Medilife Beylikdüzünde radyoloji

merhabalar. bugün Medilife Hastanesinde radyoloji bölümünde muayene oldum. İki paket sigara içmeme rağmen akciğerlerim temiz çıktı. Ama gene de sigarayı bırakıyorum siz de iş işten geçmeden bırakın. Karaciğerde G2 yağlanma eh o kadar biraya bu da normal. Bana bakan Sarışın güzel doktoruma ayrıca teşekkür ederim.

çağdaş insan nasıl olunur ?

Öncelile otomot insanların kavramın anlatmaya çalışacağım: otomot insanlar , çağdaş insanlardır. Çağdaş insanlar , diğer insanlara ve doğaya yabancılaşmış insanlardır. İnsan artık bir mal durumuna girmiştir. İnsanlar arası ilişkiler birbirinden kopmuş ve otomotların ilişkileri haline gelmiştir. İnsanlar, bulunduğu pazarda en yüksek kar elde edilecek şekilde kullanılır. Her insan öbür insanlara olabildiğince yakın olmak isterken , inanılmaz bir biçimde yanlızlık içindedir. Yoğun bir güvensizlik , suçluluk, yanlızlık duygusuna gömülürler. Çağdaş ( otomot ) insan , karnı tok , sırtı pek, cinsel bakımdan doymuş insandır. Ama kişiliği gelişmemiştir. Kişiliklerimiz almak ve değiş yokuş üzerine kurulmuştur (ruhsal ve nesnel ) . Otomot insanlar sevemezler. olsa olsa, kişilik paketlerini değiş tokuş edebilirler. Herşeyi deği tokuş mu etmek istiyorsunuz.  Neden ? 

 SİZ ÇAĞDAŞ İNSAN mısıNIZ ?  Yoksa “İNSAN mısınız ?

Erich fromm ‘ a teşekkürlerrrr……………………………….

Hangi işitme cihazı daha iyi dir ?

Ben işitme cihazı almak  istiyorum ve hangi iştme cihazının daha iyi olduğunu araştırmaya karar vedim. Anneannem kullağın arkasından destek alan ve kulağa giren modelden memnun değil kulağın içine takılandan istiyor.  Kulağın arkasına giren modeller özellikle gözlüklülerde problem oluyor. Sizde hangi cihazın daha iyi işitmenize iyi geldiğini burada paylaşın. bir sonraki insanlara yeni teknolojiler halkkında bilgi vermiş olacaksınız. İyi işitmek , iyi anlamak demektir. İyi anlaşılmayan, yanlış anlaşılır.

Öksürük için Şifalı Bitkiler

nane-limon-baris-mancoÖzellikle Kış ayrarında bizi fazlaca rahatsız eden öksürük için evde hemen önlem almak isteriz. Öksürüğü bir an önce tedavi etmek içinse aklımıza gelen ilk yöntem Rahmetli Barış Manço ‘nunda şarkılarında olan bitkisel tedavi . Bakalım ne demiş rahmetli; zürehanın düşkünü beyaz giyer kış günü, şifayı kapıncade bana gel al kağıt kalemi eline yaz. Nane , limon kabuğu bir güzel kaynasın,  içine hatme çiçeği biraz çöre otu katasın , hatta biraz tarçın bir tutam zencefil bin derde deva geliyor.  Tabi bu şarkıdaki şeyleri hapşuran ve üşütenler için yazmış.

Öksürüğe ne iyi gelir ? Biz özellikle balgamlı veya kuru öksürük için şifalı bitkileri bir inceleyelim. Öncelikle öksürüğün tipine bağlı olmadan ve bitkilere sarılmadan bilinmesi gereken ilk şek bol bol sıvı tüketilmesidir. Su balgamı en yi çözen maddedir ve balgamlı öksürüğü yumuşatacaktır.

Ihlamur ve ada çayı gibi içeceklerde rahatlama sağlayacaktır. tuzlu karbonatlı su ile burun açılmalıdır. Öksürüğün sebebi çevremizdeki halı , boya vs ise hemen öksürüğümüze sebebiyet veren ortam ve maddeden uzaklaşılmalıdır.

Kuru öksürüğün sebebi burun tıkanıklığı ise , burun açıcı ilaçlar kullanılır. Allerjik sebebi olanlar için allerji ilaçları kullanılır. daha kronik olanlarda astım hastaları için kullanılan ilaçlar kısa süreli doktorlar tarafından önerilmektedir.

Eğer öksürüğünüzün yanında başka rahatsızlıklarınız var ise veya öksürüğünüz 3 günde hafiflemez ise mutlaka doktora gidiniz.

Geçmiş olsun….

Kepek Nedir ? Saçlarda Kepek Neden Oluşur ?

kepekKepek problemi çok sık bir çok insanda görülebilen bir problemdir. Özellikle yağlı saç derilerinde daha fazla görülür. Kepek saç diplerindeki deri döküntüleridir. Hastalıkta bir mantarın rolü olduğu iddaa edilmektedir. Her yaşta kepek görülebilir. Özellikle ergenlik döneminde daha fazla görülmektedir. Yaşlandıkça görülme sıklığı azalmaktadır. Stres ve yaşam tarzına bağlı artmalar görülmektedir.

Kepek ( saç derisi döküntüsü ) sorunu olanlar , saç diplerini kuru gibi hissederler, aslında aksine daha yağlıdır. Pul pul dökülme hali bir kuruluk olarak algılanmaktadır. Kepek yapan gıdalardan bahsedilmez. Çok baharatlı ve sıçak yiyerek terleme ve yağlanma miktarı artışı etkileyebilir ama yemek türleri kepeğe neden olmaz.

Kepek bir hastalık olarak algılanmaz. Şampuanlar bile kepeğe önlem alıyorsa bir hastalık olarak algılanmamalıdır.

Kepek ne zaman problem olabilir. Sizin yaşantınızı etkiliyorsa veya kaşıntı durumu var ise bir hekime başvurulmalıdır.

Kepek için en iyi şampuan antimicrobiyel ve mantara karşı önlem alan şampuanlar iyi denmektedir. Ama yağlanmayı azaltan şampuanlarda iyidir. Saç yıkama sıklığı için ortalama haftada 3 defa önerilir. Hergün yıkamak kepeği çabuk geçirmek demek değildir. Bu dengeyi kendiniz hissedip daha doğru bir saç yıkama zamanı belirlemenizde büyük fayda olacaktır.

Kepek sorununuza kepek şampuanı iyi gelmezse, doktor mantar ilacı , kortizon veya ağız yoluyla alınabilen ilaçlar verebilir.

Sizlerde  bu sorun için uyguladığınız yöntem ve tedavileri burada paylaşabilirsiniz. Sağlıklı Günler Dileklerimle …

Epilepsi ( SARA ) hastalığı nedir? Belirtileri tedavisi ve ilaçları nelerdir

epilepsiEpilepsi ( sara ) hastalığı nedir ? Epilepsi beyindeki sinir hücrelerinin zaman zaman  yarattığı istem dışı desarj olma halidir. Bu desarjlar beynin hangi bölgesindeyse ona göre hastanın klinik özellikleri nöroloji birimi tarafından incelemeye alınır  .

Epilepsi çeşitleri olarak (bölgesel) Parsiyel epilepsi ve  orta kısım yaygın epilepsi olarak ikiye ayrılmıştır.

Epilepsi hastalığının tanısını koymak için belirtileri klinik olarak incelenmektedir. Hastanın tüm ölçüleri alınır ve bilinç kaybı yaşanması durumunda mutlaka hastanun yanındaki kişiden bilgi alınmalıdır. En idaali ise hastnın nöbetini doktor görmelidir.

Eğer mümkünse hasta doktor kontrolünde hastanede bulundurulmalı ve gerçekten epilepsi (sara ) hastası olup olmadığı teşhis ettirilmelidir. Bazı kalp hastalılarıda bayılmalara sebebiyet verdiği için , bu durumun kalp kökenli mi ? olup olmadığı da kardoolojik birimde test ettirilmelidir.

Hiç sara krizi geçirmemiş birinin sara krizi geçirdiğinde ilk akla gelebilecek durum beyin tümörüdür.

Epilepsi için tedavi yöntemi seçerken nöbet tip belirlenir ve ona göre tedavi seçilir. Günümüzde kullanılan epilepsiilaçları tüm epilepsi tiplerine etki eden ilaçlardır. Çocuklard ave erişkenlerde farklı ilaçlar tercih edilmelidir veya ilaç dozları ayarlanmalıdır.

Epilepsi ameliyatı bazı özel durumlarda yapılabilmektedir. Ameliyata karar vermeden önce 5 sene bir epilepsi ilaç tedavisi uygulanmış olması gerekmektedir. Beyinin özel bölgelerindeki epilepsilerde çok fazla bekletmeden ameliyata alınmalıdır. Çok ayrıntılı değerlendirilip , hasta izlenip ona göre karar verilir.

Epilepsi ( sara ) hastalarını beslenme düzeni nasıl olmalıdır ? Beslenme yöntemi için belli bir kısıtlama getirilmemektedir. Ancak hastalar aç kalmamaları önerilir. Şeker oranı düşerse nöbetlerin uyarılma riski artmaktadır. Tabiki alkol veya aşırı kafeinli içeceklerden tüketilmemye özen gösterilmelidir.

Burada epilepsi yaşayanların paylaşımı ve bilgi arttırımı açısından kişilerin yorumları tedavi süreçlerini paylaşmaları herzaman ki gibi büyük önem taşımaktadır. Herkesin yorumlarını bekliyoruz.

Göz Seğirmesinin Nedenleri Anlamı ve Tedavisi Nelerdir ?

göz-seğirmesiGöz seğirmesi göz kapakların sinirlerinin etkilenmesinden kaynaklanmaktadır. Aşırı yorgunluk ve stres en sık görülen etkilerdir. Eğer uzun süre devam ederse mutlaka kontrol ettirilmelidir. Göz yorgunluğu veya kırma gücü sorunları miyop, astigmat, hipermetropi göz seğirmesine neden olabilir. Bunlardan başka çok nadir olarak bazı ciddi hastalıkların yan etkisi olarak göz seğirmesi yani blefarospazm olabilmektedir.

Göz seğirmesinin tedavisi  seğirmenin nedenine göre yapılmaktadır. Psikolojik mi, göz bozukluğu hastalığı mı , iltahibik bir durum mu olduğu tespit edildikten sonra tedavi duruma göre seçilmektedir.

Göz seğirmesinde ne zaman doktora gidilmelidir. ? Güzel bir uyku çektikten ve  iyi bir dinlenmeden sonra gözünüz hala seğiriyorsa mutlaka göz doktoruna gidilmesi gerekmektedir.

Tabii her zaman olduğu gibi sizin gözünüz seğiriyor ve sebebini bulmuşsanız buraya yazmanız . hangi hastalıktan hangi oranda göz seğirmesi olduğunu tespit ve hastaların bilinçlenmesinde faydalı bir bilgi birikimi olacaktır.

Geçmiş olsun…

Vajinismus nedir ? Vajinismus Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Vajinismus Nedir ? : Kısaca, cinsel ilişki sırasında vajinayı çevreleyen pelvik tabanlı kasların istem dışı kasılmasıdır. Bu durum cinsel ilişkiye müsade etmemekte ve veya ağrılı ( acılı ) bir cinsel ilişki gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Vajinismus-7Vajinismus tipleri ; birincil ve ikincil olarak ikiye ayrılmaktadır. Birincil vajinismus denilen tip , cinsel ilişkinin en başından beri yaşanması , ikincil olan ise ; daha öncesinde normal bir cinsel hayatı olan kişinin dha sonradan bu duruma yakalanmasıdır.

 

Vajinismus-2Her iki tip içinde ortak vajinusmus belirtileri vardır . Bunlar;

 • Cinsel ilişki sırasında batma ve yanma hissi
 • Zor ve imkansız penetrasyon (  penisin vajinaya girişi )
 • Kanununi evlenme yapılmış, ancak eşler hala cinsel ilişki yaşananmış
 • Doğum sonrası veya oluşmuş diğer fiziksel rahatsızlıklar ( idrar yolları enfeksiyonları, kanser, menepoz vb. )
 • Belli bir sebebi olmayan cinsel ağrılar
 • Jinekolojik muayene zorluğu ve zor takılan tamponlar
 • İlişki sırasında diğer vucut kaslarında da kasılmalar ve nefes darlığı
 • Acıya bağlı gerçekleşen, seksten kaçınma isteği

Eğer bu belirtileri yaşıyorsanız , sorununuz yüksek ihtimalle vajinismusdur. Ancak şunu hemen belirtmeliyim ki; bu hastalıktan kurtulma oranı % 100 dür. Yani ne olursa olsun tedavi edilebilir durumdadır. Vajinismusun ne olduğunu ve belirtilerini öğrendik . Şimdi sıra neden olduğunu tespit ve nedene bağlı olarak da tedavi yöntemine geldi.

Vajinismus nedenleri ; fiziksel ve psikolojik nedenlere dayanır. Psikolojik nedenler nelerdir ? :

 • KAYGI ve ENDİŞELER ; hamile olma korkusu , vajinaya zarar ve hasar gelebilme korkusu , fiziksel zarar görme korkusu olarak değerlendirilebilirnir.
 • ANKSİYETE ve STRES ; anksiyete bozukluğu ( dıştan gelebilecek belirli bir duruma karşı ruhsal ve buna bağlı vucudun vediği fiziksel tepki ) , duygusal travma , önceki kötü cinsel deneyimler , cinsel performans baskısı
 • PARTNER SORUNLARI ; tacizsel tavır, bağlılık korkusu , önyargılı davranma, güven eksikliği.
 • ÜZÜCÜ ( travmatik ) OLAYLAR ; geçmişten yaşanan duygusal / cinsel taciz , taciz olayına tanık olmak.
 • ÇOCUKLUK DÖNEMİ ; Aşırı sert ebeveynlere sahip olmak, dengesiz ve yanlış bir dini eğitim , şok edici cinsel görüntüler , yetersiz cinsel eğitim.
 • NEDENSİZ ; hiç bir nedene bağlanamayan durumlar , fiziksel ve psikolojik neden olmayan durumlar..

VajinismusVajinismusun genel fiziksel nedenleride şunlar olabilmektedir;

 • TIBBİ DURUMLAR ; idrar yolu enfeksiyonları, kanser, paelvik tabanlı hastalıklar, egzama, sedef , vajinal sarkmalar.
 • ÇOCUK DOĞURMA ; Ağrılı sancılı doğumlar, düşük yapma .
 • YAŞA BAĞLI SEBEPLER; menepoz ve hormonal anomaliler, vajinal kuruluk
 • GEÇİCİ SEBEPLER ; yetersiz vajinal yağlanma
 • PELVİK TRAVMALARI ; herhangi bir pelvik ameliyatı
 • TACİZ ; fiziksel saldırı , tecavüz ve benzeri zorlayıcı durumlar.
 • İLAÇLAR ; Kullanılan ilaclara bağlı pelvik sornları

olabilmektedir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Olmalıdır ; Öncelikle bu konuyu iyi araştırmalı ve iyi anlamalısınız.  Tabiki uzman doktora başvurup onun tetkik, psikolojik ve fiziksel muayeneleri sonucu ,  gidişatınız belirlenecektir. Ama daha çok geçici ( dönemsel ) ve psikolojik etkilere bağlı bu hastalıktan kısa sürede kurtulacakğınıza eminim. Hangi doktor (güven duyabileceğiniz birini seçin )  bu konuda daha iyi buradan yorum yapamam . Çünkü ben bu hastalığa yakalanmadım ( bir erkek olarak ) . Ama tüm hastalıklar gibi buna duyarsız kalamadım.  Yapabildiğim, burada paylaşım ve forum platformu kurarak, vajinismusu birebir yaşayan kişilerin yorumları, yaşadıkları ve nasıl tedavi olduklarına dair açıklamalar her zaman olduğu gibi diğer hastalar için büyük bir kaynak oluşturacaktır.

 Tedavi sürecinde dengeli yaklaşımlar geçmişleri irdelemeler , yavaş yavaş denemeler büyük önem taşımaktadır. Fiziksel teknik kas kontrol teknikleri , ilaç ve krem uygulamaları , duygusal odaklanma ve çiftlerin birbiri arasındaki terapiler, pozisyonlar , istekler ve özgürlük …

Evet vajinismus tedavi yöntemleri maddeleri okadar fazla ki ; bundan çıkarılacak en büyük sonuç hiç birini hafife almadan adım adım bu konuyu kendinizin planlıca hareketleri, deneyimleri , tedaviye giden doğru yolu bulma doğrultusunda hareket etmeniz gerekmektedir. Benim size nacizhane tavsiyem en büyük psikolojik sorunlar paylaşım eksikliği ile başlar. Sıkıntılarınızı birilerine anlatın . Buraya yazın veya güvendiğiniz birilerinden yardım isteyin. İşte tedaviye başladınız bile…. geçmiş olsun. 

Panik Atak Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

panik-atakPanik Atak konusunu forum şeklinde yoruma açıp paylaşmamın sebebi, geçen hafta bunun anlamadan yaşamış olmam ve araştırıken hastalığımın bu olduğunu anlamam. Burada amacım, tamamen psikolojik olan bu hastalığın (tetikleyen bir fiziksel rahatsızlık olmalığı muhakkak kontrol ve teyid edilmelidir) etkilerini nedenlerine , doğura bileceği sonuçları, panik atağı yendim diyen insanların paylaşım ortamının oluşturmak ve bu hastalıkla ilgili soru cevap şeklinde ( doğru yolu bulmak adına ) iyi bir bilgi birikimi yaratmak.

Yaşadığım olayla birebir örnekleyerek açıklamaya çalışacağım , Öncelikle Panik Atak Nedir? sorusunu genel olarak değerlendirirsek :  hiç beklemediğiniz bir anda , yoğun kaygı , endişe , bir işle başa çıkamayacağınızı düşündüğünüz ve kendinizi çok çaresiz hissettiğiniz anda yani yoğun psikolojik çöküntü halinde , kaçıp kurtulma adına vucudunuzun verdiği tepki olarak değerlendirebilirim.

Benim yaşadığım tamamen bu idi; ( panik atak balirtileri ) önce başım dönmeye başladı . sonra kolum ve başımda uyuşmalar ile devam etti. İşyerinde bir anda ayakta duramaz ve sanki kalp krizi geçiriyormuşum gibi hissettim kendimi ve gerçekten öleceğimi zannettim. Sanki kalbim atmıyor sadece titriyordu ve kan vucudumda sanki dolaşmıyordu. ( benim yaşadığım belirtilere ek olarak ;  terleme , titreme, bulantı , geğirme, ölüm korkusu, algılama sorunu eklenebilir )

Bir an önce hastaneye gidip bana bir serum ve ilaç lazım diye düşünüyordum. Arkadaşlarım o kadar korktular ki ( bende çok korktuğumu itiraf etmeliyim ) . benimde isteğimle ambulans çağırdılar. Bu arada kan şekerim düşmüş olabileceğinden bana şekerli su verdiler ve gerçekten o çok iyi geldi . beni uzandırdılar ve serin bir ortam sağladılar , hoşuma gidiyordu (sonradan düşünce – o an değil) . ellerimi ayaklarımı sularla serinleterek ovuyorlardı. Şimdi düşündükçe o yapılanlar o an beni çok rahatlattı sizde bu tip durumlarda mutlaka aynısını yapın. O duruma gelişimdeki psikolojik etkenlerin yanısıra ,  bir gün önceki içtiğim alkol ,  sabah ayılmak için içtiğim 3 fincan kahvenin, sigaraların ve yorgunluğumunda büyük etkisi olduğunu düşünüyorum.  Ambulans geldiğinde (yarım saat sürdü)aslında rahatlamıştım. Tansiyonumu ölçtüler 12-8 , kalp atışı 115 ( biraz yüksek)  , veriler düzgündü , ama ben hastaneye ısrarla gitmek istedim. kan tahlillerimde gayet normaldi. tahlilleri götürdüğüm dahiliye doktoru , bana dediki oğlum senin hiç bişeyin yok , panik atak olmuşsun ama bu geçicidir. Bende ise ( bu aşırısıydı) dönem dönem böyle durumlarım olmuştur.

Bu konuyu araştırırken önemli olarak gördüğüm fiziksel problemlere değinmeliyim; yani Panik Atak psikolojik deyip fiziksel muayenelerinizi ihmal etmeyin. Panik atağı tetikleyen fiziksel problemler , şunlar olabilmektedir :

 • panikatak-tedavikan şekerinin düşük olması ( hipoglisemi )
 • bazı akciğer, kalp ve enfeksiyon hastalıkları.
 • alkol ve bazı ilaçların birden kesilmesi.
 • aşırı kafein ve sigara kullanımı
 • vitamin eksiklikleri ve kansızlık
 • beyin tümörleri
 • böbrek üstü bezleri kanserleri

Panik atak yaşayanlar o anda kendini tedavi etmek istiyorsa , muhakkak güvendiği kişilerle birlikte olmalı , uzanmalı, kendini iyi durum ve ortamda olduğunu inandıracak telkinler etmeli , sigara ve kafeinli içeceklerden uzak durmalı , kan şekeri düş olabileceğinden şekerli su içilmeli , bence en yakın hastaneye anında ( ambulans beklemeden ) götürülmelidir. Çünkü doktoru ve ilgiyi karşısında gören hasta direk rahatlamaya geçecektir.

Panik atak tedavisini araştırıken , psikolog , daha doğrusu psikiyatr ( ilaçlı tedavi yapabilen psikolog diyelim ) tedavisinin çok önemli olduğunu gördüğümü söylemeliyim , bunun yanında nöroloji uzman doktorlarıda olabilir.

Bana doktorum geçen sene şiddetli baş ağrısı ( bunun da panik atak neticesi olduğunu şimdi anlıyorum) sonucu gittiğim hastanede , tüm tetkikler yapıldı beyim emarına kadar herşey çekildi. Ama sorunum için doktorum laroxy 10 mg  (ismini yanlış yazmış olabilirim)  diye bir ilaç verdi. ben hepsini kullanmadan 1-2 tane alarak olayı atlattım. Bu seneki yeni olaydan sonra akşamları o kalan ilaçları almaya başladım ve faydasını gördüm. Tabii eğer, bende bitkisel tedaviye ve ilaçlara  inanan biri olarak sakinleştirici bitkisel ilaçlar alınabileceğini alternatif tıp olarak olumlu buluyorum .

Aklıma gelmişken Panik Atak Çeşitleri konusunu çok araştırmadım . Ama buradaki paylaşımla ve panik atak yaşayanların anlatımlarıyla bu çeşitliliklerin bu forum ve yorumlarda oluşacağına inanıyorum.

Ama şunu söylemeliyim, şu ölümlü dünyada kendinizi hiçbirşeye üzmenize gerek yok ( söyleyen bende başarabilsem) ve içinize bir şey atmayın , haklı olduğunuz durumlarda hiç alttan almayın herşeyi PAT PAT söyleyin . İçinizde bırakmayın , paylaşın herşeyinizi. Panik Atak mı ? bence atağı siz yapın .

Durumumu paylaşmaya devam edeceğim , sizde öyle yapın.

Yüksek Tansiyon Nasıl Önlenir ?

hiper-yüksek-tansiyon( Hipertansiyon ) yüksek tansiyon nasıl önlenir

Hipertansiyonun gerçekten önemli bir sağlık sorunur. Yüksek tansiyon , kalp ve beyin krizi olasılığını artırmaktadır.

Böbrek, kalp ve görme yetmezliğine yol açabilir. Damar sertliğini hızlandırmada neredeyse kolesterol kadar etkili olmaktadır. Oluşturduğu sakatlıklar ve problemler yaşam standardını düşürmektedir. Ancak yaşam standardında yapacağınız küçük değişiklikler ile yüksek tansiyon problemini engelleyebilirsiniz.

Yüksek (hiper ) tansiyonluların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bunun birçok nedeni vardır ki : Genetik yapı, Kilo fazlalığı, erişkin tipi şeker hastalığı, damar sertliği gibi sağlık sorunlarının yaygınlaşması ilk akla gelenlerdir. hareketsiz bir yaşam tarzının yaygınlaşması, tuz tüketiminin artması ve stres sorununun herkes için ön planda yer alması, sigara ve alkol kullananların çoğalması da en önemli etkenlerdir. Yaşam  süresi uzadıkça ve bu sorunlar ön planda olmaya devam ettikçe hipertansiyon sorununun daha da yaygınlaşacağı aşikardır.  Yaşam  tarzınızda yapacağınız doğru değişiklikler yüksek tansiyonlu biri olmanızı önleyebilir ve bu seçimler mevcut bir hipertansiyonu kontrol altına alınmasını da kolaylaştırır. 

SİGARA VE ALKOL
Sigara ve alkol kullanımı yüksek tansiyonu davet eden kötü alışkanlıklardır. Sigara içmek tek başına yüksek tansiyonun bir nedeni değildir. Ama yüksek tansiyon ile ilişkili riskleri arttırmaktadır. Sigara içen bir yüksek tansiyonlu iseniz, kalp krizi ve felç geçirme riskiniz daha da artar. Alkol özellikle erkeklerde yüksek tansiyon ile mücadeleyi güçleştiren bir maddedir. Bir-iki ölçüden fazla alkol tüketimi her zaman için tehlikelidir. Aşırı alkol tüketimi yüksek tansiyonu davet eder, mevcut bir yüksek tansiyonun kontrol altına alınmasını güçleştirir.

BESİNLENME ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİRİLMELİDİR.
Araştırmalar, beslenme, aktivite ve stres yönetiminde yapılabilecek ciddi değişimlerin yüksek tansiyon sıklığını düşürebileceğini gösteriyor. Kilo verenlerde yüksek tansiyonun kontrol altına alınması kolaylaşıyor. Bazen ilaç kullanmaya bile gerek kalmıyor. Özellikle tuzu ve doymuş yağları azaltılmış, posa, potasyum ve magnezyum içeriği arttırılmış düşük kalorili bir beslenme planının çok etkili olduğu biliniyor. Yiyeceklerinize tuz eklemeyerek, yüksek sodyum içeren besinleri (sucuk, pastırma, sosis, cips, konserve et, turşu), içecekleri (meyve suyu konsantreleri, sodalar) azaltarak, Çin mutfağından mümkün olduğunca uzak kalarak işe başlamanızda yarar var. Sert peynirlerin, hazır sosların ciddi birer tuz kaynağı olduğunu unutmayın. Diyetinizdeki toplam yağ miktarını özellikle doymuş yağları (margarinler, tereyağı ve diğer hayvansal yağlar) azaltmanız, tuzu azaltmak kadar etkili bir önlemdir.

YOĞUN STRESE DİKKAT ETMEK GEREKİR
Yoğun stres altında çalışan, öfke ve kızgınlıklarını kontrol altına alamayanlarda yüksek tansiyonun ortaya çıkması daha kolaydır. Stres mevcut bir yüksek tansiyonun tedavisini de güçleştirir. Aceleci, zamana karşı yarışan, çabuk öfkelenen, kızan, parlayan biri iseniz işiniz zordur. Gevşeme eğitimi alanlarda, stres yönetimini öğrenenlerde veya stresten uzak bir yaşam sürebilenlerde yüksek tansiyon sorunu ile mücadele kolaylaşmaktadır. Bizim gözlemlerimiz sinir, korku, öfke ve endişe duygularını yoğun yaşayanlarda yüksek tansiyonun sık görüldüğü ve zor kontrol edilebildiği yönündedir.

yüksek tansiyon sorunundan korunmak veya yüksek tansiyonu daha kolay kontrol altına almak istiyorsanız yaşam tarzı değişikliklerinin önemli olduğunu lütfen unutmayın. yüksek tansiyon ile yaşamanın sadece ilaçları düzenli kullanmaktan ibaret olmadığını daima hatırlayın. Müthiş bir hızla yayılan bu sorunla mücadele etmek istiyorsanız her şeyden önce nasıl yaşadığınıza şöyle bir göz atın!

EGZERSİZ YAPMAK KAN BASINCINI DÜŞÜRMEKTEDİR
Beslenme önlemlerini düzenli ve ılımlı bir egzersiz programı ile birleştirenlerde yüksek tansiyonu düşürme şansı artar. Haftada dört-beş kez kırk dakika ve üzerinde aerobik egzersiz yapanlarda kan basıncının yükselme olasılığı düşer, yüksek kan basıncını düşürmek kolaylaşır. Yürümek veya yüzmek en çok önerilen aerobik egzersizlerdir. Eğer elli yaş ve üzerindeyseniz yürüyüş programına başlamadan önce doktorunuzla görüşmeniz gerekiyor.

Beslenme önerileri

Günde 2 muz yiyin

Kan basıncını daha kolay kontrol altına almak istiyorsanız daha çok potasyum tüketmenizde yarar var. Muz potasyum içeriği en yüksek yiyeceklerden biridir. Sabah kahvaltıda ve ikindi ara öğününde tüketeceğiniz birer adet muz size sadece ihtiyacınız olan potasyumu değil, magnezyum, C, A ve B6 vitaminleri gibi çok önemli besin unsurlarını da kazandıracaktı r. Muzun doğal bir ruhsal enerji kaynağı olan triptofan isimli aminoasitten de zengin olduğu bilinmektedir. Eğer yüksek tansiyonlu biriyseniz sebze ve meyve tüketim istihkakınızın bir bölümünü muza ayırmanızda fayda var. Potasyum zengini diğer besinlerin portakal ve greyfurt suyu, şeftali, kayısı, patates, ıspanak olduğunu hatırlatalım.

Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU