Vajinismus nedir ? Vajinismus Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Vajinismus Nedir ? : Kısaca, cinsel ilişki sırasında vajinayı çevreleyen pelvik tabanlı kasların istem dışı kasılmasıdır. Bu durum cinsel ilişkiye müsade etmemekte ve veya ağrılı ( acılı ) bir cinsel ilişki gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Vajinismus-7Vajinismus tipleri ; birincil ve ikincil olarak ikiye ayrılmaktadır. Birincil vajinismus denilen tip , cinsel ilişkinin en başından beri yaşanması , ikincil olan ise ; daha öncesinde normal bir cinsel hayatı olan kişinin dha sonradan bu duruma yakalanmasıdır.

 

Vajinismus-2Her iki tip içinde ortak vajinusmus belirtileri vardır . Bunlar;

 • Cinsel ilişki sırasında batma ve yanma hissi
 • Zor ve imkansız penetrasyon (  penisin vajinaya girişi )
 • Kanununi evlenme yapılmış, ancak eşler hala cinsel ilişki yaşananmış
 • Doğum sonrası veya oluşmuş diğer fiziksel rahatsızlıklar ( idrar yolları enfeksiyonları, kanser, menepoz vb. )
 • Belli bir sebebi olmayan cinsel ağrılar
 • Jinekolojik muayene zorluğu ve zor takılan tamponlar
 • İlişki sırasında diğer vucut kaslarında da kasılmalar ve nefes darlığı
 • Acıya bağlı gerçekleşen, seksten kaçınma isteği

Eğer bu belirtileri yaşıyorsanız , sorununuz yüksek ihtimalle vajinismusdur. Ancak şunu hemen belirtmeliyim ki; bu hastalıktan kurtulma oranı % 100 dür. Yani ne olursa olsun tedavi edilebilir durumdadır. Vajinismusun ne olduğunu ve belirtilerini öğrendik . Şimdi sıra neden olduğunu tespit ve nedene bağlı olarak da tedavi yöntemine geldi.

Vajinismus nedenleri ; fiziksel ve psikolojik nedenlere dayanır. Psikolojik nedenler nelerdir ? :

 • KAYGI ve ENDİŞELER ; hamile olma korkusu , vajinaya zarar ve hasar gelebilme korkusu , fiziksel zarar görme korkusu olarak değerlendirilebilirnir.
 • ANKSİYETE ve STRES ; anksiyete bozukluğu ( dıştan gelebilecek belirli bir duruma karşı ruhsal ve buna bağlı vucudun vediği fiziksel tepki ) , duygusal travma , önceki kötü cinsel deneyimler , cinsel performans baskısı
 • PARTNER SORUNLARI ; tacizsel tavır, bağlılık korkusu , önyargılı davranma, güven eksikliği.
 • ÜZÜCÜ ( travmatik ) OLAYLAR ; geçmişten yaşanan duygusal / cinsel taciz , taciz olayına tanık olmak.
 • ÇOCUKLUK DÖNEMİ ; Aşırı sert ebeveynlere sahip olmak, dengesiz ve yanlış bir dini eğitim , şok edici cinsel görüntüler , yetersiz cinsel eğitim.
 • NEDENSİZ ; hiç bir nedene bağlanamayan durumlar , fiziksel ve psikolojik neden olmayan durumlar..

