapılan tatlılar bu gruba girer. Bu gruptaki yiyeceklerin herhangi birinden veya bir kaçından günde 2 porsiyon yenilmelidir. En az bir büyük su bardağı süt veya yoğurt, iki kibrit kutusu büyüklükte peynir, bir küçük kase muhallebi veya sütlaç bir porsiyon kabul edilir. Bu gruptaki yiyecekler özellikle büyümekte olan çocuklar, gebe ve emzikli kadınlar ile yaşlılar için önemlidir. Yetişkin ve normal durumda olan kişilere günde iki porsiyon, çocuklar, gebe-emzikli kadınlar ve yaşlılar 3-4 porsiyon almalıdır.
Grup 2: Et, tavuk, balık, yumurta, kuru nohut, fasulye, mercimek, ve bu besinlerden yapılan ürünler: Bu gruptaki besinler protein, B vitaminleri ve demirden zengindir. Enerji de verirler. Herhangi birinden ya da bir kaçından her gün 2 porsiyon yenilmelidir. Bu grup besinler, öğle ve akşam birinci yemeği oluşturur. Öğünlerden birinde kurubaklagil, birinde etli sebze yemeği yeterlidir. Etin yerine balık veya tavuk da yenilebilir.Gençler, gebe-emzikli kadınlar bu gruptan 3 porsiyon almalıdır.
Grup 3: Taze sebze ve meyveler: C vitamini, birçok vitamin ve mineral gereksinmemizi bu gruptan karşılarız. Karnabahar, kereviz, patlıcan, enginar, pancar, kabak,domates, salatalık, biber, yeşil yapraklı sebze ve otlar, havuç, her türlü meyveler bu gruba girer. Bu gruptaki yiyeceklerin herhangi birinden veya bir kaçının karışımından her gün 5-7 porsiyon yenilmelidir
Grup 4: Tahıllar ve tahıllardan yapılan yiyecekler: Bu grup temel enerji kaynağımızı oluşturur. Ekmek, makarna, şehriye, pirinç, bulgur, kuskus, börekler, un ve irmikten yapılan tatlılar bu gruptandır. Ekmek, her öğün yediğimiz yiyecektir.Yetişkin bir kişi için öğünlerde bile 1-2 orta dilim ekmek yeterlidir. Hareketi fazla olan kişiler bunun iki üç katını yiyeceği gibi, daha çok oturarak iş yapan kişilerin bir porsiyondan fazla yemelerine gerek yoktur. Hareketli kişiler yaptıkları işin derecesine göre 2-3 porsiyon yiyebilirler. Bu gruptan günde 4-6 porsiyon yenilmelidir.
Bu gruplarda belirtilmeyen, fakat yiyeceklerimize lezzet vermek için kullandığımız yağlar, şeker, salça ve baharat vardır. Şeker ve şekerli tatlılar vücuda sadece enerji sağladığından bunların fazla tüketilmesi şişmanlığa neden olur. Beden hareketi çok olan işçiler ve sporcular her yemekte tatlı yiyebilirler.Günlük yediğimiz yağların aşağı yukarı yarısı, yiyeceklerimizin bileşiminden gelir. Özellikle etle pişirilen yemeklere ilaveten yağ koymaya gerek yoktur. Katı ve sıvı yağlardan dengeli bir şekilde yenmelidir. Günlük bir kişinin alacağı yağ miktarı 20-30 g. (2-3 silme yemek kaşığı) kadardır. Bu yağın 1/3 ü bitkisel sıvı yağlar, 1/3ü zeytin yağı, 1/3 ü katı yağ olmalıdır.