Öksürük için Şifalı Bitkiler

nane-limon-baris-mancoÖzellikle Kış ayrarında bizi fazlaca rahatsız eden öksürük için evde hemen önlem almak isteriz. Öksürüğü bir an önce tedavi etmek içinse aklımıza gelen ilk yöntem Rahmetli Barış Manço ‘nunda şarkılarında olan bitkisel tedavi . Bakalım ne demiş rahmetli; zürehanın düşkünü beyaz giyer kış günü, şifayı kapıncade bana gel al kağıt kalemi eline yaz. Nane , limon kabuğu bir güzel kaynasın,  içine hatme çiçeği biraz çöre otu katasın , hatta biraz tarçın bir tutam zencefil bin derde deva geliyor.  Tabi bu şarkıdaki şeyleri hapşuran ve üşütenler için yazmış.

Öksürüğe ne iyi gelir ? Biz özellikle balgamlı veya kuru öksürük için şifalı bitkileri bir inceleyelim. Öncelikle öksürüğün tipine bağlı olmadan ve bitkilere sarılmadan bilinmesi gereken ilk şek bol bol sıvı tüketilmesidir. Su balgamı en yi çözen maddedir ve balgamlı öksürüğü yumuşatacaktır.

Ihlamur ve ada çayı gibi içeceklerde rahatlama sağlayacaktır. tuzlu karbonatlı su ile burun açılmalıdır. Öksürüğün sebebi çevremizdeki halı , boya vs ise hemen öksürüğümüze sebebiyet veren ortam ve maddeden uzaklaşılmalıdır.

Kuru öksürüğün sebebi burun tıkanıklığı ise , burun açıcı ilaçlar kullanılır. Allerjik sebebi olanlar için allerji ilaçları kullanılır. daha kronik olanlarda astım hastaları için kullanılan ilaçlar kısa süreli doktorlar tarafından önerilmektedir.

Eğer öksürüğünüzün yanında başka rahatsızlıklarınız var ise veya öksürüğünüz 3 günde hafiflemez ise mutlaka doktora gidiniz.

Geçmiş olsun….

Kolay ve Hızlı Zayıflama Yöntemleri

kolay-zayiflamaGene bir yaz öncesi ve araştırıyoruz kolay ve hızlı zayıflama yöntemlerini. Şöyle bir blogyorum sayfalarına göz attım bu konuda neler yayınlanmış diye ve öncelikle şunu buldum , diyet yaparken nelere dikkat etmeliyiz.  Evet kafamıza göre veya bir yerde bulduğumuz diyet listeleri ne göre diyet yapmak ne kadar doğru bilmem ama ben kolay ve hızlı zayıflama yöntemlerini çözdüm. Bunu başarmak gerçekten çok kolay, sadece beslenme ve aktivite anlayışlarımızı biraz değiştirmemiz gerekiyor o kadar.  Öncelikle ben elmayı hayatınıza günlük olarak özellikle sabahları sokmanızı tavsiye edeceğim çünkü elma ve diyet vazgeçilmez bir ikili olarak karşımıza çıkıyor. Birde sabahları ve yemeklerde önce 1-2 bardak ılık su bu işin başlangıcı.

Bu işte öncelikli olarak inanmak gerekli ve prensip ve sabır sahibi olmalısınız. Böyle bir yaşam tarzı benimserseniz zaten hızlı kilo verme yollarını aramayacaksınız. 2 günlük şok diyet , zayıflama hapı , 10 günde 5 kilo zayıflama gibi olaylar bence sağlıksız ve metebolizmayı fazla zorlamaktan ibaret.

hizli-zayiflamaÖncelikle besin gruplarını ve alınması gereken miktarları bir tanıyın.  İdeal kilonuz nedir nasıl hesaplanır ona bir göz atın. Kendinizi ve yedikleriniz bir gözden geçirin. Sonra kendinize bir program yapın . haftalık yapabilirseniz süper olur. Ama en az bir gün öncesinden yarın ki yemek planınızı oluşturabilirsiniz. En kolay yol mevcut yediklerinizin miktarlarını azaltmak ve yukarıda bahsettiğim elma ve su olayı başlangıç olur . Ara öğünlerde ise bitkisel zayıflama yöntemlerinden faydalanabilirsiniz. Blogyorumdaki diyet ürünleri bitkileri  sayfası size yardımcı olacaktır.  Selülit içinde beslenme ve diyet  tedavisi anlatılmış . Tabi bunların etkilerini paylaşım az olduğu için göremiyoruz.