VajinismusVajinismusun genel fiziksel nedenleride şunlar olabilmektedir;

 • TIBBİ DURUMLAR ; idrar yolu enfeksiyonları, kanser, paelvik tabanlı hastalıklar, egzama, sedef , vajinal sarkmalar.
 • ÇOCUK DOĞURMA ; Ağrılı sancılı doğumlar, düşük yapma .
 • YAŞA BAĞLI SEBEPLER; menepoz ve hormonal anomaliler, vajinal kuruluk
 • GEÇİCİ SEBEPLER ; yetersiz vajinal yağlanma
 • PELVİK TRAVMALARI ; herhangi bir pelvik ameliyatı
 • TACİZ ; fiziksel saldırı , tecavüz ve benzeri zorlayıcı durumlar.
 • İLAÇLAR ; Kullanılan ilaclara bağlı pelvik sornları

olabilmektedir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Olmalıdır ; Öncelikle bu konuyu iyi araştırmalı ve iyi anlamalısınız.  Tabiki uzman doktora başvurup onun tetkik, psikolojik ve fiziksel muayeneleri sonucu ,  gidişatınız belirlenecektir. Ama daha çok geçici ( dönemsel ) ve psikolojik etkilere bağlı bu hastalıktan kısa sürede kurtulacakğınıza eminim. Hangi doktor (güven duyabileceğiniz birini seçin )  bu konuda daha iyi buradan yorum yapamam . Çünkü ben bu hastalığa yakalanmadım ( bir erkek olarak ) . Ama tüm hastalıklar gibi buna duyarsız kalamadım.  Yapabildiğim, burada paylaşım ve forum platformu kurarak, vajinismusu birebir yaşayan kişilerin yorumları, yaşadıkları ve nasıl tedavi olduklarına dair açıklamalar her zaman olduğu gibi diğer hastalar için büyük bir kaynak oluşturacaktır.

 Tedavi sürecinde dengeli yaklaşımlar geçmişleri irdelemeler , yavaş yavaş denemeler büyük önem taşımaktadır. Fiziksel teknik kas kontrol teknikleri , ilaç ve krem uygulamaları , duygusal odaklanma ve çiftlerin birbiri arasındaki terapiler, pozisyonlar , istekler ve özgürlük …

Evet vajinismus tedavi yöntemleri maddeleri okadar fazla ki ; bundan çıkarılacak en büyük sonuç hiç birini hafife almadan adım adım bu konuyu kendinizin planlıca hareketleri, deneyimleri , tedaviye giden doğru yolu bulma doğrultusunda hareket etmeniz gerekmektedir. Benim size nacizhane tavsiyem en büyük psikolojik sorunlar paylaşım eksikliği ile başlar. Sıkıntılarınızı birilerine anlatın . Buraya yazın veya güvendiğiniz birilerinden yardım isteyin. İşte tedaviye başladınız bile…. geçmiş olsun. 

Kadınlarda Cinsellik İsteksizlik Sorunlar ve Nedenleri

kadınlarda-cinsellikCinsellik herkesde olduğu gibi kadınlarda da önemli bir konudur. Cinsel soğukluk yaşayan kadının bu konuda kesin bir nedeni vardır. Genelde psikolojik olan bu sorunlar, yaşam tarzınıda etkilemektedir. Dolayısı ile bu nedeni ortadan kaldırmak gereklidir.

Kadınlarda cinsel istek sorunları hangi nedenlere bağlıdır ?
Kadınlarda görülen cinsel fonksiyon bozuklukları ve buna bağlı isyeksizlik oldukça çeşitli nedenlere bağlı olabilmektedir.
Bunları sınıflandırmak gerekirse:
Orgazm ile ilgili bozukluklar
Azalmış cinsel istek bozuklukları
Nörolojik hastalıklara bağlı bozukluklar
Psikolojik kökenli olanlar
Cinsel iğrenme bozuklukları
Cinsel tahrik bozuklukları
Cinsel ağrı bozuklukları
Kan akımı yetersizliğine (ateroskleroz) bağlı bozukluklar
Hormonal değişikliklere bağlı bozukluklar
Kullanılan ilaçların yan etkilerine bağlı bozukluklar

Bu nedenlerle ilgili mutlaka kişi tedavi görmelidir. Her hastalıkta olduğu gibi buda bir hastalık olup uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Sizinde başınıza böyle bir durum geldi ise neye bağlı gerçekleşti ve nasıl çözüldüleri burada paylaşabilirsiniz.

türkiyede her on kadından biri evli ve bakire

Türkiye’deki her 10 kadından biri için, evlendiği gece hayatının en kötü gecesi oluyor. Çünkü kadınlar eşleriyle seks yapmaktan korkuyor. İstese de, sevse de cinselliği yaşayamıyor. Vajinismus adı verilen bu durum aylarca hatta yıllarca sürebiliyor. Bazı evliliklerde seks hiç yaşanmıyor…..

