Estetik Diş Hekimliği

diş-hekimi-estetikHerkes güzel bir gülüşe sahip olmak ister ancak bu her zaman dogal yollarla mümkün olmamaktadır. Konuştugumuz bireyler, yüzümüze, gözlerimize ve dişlerimize konsantre olurlar. Doğal ve güzel bir gülüşü fark ettikleri gibi, koyulaşmış dolguları, renk farklılıklarını, dişeti hastalıklarından kaynaklanabilecek kötü görüntüleri de fark edebilmektedirler. Ortodontik tedaviye gerek kalmadan harika bir diş dizimine sahip olsanız bile, kahve ve sigara gibi alışkanlıkların yol açtıgı renklenmeler veya yıllar içinde kullanıma bağlı çatlaklar, kırılmalar ve düzensizlikler gülümsemenizi bozabilir ve memnuniyetsizlik yaratabilir.
Günümüz teknolojik ilerlemelerin, diş hekimligi malzemeleri ve restorasyon tekniklerinde yarattıgı degişiklikler sayesinde estetik diş hekimliginde son derece çarpıcı gelişmeleryaşanmıştır. Estetik diş hekimliğinin görünüşümüze kattıklarını da düşündügümüzde bu gelişmeler yaşamımızı dogrudan etkilemektedir.

Diş hekimliginin diger pekçok branşını da uygulamaları içine alan estetik diş hekimliginin amacı, dişlerinizin ve dolayısıyla gülüşünüzün daha hoş gözükmesinin en koruyucu yöntemlerle saglan­masıdır. Eskiden olduğu gibi dişlerinizin daha beyaz olması için bütün dişin kesilip küçültülmesi ve üzerilerine porselen kuronların yapılması, artık günümüz teknolojisi ile terk edilmiş bir yöntemdir.
Kahve-sigara gibi alışkanlıkların yanısıra tetrasiklin kullanımı gibi ciddi renklenmelerin, beyazlatma yöntemleriyle giderilmesi, çapraşıklıkların kısa süreli ve sosyal hayatınızı etkilemeden ortodontik tedavilerle düzenlenmesi, çeneler arasındaki dikey boyut kaybıyla oluşan yaşlı görünüm ve eklem sorunlarının tedavisi, adeta dişlerden hiç aşındırma yapılmadan uygulanan porselen laminat veneer ve bonding teknigiyle yeni gülüşlerin saglanması gibi kabul görmüş tedavi protokolleri gerek uygulama kolaylıgı, gerek kalıcılıkları, gerekse koruyucu yaklaşımları ile tercih edilen yöntemlerdir.

Günümüz estetik diş hekimliginin en avantajlı yanlarından bir digeri de, henüz tedavinin planlanma aşamasında sonuçların tahmin edilebilir oluşudur. Hedefimiz ister aralık kapatmak kadar kolay ulaşılır, ister tüm dişlerinizi içeren kapanış ve görünüş düzenlenmesi gibi komplike bir tedavi olsun, sonuçlarını henüz başlarken beklenmeyen sürprizlere yol açmayacak şekilde öngörebilmekteyiz. Estetik diş hekimligindeki uygulamaların bazılarını şöyle sıralayabiliriz.
Ön bölge dişlerde, renklenmiş eski dolguların
degiştirilmesi
Dişlerin beyazlatılması
Dişler arasındaki boşlukların kapatılması
Dişlerin renk, şekil ve dizimlerinin degiştirilmesi amaçlı porselen laminat veneer uygulamaları
Arka bölgelerdeki siyah [amalgam] dolguların beyaz dolgularla degiştirilmesi
Fazla gözüken dişetlerinin kozmetik periodontal müdahalelerle düzenlenmesi
Aşınmaya baglı boyut kaybı olan dişlerin dogru oranlara kavuşturulması
Dişeti çekilmelerinin yumuşak doku greftleriyle giderilmesi
Diş fırçalamaya bagli defektlerin giderilmesi
Diş eksikliklerinin köprü veya implant uygulamaları ile giderilmesidir…….

6. ve 7. sınıf SBS sınav sonuçları

sbs-6Evet bir yarışa girmiştik ilk deneyimimizdi 6.sınıf olarak ve sonunda sınav sonuç neticelerini almamaıza 1 gün kaldı. Bu yazıyı okumanızın sebebi sınav sonuçlarına direk ulaşmak olabilir ama kapatmadan okumanızı tavsiye ederim.

Öncelikle 6. ve 7. sınıf 2009 sbs sınav sonuçlarına acilen balmak isteyişinizin 2 sebebi olabilir. Bunlardan 1. si sınava giren çocuğunuzdan çok fazla şey bekleyip bunu bir an önce ispatlama isteğiniz.

2.si ise  eğer bir şey yapmışsa diye inanmadan bir ümitle bunları araştırıyor olmanız.

Bu makaleyi yazma sebebim benimde evladımın 6. sınıf sbs sınavına girmesi aslında, ama ben ne yaptığını ve ne yapabileceğini hangi durumda olduğunun farkındayım. O yüzden www.meb.gov.tr sayfasını ziyaret etmeden önce  bu düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim. 6. sınıf sınav sonuçlarına bakmadan önce bir düşünün, tüm sene boyunca ben sınava giren çocuğum için ne yaptım. Ve yaptığınız şeyin farkındamısınız? Eğer çocuğunuzun yaptığı ve yapabileceği değerlerin farkında değilseniz bence sınav sonuçlarına bakmanıza gerek yok, ama genede bakın bana hak verin çünkü umduğunuz gibi iyi durumda olmayacak.

Şuna emin olun ki; evladınız sizden daha iyi durumda ve ona saygı gösterin. Sevginizi eksik etmeyin. Her insan heryerde başarılı olamasa da,  mutlaka yaratacağı bir cevher ve hayat  vardır.

Uzun Sözün kısası aslında burası paylaşımı alanı yaratmak isteme ve 6. sınıf ve 7.sınıf sbs puan şikayet görüş öneri herhengi sıkıntı ve yorumlarınızı tüm şekilde dile getirmeniz. yıl farketmez 2009 – 2010 – 2011 her yıl olabilir. Paylaşımla kalın.

Saygılarımla, admin