Evet hayatınızda olmayan bir spor aktivitesinide benimserseniz olay bitiyor. Bunun için egzersiz sayfasına bir göz atın.

Bununda en kolayı hızlı yürüyüşleri en az yarım saat hayatınıza sokmaktır. Ama ben biliorum ki ; bir çok kişi  urada anlatılanlar yerine bir zayıflama hapı arayıp kendilerine zorlanmadan kolay yolu arayacaklar , belki zayıflayacaklar ama fit bir vücuda sahip olamayacaklar. O yüzden spor salonu ve ya özgün spor aktivitelerini hayatınıza sokmakta kesin ısrarlı olun. Aldığını yakacaksın işin sırrı bundan ibaret sürekli enerji harcayacaksın ve yaktığından fazlasını yemiyeceksin.

Şunu bekliyorum. Arkadaşları tarafından sürekli beğenilen ve kilo sorunu olmayan bir kişiler aşağıdaki yorum bölümüne yaşam tarzlarını ve beslenme alışkanlıklarını anlatsınlar . Bakalım aramızdaki fark neymiş görelim.

Paylaşımla kalın..

Zencefil ve Çayının Faydaları

zencefil-çayının-faydalarıZencefil, ana vatanı tropik ülkeler olup, toprak altında rizom ( kök sap ) diye tabir edilen bölümleri olan bitkilerdir.Bitkinin kullanılan kısımları bunlardır. Bunlar taze ve kurutulmuş olarak ithal edilip kullanılmaktadır. Tropikal ülkelerde bir çok hastalıkta kullanılmasına rağmen ülkemizde sindirim ( mide, bağırsak, reflü ve soğuk algınlığında kullanılmaktadır.

Kuru ve taze zencefil kullanılabilir . Mesela taze zencefilden 2 dilim alınıp kaynar suya içine katılıp beklenir,  içine acı tadı gidermek için bal katarak iyi bir soğuk algınlığı içeceği olarak kullanılır.

Eğer taze zencefil satın alma imkanı varsa zencefili evinizde saksıda da yetiştirme imkanı vardır.  2 hafta içinde filizlendiğini görebilirsiniz ve her an elinizin altında zencefil olmuş olur. Tekrar kullanıp kök kısmını ekebilirsiniz.

Zencefilin kan sulandırma özelliği ile özellikle kanser tedavisinde de sürekli destek olarak verildiği bilinmektedir.

Aşırı miktarda tüketilmemeli yani 3-5 gr aşılmamalıdır ve küçük çocuklara 3-4 yaş altı olanlara verilmemelidir.

Sizde zencefil hakkında bilgilerinizi yorum kısmına yazarsanız bu şifalı bitki hakkında bilgilerimizi genişletebiliriz.

Güneş Alerjisi hakkında yardım istiyorum

güneş-alerjisiArkadaşlar, senelerdir süren güneş alerjim var ve gerçekten bu konudan sıkılmaya başladım. Araştırdığım kadarıylada güneş alerjisinin tam bir tedavisine raslayamadım. Alerjinin belli sebeplerine bile ulaşamadım. Bir yerde çocuklukta güneşten aşırı yanık oluşmuş kişilerde görüldüğünü okumuştum. Bendede aynı şey olmuştu. 4-5 kat soyulmuştum küçükken ve etlerim çkmıştı nerdeyse. Sanırım sebebi bu. Ama artık bu işe bir önlem alınmalı ve kesin çözüme ulaşmalıyım. Her deniz tatiline gittiğimde kabarma ve kaşınma sıkıcı hal almaya başladı. Gölgede oturup korunuyorum özellikle güneşin yoğun olduğu 11-15 saatleri arasında ama serinlemek için denize girdiğimde sırtım özellikle hemen yanıyor ve kabarıyor. Güneş yağları kullandım işe yaramadı hatta bazıları kabarmayı tetikledi. Güneşe çıkmamak çözüm gibi gözüksede benim gibi denizi seven insanlar için bu zor bir önlem. Güneş alerjisi hakkında çözüme ulaşmış kişilerin yorumlarını bekliyorum. Beni bu durumdan kurtarın…Alternetif tıp, bitkisel tedavi vs. Bir merhem ilaç herşey olabilir. Kaşınmayı ve kabarmayı dindiren herhengi birşeyde olabilir.

Bu resimdeki arkadaş gibi güneşlenmek istiyorum. Kabarmayı ve kaşınmayı düşünmeden özgürce…

kireçlenme tedavisi belirtileri nedir ve ne iyi gelir

kireclenmeKireçlenme tedavisi nedir belirtileri ne iyi gelir bitkisel çözüm ve tedavi hep sorduğumuz ve araştırdığımız konuların başındadır. Bence özellikle sabit iş yapan ve stres altında olan ve kilolu insanların yaşadığı problemdir. Eğer bunlardan biri iseniz lütfen buraya yorum ve paylaşım yapınız. Çünkü bilgi paylaştıkça büyür.

Ayrıca kireçlenme için yeni tedavi yöntemlerini (size iyi gelmiş olan) yazmanız  diğer hastalar için bilgi verici olacaktır.

Kireçlenme eklemlerde oluşan ve ağrı veren bir hastalıktır. Mühendislikte yatak  sarması olarak adlandırılan yapı aynı şekilde insan vucudunda eklemlerin işlevlerini yağlama özelliğini veya aşırı yükten dolayı eklemlerin yıpranmalarından kaynaklanmaktadır.

Kireçlenmenin belirtileri aslında tek belirtisi eklemde oluşan ağrılardır. Bunlar dinlendikçe geçer.

Kireçlenmenin en iyi tedavi yöntemi ise kilo vermektir. Yani ekleme (yatağa) binen yükü hafifletmektir.

Kireçlenme romatizmal bir hastalık olup 40 yaş üzeri hastalık oranı artmaktadır. Tedavide ise yerine bağlı olarak )insan vucudunda bir çok eklem olup) eklem hareketleri ve egzersizleri tekrarlamak ve uygulamak önemlidir.

Bilgi ve paylaşımlarınızı ayrıca cevap bulamdığınız soruları bekliyoruz.

Fesleğenin Faydaları ve Yararları Nelerdir ?

feslegen-cicekFesleğenin Faydaları ve yararları saymakla bitmiyor ama ölçüyü ve dozu ayarlamak gerekir  yani aşağıda belirtilen fesleğen yararlarında bahsederken bunun kullanımında dengeli olması gerekir. Fesleğenin yararları ve faydaları nelerdir:

Sakinleştirici özelliği vardır ve vücudu rahatlatır. Antibiyotik ve enerji verici özelliktedir. İştah açtığı söylentiler arasındadır. Öksürüğü  keser. Ağız içindeki yaralara karşı faydalıdır. Arı sokmasında zehrin etkisini azaltır ve ağrıyı hafifletir. Çayı yapılıp içilirse bağırsak gazlarını giderir. Cildi rahatlatma özelliği vardır. Fesleğenli losyonlarla saç derisine masaj yapılırsa saç köklerini güçlendirdiği söylenir. Fesleğen yağı selülit önlemindede kullanılır.

Fesleğenin farklı özellikleride dikkate alınmalıdır;

• sinirden oluşan genel yorgunluğa, sindirim sistemi bozuklullarına, uykusuzluğa ve migrene karşı etkilidir.

• Fesleğenin kaynatmakla elde ettiğimiz su süzülüp, arı sokmasında enfekte olan yere sürülerek ağrıyı hafifletmektedir.

• Sütü yetersiz annelerin süt verimini çoğaltmak için kullanılır. (bence süt verimi ve çoğaltma için boza 1 numaradır)

• Fesleğenin farklı bir özelliği de kokusu sayesinde, sivrisinek ve tahtakurusu gibi haşaratları ortamdan uzaklaştırmasıdır.

Fesleğenin kullanım şekilleri ve nasıl  yenir : Hem taze yenir, hem de kurutularak kullanılır.Fesleğen, pişirilerek ya da çiğ yenilen yemeklerde yaygın olarak kullanılır. Pişirildiğinde tadını çabuk kaybettiği için, genellikle yemeklere son zamanda katılır. Baharat olarak çorbalarda ve salatalarda koku ve lezzet vermek için kullanılır.

Tabii, blogyorum için önemli olan bu fesleğenin yararlarında ve kullanıcılarından gelecek yorum ve öneriler olacak ve herkes bu paylaşımdan yararlanacak..

Saç Dökülmesinde Doğru Tedaviyi Nasıl Seçeriz?

Saç Dökülmesi Tedavi Yöntemleri – Doğru tedaviyi nasıl seçeriz ?

sac-dokulmesiEn iyi saç dökülmesi tedavi yöntemini bulabilirmiyiz ?Bu konuda birçok farklı tedaviler mevcuttur ve bu bilgileri kolayca Internet üzerinden bulabilirsiniz.

Erkek ve kadın saç dökülmesi sorunlarını tedavi etmek için bir kaç genel yöntem:

Ucuz ve kolay Yöntem

Bir peruk alın. Ancak bu sadece bir anki boşluğu kapatır ve uzun vadede bir çözüm olmayabilir. Saç dökülmesini önleyen şampuan ve saç kremi kullanabilirsiniz. Bu popüler yöntem, insanların çoğu başlangıçta b uyöntemi tercih ederler. Bu saç ürünleri doğal otlardan hazırlanan doğal tedavi yöntemleri altında bir çok şampuan vesaç bakım ürünü bulabilirsiniz.

Saç Dökülmesi Tedavi Merkezleri

Başka bir tedavi eğilimi ise, saç dökülmesi merkezlere gitmek. Daha önce böyle merkezlerden insanların şüpheleri vardı. Ama zaman geçtikçe saç dökülme merkezlerinin işe yaradığı(tabii hepsinin değil) görüldü.

Saç Eken Uzman Doktorlar

Saç dökülmesi ve kellik konusunda uzman bir doktoru ziyaret edebilirsiniz. Saç nakli cerrahisi ve etkileri kalıcı olabilir. Ama saç ektirmenin kalıcı bir çözüm olup olmadığı konusunda emin değilim burada saç ektirenlerin yorumları önemli olacak.

Saç dökülmesini Önleyen Ürünler

Saç dökülmesini önlemek içim pek çok ticari ürün var ve bunlar kullanılabilir. Bu ürünlerin etiket bilgileri kullanmadan önce kontrol etmek önemlidir. Ayrıca bu ürünler hakkında kullananların yorumları, hangi ürünün nasıl bir sonuç gösterdiği paylaşılırsa, hangi ürünü seçeceğimize daha iyi karar verebiliriz.

Ginseng bitkisi

Alternatif tıp da bitkiler önemli bir rol oynamaktadır.
Ginseng bitkisi de bu bitkilerden biridir.

Ginseng bitkisinin yararları:

Ginseng bitkisininin karaciğer üzerine etkisi:

Ginseng,  karaciğeri çeşitli etkenlerden koruduğu söylenir. BUnlar; alkol tüketimi, toksik maddeler, zehirli maddeler ve çeşitli hastalıklardır. Araştırmalara göre Ginsengin vücutda protein, nükleik asit sentezleri, yağ ve karbonhidrat metabolizmasını uyardığını belirlenmiştir. Aynı zamanda vücut tarafından üretilen veya dışardan alınan toksik (zehirli) maddelerin yanmasını ve onların vücuttan atılmasını da sağlamaktadır. Bu yüzden Kore Ginseng, karaciğer sağlığını toksik maddeleri hızla dışarıya atarak korumakta ve karaciğer hücrelerinin yenilenmesini sağlamaktadır.

Ginsengin sakinleştirici etkisi:

    İstatislere göre, ginsengin stresi azaltıcı etkileri olduğu saptanmıştır. Fiziksel stres ve yorgunluğu, kimyasal stresi (alkol alımından kaynaklanan) ve biyolojik stresi giderdiği görülmüştür. Ginseng, zihni çalıştırmakta, radyasyon tedavisinden kaynaklanan hücre tahribatını azaltabilmektedir. Bu sebeple radyasyon tedavisi gören hastalar için de oldukça faydalıdır.

Diğer Etkileri:

  Stres, depresyon veya olumsuz koşullar altındaki vücut metabolizmasını koruyan ve destekleyen bir tonik etkisine sahiptir. Şeker hastalığının iyileşmesine de yardımcı olabilir ve kandaki şeker, lipit ve kolesterol seviyesini düşürdüğü görülmüştür. Tümör hücrelerinin çoğalmasını yavaşlatabilir ve hatta engelleyebilir. Anemi hastalarına iyi gelir ve özellikle kanser hastalarında görülen kandaki eksiklikleri giderebilir. Bağışıklık sistemini kuvetlendirir ve kalp damar sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.

Ginseng bitkisi tedavisi yapan veya yapmak isteyenler soru ve önerilerini burada üye olmadanda paylaşabilirler….

Selülitden kurtulma yolları

Hangi selülit kremi selüliti daha iyi geçiriyor bi türlü bulamadım. Bir arkadaşım gebe bana gebelikte ananas yemek selüliti önler dedi. Bunun konuyu hamile arkadaşlarımıza duyurmuş olalım.
Selülit maskesi yara izlerini gidermek için birebir  vücut sıkılaştırıcı kremler de anti preparatlar da .
Alternatif tıp yöntemlerinde biberiye yağı yağları parçalar bilgisi ile biberiye yağıda kullandım; bölgesel yağları parçalama da başarılı olduğunu söyleyebilirim catlaklari da geciriyor
cilt çatlaklarınada bebeyağı kullan dediler ama ben sadece banyodan sonra bebe yağını tercih ediyorum , sizede tavsiye ederim.
Dogal yöntemler ile selülitten nasıl kurtulabilirimi çok araştırdım Doğal selülit tedavisinin en iyisi “karahindiba” dır 
en iyi selülit kremi bu bitki ile yapılır.Eski bitki kitapları, hindiba yapraklarının ve köklerinin kaynatılarak, suyunun kozmetik olarak kullanıldığını yazıyorlar.
Kadınlar gözlerini ve yüzlerini onunla yıkıyor ve böylece saf bir görünüm kazanabileceklerine inanıyorlardı..
Karahindiba’nın vücuttaki yaği eritmede başarılı olduğunu duydum ama tecrübe eden ve nasıl hazırlandığını bilen varsa burada anlatıra seviniriz.
başka bitkisel selülit tedavisi mesela, lahanalı selülit kürü bununda nasıl hazırlandığını bilen varsa onuda yazın.
Birde bir tv programında mısır püskülü çayının iyi olduğunu duydum ama hazırlanması kısmını seyredemedim
Ama şunu net söyleyebilirim ki; vücut çatlakları için yok edici tek yöntem düzenli spor ve dengeli beslenmedir.

kiraz ve kiraz çöpünün yararları

kirazKiraz çöpü bitkisinin faydaları:

İdrar azlığı- böbrek yetersizliği – idrar yolları iltihabı – Colibacile – Sistit – Ödem – vücutta su toplanmasında – böbreklerde kum ve taşta tercih edilir.

Ürenin Bitkisel Tedavisinde Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler: Kiraz çöpü, Ayrık otu, Vişne, Nar, Elma
Hazırlanış Şekli:* Birer avuç kiraz çöpü ile ayrık otu yirmi dakika sü­reyle suda kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvı bir kaba doldurularak dinlendirilir. Dinlendirilen sıvıdan, yarı ora­nında içme suyuna karıştırılarak günde üç bardak ısıtıla­rak içilir.
* Tedavi süresince sıkılarak elde edilen vişne suyu, hastaya bol bol içirtilir.
* Tedavi süresince sıkılarak elde edilen ekşi nar suyu, hastaya bol bol içirtilir.
* Tedavi süresince sıkılarak elde edilen ekşi elma suyu, hastaya bol bol içirtilir.

Yüksek tansiyonda fayda verir.
Kiraz çöpü anlamı:    
* Gülgillerden bir meyve ağacı (Cerasus avium). Bu ağacın kırmızı ve beyaz renkte, etli, sulu, tek çekirdekli meyvesi
* kiraz ağacı; cornelian cherry kızılcık, kiraz ağacından yapılmış, Carnus mas morello cherry vişne, Prunus cerasus sour cherry kira; kiraz ağacının kerestesi; parlak kırmızı; Prunus, kiraz; parlak kırmızı renk.
İdrar Yollarında Kullanılan Bitkiler
İdrar Yollarında Kullanılan Bitkiler
Kanı temizleyerek, vücudun sağlıklı kalmasında önemli rolü böbreklerimizin sağlıklı kalmasında ve çalışmasında etkili bitkiler şunlardır:
İdrar Söktürücü Bitkiler
Sarmısak, enginar yaprağı, kuşkonmaz kökü, akhuş, funda, kocayemiş, frenk üzümü, kiraz çöpü, maydanoz kökü, ayrık, yabani hindiba, tere, berberis, rezene, dikenli mersin, çilek kökü, dişbudak, ardıç tohumu, mısır püskülü, kokulu yonca, kantaron, soğan, zeytin yaprağı, ısırgan, kavak, arslan dişi, pırasa, at kuyruğu, çuha çiçeği, çöğen, altınbaş otu ve mürver çiçeği.
İdrar Yollarına Etkili Bitkiler
Akhuş(öz suyu), koca yemiş, tarçın, kappari yaprağı ve çiçeği, okaliptüs yaprağı, ardıç, karanfil, lavantin, taş yoncası, mersin meyvesi, soğan, kavak, çam, altınbaş otu ve kekik.
Ödem Giderici Bitkiler
Çoban çantası, selvi kozalağı, lavantin, at kestanesi, soğan ve arapsaçı.
Kanamayı Durduran Bitkiler
Çoban çantası, selvi kozalağı, fındık yaprağı ve at kuyruğu.
İdrar Yolları Spazm Giderici Bitkiler
Kök boya, kara ısırgan otu ve diş otu tohumu.
İdrar Yollarında Ağrı Giderici Bitkiler
Kocayemiş yaprağı, funda yaprağı, mısır püskülü, ebegümeci, altınbaş otu, batı mazısı yaprağı ve öküz çanı.
İdrar Yollarında Kum-Taş Döken Bitkiler
Böbreklerde okazalat, ürat, fosfat taşı oluşur. Bunları eritip döken bitkiler: Fener çiçeği(ürat-okzalat), sarmısak(ürat), dulavrat otu kökü( ürat), akhuş (ürat), funda-frenk üzümü (ürat), ayrık-çilek kökü (ürat), dişbudak(ürat), kök boya(fosfat), ardıç tohumu(ürat), mısır püskülü(ürat-fosfat), ısırgan otu( ürat), maydanoz(ürat), arslan dişi- siyah turp (ürat), altınbaş otu(ürat).
Böbrekleri ve Karaciğeri Etkileyen Bitkiler
Enginar yaprağı, frenk üzüm yaprağı, ayrık, şahtere, arslan dişi, siyah turp ve altınbaş otu.

Kirazın bilinmeyen faydaları:
Baharın habercisi kirazın kolesterolü ve kan şekerini düşürücü, kalp sağlığını iyileştirici etkisi var. İşte kirazın faydaları… Kirazın bilinmeyen özellikleri:
Kiraz fitokimyasallar açısından zengindir. Bunlar: anthocyanins (mevye ve sebzelerin rengini veren pigmentler; ki bunlar hücreleri zararlı kanserojen maddelere karşı koruyan antioksidan özellikleri sebebiyle kansere karşı seçenek oluşturabilirler). Aynı şekilde bir flavonoid olan quercetinki içinde hem anti-kanser bir oluşum, hem de anti-imflamotoral ve intihistaminik (alerji ve enfeksiyon önleyici) özellikler taşıyan bir antioksidandır.
Kiraz hem kolesterolü hem de kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir.
100 gram kirazda, 17 bin miligram C vitamini bulunmaktadır. Her insanın günde 60-80 miligram C Vitamini alması gerekiyor.
B1, B2, B5 vitaminleri, magnezyum ve kalsiyum da bulunmaktadır.
Ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını sağlayabilir. Bu nedenle romatizma ve gut hastalıkları, eklem kireçlenmesi ve damar sertliğinin tedavisinde kullanılabilir.
Kabızlığı önlemede etkilidir.
Kirazda bulunan kinik asit, böbreklerin taş ve kum yapmasını önleyebilir ve varsa zamanla dökülmesine yardımcı olabilir.
Kandaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olabilir.
Aşırı ilaç tüketimi ile karaciğerde oluşan yükün azaltılmasında yardımcı olabilir.
Nikotinin vücuttan atılmasında yardımcı olur.
İçerdiği meyve şekeri levüloz rahat sindirilebildiği için, şeker hastaları da kirazı yanında protein kaynağı besinlerle birlikte tüketebilir.
A vitamininin önemli bir kaynağı olan karoteni içeren kiraz, göz problemlerinin önlenmesinde yardımcı olabilir.
20 kirazda 12 – 25 miligram arasında antosiyanin bulunmaktadır, bu da bir aspirinden on kat daha etkilidir.
30 gram kiraz sapını 1 litre suda 10 dakika kaynatarak hazırlayacağınız çay, böbrekleri çalıştırarak, diüretik (idrar söktürücü), kan ve idrar yolları temizleyicisi, safra akımını sağlayıcı, bağırsak düzenleyici etki gösterebilir.
Not:İlgili olupta bilmeyenler için hatırlatma:Türkiye’de en kaliteli kiraz Keçiborlu,Uluborlu ve Isparta çevresinde yetişmektedir.