Cinsel Terapist ve Evlilik Terapisti Cinsel Tıp Enstitüsü Genel Başkanı Dr. Cem Keçe, kadınların en büyük korkularından biri olan ilk gece korkusuyla ilgili soruları yanıtladı:

* Vajinismus nedir?

Vajinismus tıpkı deprem gibidir. Kişi umutsuz olduğuna yürekten inanır, ‘Ya canım acırsa’ diye cinsellikten korkar ve vajina kasları öyle bir kasılır ki, asla ilişkiye giremez. Bu, en önemli cinsel fobilerden biridir. Vajinismusun en temel belirtisi o an geldiğinde kişinin panik atak benzeri bir durum yaşamasıdır. Yani kişi eşini iter, kasılır, endişe, korku ve kaygı duyar. O kadar açık bir kaygı duyar ki, bilinci açık olsa bile kontrolünü yitirir. Bundan utanır, suçluluk duyar, kendinden nefret eder, hayal kırıklığına uğrar. Zamanla cinsel isteksizlik ve çocuk sahibi olamama kaygıları buna eklenir. Bu, kadın için de erkek için de zor bir durumdur. Bazı evlilikler buna sadece 5-10 yıl dayanır. Ancak bu korkular 30 yıl bile devam edebilir.

Aniden ortaya çıkabilir

* Tedavi edildikten sonra vajinismus tekrarlar mı?

Vajinismusun tipleri vardır. Genelde ilk gece ortaya çıkar ve doğru tedaviden sonra geçer. Bazen cinsel hayatı olan kişilerde birden ortaya çıkar. Doğum yırtıkları, düşükler, kürtaj, kötü ve sert yapılan bir cinsel muayene bile buna neden olabilir. Bu kadınlar fiziksel problemler ortadan kalksa bile cinsel birleşme yaşayamaz. Daha önce tedavi olmuş kişilerde bu hastalık tekrarlayabilir.

* Kolay tedavi edilebilir mi?

Geçmişte yaşanan bir cinsel travma yoksa ya da muayene edilebiliyorsa, bu ‘basit vajinismus’tur. Nispeten tedavisi kolaydır. Bazılarında geçmişte yaşanmış cinsel bir travma öyküsü vardır ve derinlerde bastırılmıştır. Bu, ‘ağır vajinismus’tur. Tedavisi zor ama mümkündür. Bazı kadınlar ise partneri ile olan diğer problemleri nedeniyle istemli olarak ağrı, yanma, acı ve kanama olacağından korkarak cinsel birleşme sırasında kendilerini kasarlar ve cinsel ilişkiye izin vermezler. Buna da ‘durumsal vajinismus’ denir.

* Vajinismus, anne-baba olmaya engel teşkil eder mi?

Hayır, vajinismus yalnızca sağlıklı ve mutlu bir cinsel birleşmeye engeldir. Normale göre gebelik şansının az olmasına rağmen, vajenden kayan spermler nedeniyle gebelik oluşabilir. Son yıllarda tüp bebek yöntemiyle anne-baba olan birçok çift var. Sorunlarını çözmek yerine aşılama yöntemi ile anne-baba oluyorlar. Halbuki bu durumda tüp bebek ve aşılama gibi yöntemler sadece zaman ve para kaybıdır. Normal doğumdan sonra bu sorundan kurtulacaklarını düşünenler yanılırlar. Bazı jinekologlar bile doğum sırasında bu konunun kendiliğinden çözülebileceğini düşünür. Ama genellikle sorun devam eder. Zaten bu çiftler genellikle sezaryeni tercih ederler.

* Eşi vajinismus olan erkekler ne yapıyor?

Bu önemli bir boşanma sebebi mi? Sanılanın aksine vajinismusun yol açtığı boşanma oranları düşüktür. Çünkü cinsel korkular çifti birbirine yakınlaştırır. Devamlı reddedilme ve tatminkar olmayan bir ilişki nedeniyle erkekler pasifize olur. Vajinismuslu kadınlar eğer görücü usulüyle evlendirilmemişlerse, eş veya sevgililerini otoriter ve baskıcı babalarının aksi özellikteki erkeklerden seçerler. Evlilik öncesi başka kadınlarla yaşadıkları cinsel deneyimleri sınırlı olan eşleri, çoğunlukla aşırı nazik, pasif, girişken olmayan ve edilgin erkeklerdir. Tencere ve kapak misali karı-koca birbirlerini kırmaktan aşırı derecede korkar. Vajinismuslu kadınlar nasıl birer ‘iyi kız’ ise, eşleri de aynı şekilde ‘iyi çocuk’lardır.

Israr sorunu büyütür

* Vajinismusu olan bir kadına kocasının cinsel ilişki için ısrar etmesi normal midir?

Eğer erkek kadının korkusunu anlamaya çalışıp ona destek olmak yerine, bir an önce cinsel ilişkiyi gerçekleştirip hem kendisine, hem eşine, hem de ailesine erkekliğini ispatlama gayreti içinde hareket ederse sorun daha da büyür. Maalesef genellikle süreç bu şekilde işler. İlk geceden sonra aile büyüklerine hesap veren çiftler, sorunun büyümesine neden olur. Vajinismuslu kadınların eşleri istenmedikleri, reddedildikleri, yeteri kadar sevilmedikleri korkusuna kapılabilirler. Ne yapacaklarını bilemezler, ki bu çok normaldir. Hayatlarının cinsel ilişkiye girmeden geçeceğini düşünerek, bu sorundan kurtulmak için kendilerini tamamen işlerine adamayı denerler.

ESRA TÜZÜN /Sabah gazetesi

Normal doğumdan sonra vajina genişlermi?

dogum-sonrasi-cinsellikNormal doğumdan sonra vajina genişlermi?
Normal doğum sonrası vajinanın genişleyip genişlememesi çok merak ettiğimiz konulardan biridir. Bunun nedeni tabiki ileriye yönelik cinsel hayatımızda ki endişelerimizdir. Bunu ayrı iki noktada incelemek gerekir. Çünkü, vajinanın genişlemesi ile cinsel hayatınızdaki mutluluğun oranını birebir endeklememiz gerekir. Önce sorumuzu cevaplayacak olursak , evet normal doğum sonrası rahim genişler . Çünkü rahim çapı yaklaşık 10 cm dir ve 9 – 9.5 civarındaki bebek kafası çapı bu rahim çapından çıkar. Rahim zamanla aynı döngüsüne çalışsada, eski yapısına tam ulaşamayacaktır. Cinsel hayatımızı etkiler mi sorusunun cevabı ise ; 1. 2. doğumdan sonra ve hatta 3. doğumdan sonra bile cinsel hayatı etkilememektedir. Ancak 4 doğumdan sonra bu,cinsel hayatı etkilemeye başlamakta ve idrar tutamama gibi problemlerede yol açmaktadır.
Rahim daraltma ameliyatları varmı dır?
Tabiki vardır ve çokta basit bir operasyondur. Rahimden bir kısım alınarak dikilir. %100 e yakın rahim daraltmalarında başarı vardır. Ama genellikle böyle operasyonlara gerek duyulmaz. Yani 3 çocuğu olsa bile cinsel hayatta bir sıkıntı yoktur.
Kafanıza takılan başka soruları ve tecrübelerinizi aşağıdaki soru ve yorum bölümüne yapabilirsiniz.

dul kadın arayanlar ve dul kadınlar

Blog yorumun farkettiği bir konu dul kadın arayan erkekler,

Erkekler neden dul kadın ararlar, bizce bunun sebebi cinselliklerine güvenen erkeklerin zengin ve varlıklı dul kadın aramaklarından kaynaklanmasıdır. Dul kadın sorumluluk gerektirmez çünkü onu sahiplenmezler erkekler, ( erkekler her zaman sorumluluktan kaçmak isterler ) zordur erkek olmak, kadınlar gibi güçlü değillerdir aslında. Bu yüzden ararlar dul kadın ve hatta zengin olsun. Ama cinsel güdü ve işlevlerinin iyi olduğunu düşünüyorum bu insanların. Siz dul iseniz ve dul kadın arayan bir erkekseniz bence burada paylaşmalısınız. Dul kadınlarda kendilerini sahiplenecek erkek isterler, işte burda yazın bakalım dürüstlüğe giden yol doğru yoldur.  

cinsellik hakkında bilgileri paylaşalım

Evet, insanoğlunun hayatta bir kaç ana objelerinden biride cinselliktir.Sağlıklı bir şekilde: Yemek, içmek, sevmek, sevilmek, konuşmak, yeteneklerini ve hobbylerini oluşturmak, tuvalete gitmek ve uyumak. Bütün bunların yanında bunlar gibi güzeli cinsel ilişkiye girmek.

cinsellik.jpg

Tüm bu ana objelerden bir yada bir kaçını bozukluğu mutsuzluğu yaratır. Birçok mutsuzluğu kaynağı aslında doğru olarak bildiğimiz şeylerdir; ama vucudumuzun isteğiyle, bildiğimiz doğruların çelişmesidir. Bu ne demek; yanlış bir cinsel eğitim, yada genetik yapımızla uyuşmayan örf ve adetlerin cinsel sorunlarımızı oluşturduğu gerçeğidir.

Peki ne yapmalıyız. Önce herkez cinsellik hakkında bildiği ve zevk aldığı noktaları burada anlatabilir. Mesela benim 18 yaşında okuduğum ve hayatım boyunca karşındaki kadını iyi tatmin ettiğim ve onu tatmin ederken benimde mutlu olduğum ve tatmin olduğum bilgilerle başlayabilirim.

Kadınlarda vajinanın hemen üzerinde bulunan küçükparmak ucu büyüklüğünde klitoris adı verilen siniruçları bulunur (bu biraz erkeklerin penis ucunun altındaki hassaslığı andıran bir olguya yaklaşabilir) ön sevişmede bu noktayı bulup parmağınızın ucu ile daireler şeklinde okşamanız, kadını %90 orgazma ulaştıracaktır.

Unutmadan söylemeliyim çiftlerin birbirini sevmesi ve tanıması cinsel ilişkinin iyi olacağının bir göstergesidir.

Kadınlarda G noktası ; bu nokta vajinanın 6-7 cm içinde üst taraftadır (göbek tarafı) kadının arkasının dönük olduğu pozisyonda (köpekpozisyonu) ilişkiye girmek bu noktayı tahriki arttırmaktadır.Bu pozisyonda ilişki sırasında bi elinizle klitorisi bir elinizlede bir göğüsü tutun. Aman tanrım işte budur.Uçuyoruzzzzz.

Cinsel ilişkide birbirinize ihtiyaçlarınızı söylemekten çekinmeyin.

Okadar çok anlatılacak şey varki biraz sizlere bırakalım.Yorumlayın sorunlarınızı paylaşın. Cinsel isteksizlik olmaz (fiziksel bir sorun olmadıkça ) , partner isteksizliği olur.

Evet artık cinsel itiraflar burada paylaşılıyor. Buyurun: