Adetten birkaç gün önce gebe kalınırmı?

dusunen-kadinÖncelikle adet döngüsünün nasıl olduğunu bilmek gerekir. Adetten birkaç gün önce hamile kalınırmı sorusunun cevabını merak edenlere hemen söyleyelim; “hayır”. Bu konuyu araştıranların sebebi, bence ya korunmadan birliktelik dönemlerini inceleyenler, bu dönemde bir birliktelip yaşayıp acaba hamile kalırmıyım korkusuna saplananlar olabilir. Eğer düzenli ve normal bir adet döngüsüne sahipseniz adetten 6 gün öncesinden sonra gebe kalmazsınız.

Bence korunma yöntemi olarak adet döngüsünü seçmeniz, güvenli değildir.

Adetten önce birlikte olmanın adet sancı ve ağrılarına iyi geldiği söylenir. Bu doğrumu emin değilim. Siz ce?

Adet Tarihi Hesaplaması

takvimAdet tarihi hesaplaması için yapmanız gereken adet tarihlarinizi düzenli olarak bir takvime işaretlemektir. Adet başlangıç tarihlerinizi takvime işaretleyin nekadar çok işaretlerseniz adet döngülerinizi ve bir sonraki adet tarihlerinizi daha iyi hesaplarsınız. Düzenli 28 günde bir adet görenler bile adet tarihi hesaplarken terreddüt içinde olabilmektedirler. Endişelerinizden kurtulmanın en güzel yolu adet tarihlerinizi not alın veya senelik bir takvim üzerinde işaretleyin.

Engüzel adet tarihi hesaplaması budur. Bir kaç adet dönemi geçirdikten sonra adet başlangıçları arasındaki günü takvimden sayarak adet aralarınızın kaçar gün olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Klomen tedavisi ile bebek sahibi olmak

Öncelikle klomen tedavisi nedir ona değinelim. Kadınlardaki yumurtlama problemlerinin giderilmesinde kullanıllır. Yumurta geliştirme ortam oluşturma içinde kadınlarda bir takım hormaonlar ön plandadır. Bu amaçla Klomifen Sitrat kullanılır.  Bu ilaç ile  yüksek oranda yumurtlama sağlandığı ve bu yumurtlama ilede %50 civarlarında hamile kalındığı bulgular arasındaymış. Bu ilaç tedavisinin belli bir süresi olup herkesde başarı sağlanmaması doğal. Herkesin hormanal ve genetik denge yapısı farklıdır. Normal bir adet döngüsü ve gebelik oluşturmak gereklidir.

Bizim bu konuya değinme amacımız yani burada klomen kullanan kişilerin neticelerini ve tedavi gidişatını sorularını ve bulgularını paylaşması..Umarız herşey istediğiniz gibi olur.

Erken yaşta adet olma

Erken yaşta adet olmanın sakıncaları varmı diye herzaman merak etmişizdir. Erken yaş adet görme gelişimin erken duracağının ve erken menepoza gireceğinin bir göstergesidir. Bu genelde genetiktir. Ortam ve uyarıcı şarlar bu konuda etkilidir. Çocuğun bulunduğu ortam, çevre, arkadaşları bile şartları etkilemektedir. Kesin bir şey söylemek mümkün değilsede istatistiki veriler ve kaynaklar bunları göstermektedir. Çocuk psikolojisi ve aile davranış biçimleri bile adetin başlamasına etkili olduğu söylenmektedir.

kadınlarda adet ağrısı (dismenore)

Kadınlarda adet ağrısı (Dismenore), adet kanamasından önce yada kanama süresince ortaya çıkan kramp benzeri bir ağrıdır.
Genellikle 2 saat içinde en şiddetli sevıyeye ulaşır.
Sürekli tarzda da olabilen bu ağrı, karnın aşağı kısmı ile kasıklarda hissedilir; zaman zaman bacaklara ve bele doğru da yayılabilir.

KADINLARDA ADET AĞRISININ ÖZELLİKLERİ
Kadınlarda adet kanaması esnasında meydana gelen ağrı (dismenore) ikiye ayrılır:Genellikle buluğ çağında ortaya çıkarak, ilerleyen yaşla birlikte veya gebelikten sonra hafıfleme eğilimi gösteren:

Birincil adet ağrısı (Primer dismenore)
Başka bir rahatsızlığa bağlı olarak genellikle doğurganlık çağındaki kadınlarda görülen:

İkincil adet ağrısı (Sekonder dismenore)
Kadınlarda adet ağrısı (dismenore) ile birlikte, başağrısı, bulantı, kusma, sık ıdrara çıkma ve kabızlık / ishal de görülebilir.
Sinirlilik, depresyon ve karında gerginlik gibi adet kanaması öncesi belirtiler, adet kanaması boyunca da devam edebilir.

KADINLARDA ADET AĞRISININ ÖNLENMESİ :
Dismenore, kadınların iş ve okul yaşamından bir müddet uzak kalmalarına neden olan ve sık rastlanılan bir durumdur.
Adet sancısı olan kadın mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktor tarafından görülmelidir.
Eğer birincil adet ağrısı tanısı konur ise, hastaya bu dönemde kullanması için ilaç önerilecektir.
Bu ilaçlara adet kanamasından 24-48 saat önce başlandığı ve bir-iki gün devam edildiği takdirde daha iyi sonuç alınacaktır.

Doğum kontrol hapı kullanımı ve yan etkileri

Doğum kontrol haplarının kulanımı nasıldır.?

Doğum kontrol hapları 21 tane hap içeren kutu ilaçlar şeklinde satılmaktaır. Monofazik haplarda ilaç paketinin arka yüzünde her hap için haftanın bir günü yazar gün içinde alınıp alınmadığını unautmamanız için. İlk ilaç genelde adet kanamasının başladığı ilk günü alınır. Ancak kanamanın ilk 5 günü içinde alınmaya başlanmasıda etkisini bozmaz.

Eğer hap almaya başlarken paketin arkasında yazan günden başlarsanız bu sayede hap atlayıp

atlamadığınızı daha kolay kontrol edebilirsiniz. Örneğin adet kanamanız Salı günü başlamışsa paketin

arkasında Salı yazan haplardan birini alarak başlamalısınız ve sonra sırayı takip etmelisiniz. Eğer

multifazik hap kullanıyorsanız mutlaka arkasında 1 yazan haptan sıra ile başlamalısınız.

DOĞUM KONTROL HAPLARININ İÇERİĞİ NEDİR?

Markaların büyük kısmında her tablet sabit dozda östrojen hormonu ve türevine ek olarak progesteron hormonu türevi bir madde  içerir.

DOĞUM KONTROL HAPI ALMAYI UNUTULURSAK NE YAPMAK GEREKİR?
Kadınlar çoğu zaman hap almayı unutmaktadır. Bu durumda hapın koruyuculuğu azalabilmekte ve

istenmeyen hamilelikler görülebilmektedir.
 
1 hap unutulursa,  aklınıza geldiği anda o hap alınır ve bir sonraki hap normal şekilde kullanılır. 
İlk 2 haftada 2 hap unutulursa  Takip eden 2 günde ikişer hap alınır  Şart olmamakla beraber 7 gün ek

korunma uygulanabilir. 
Eğer 3. haftada 2 hap ya da herhangi bir zamanda ikiden fazla hap unutulursa;  geriye kalan haplar bırakılıp, yeni adet ile yeni bir kutuya başlanır. Zaten bu doğum kontrol haplarını doktor kontrolü ile kullanacağınız için doktorunuzada danışmanız uygun olacaktır.

DOĞUM KONTROL HAPI YAN ETKİLERİ OLUMLU VE OLUMSUZ YAN ETKİLERİ
BU YAN ETKİLER KİŞİLERE VE HAPLARA GÖRE DEĞİŞKLİK GÖSTERMEKTEDİR. BİR VEYA BİRKAÇI OLABİLECEĞİ GİBİ HİÇ YAN ETKİ GÖREMEYECEĞİNİZ DURUMLARDA OLABİLİR.

DOĞUM KONTROL HAPLARININ OLUMLU YAN ETKİLERİNDEN BAZILARI

Adet döngüsünün düzenli olmasını sağlarlar. 
Adet öncesi gerginlik belirtilerini azaltırlar ve gerginlik sendromu tedaviSİ amaçlı olarak kullanılabilmektedirler.
Hap kullanan kadınlarda hormon düzenlemesi yaparak sivilce ve tüylenme tedavisinde kullanılabilmektedir.
rahim kanseri ve yumurtalık kanseri çok daha az sıklıkla görülür.
Doğum kontrol hapı kullanımının miyomlara karşı koruyucu olduğu istatistik olarak belirlenmiştir.

DOĞUM KONTROL HAPLARININ OLUMSUZ YAN ETKİLERİNDEN BAZILARI:

Damar Tıkanıklığı

Kanın pıhtılaşmaya eğiliminde artma
Doğum kontrol hapı kullanmaya devam eden kadınlar yıllık muayenelere gelme konusunda daha tutarlı

davranmalıdır ve böylece oluşabilecek kanser riskleri içinde erken teşhisde bulunmuş olurlar.

Kilo alımı etkisi

Doğum kontrol haplarının dozları düşürüldükten sonra bu yan etki de haliyle azalmıştır.

Özellikle kilo alma korkusundan dolayı hap kullanmaktan çekinen kadınların 3-4 ay boyunca hapı

denemeleri ve bu süre sonunda kilo alıp almadıklarını değerlendirmeleriyle bu kilo alma yan etkisi test edilmiş olur.

Bunların dışında birçok yan etki görülebilmektedir. Sizdeki değişiklik ve etkiyi doktorunuzla paylaşın..

Adet günü kaç gündür?

Adet günü kaç gündür gibi sorularla çok karşılaştığımız için böyle bir başlık atma gereği hissettik. Adet günü kaç gündür derken kanamanın olduğu gün sayısı bahsediliyorsa 5-6 gündür. Ama adet günü tüm çevrim ve döngü olarak sayfalarımızdada bulabileceğiniz gibi 28 gündür. Bu günlerin açıklamalarını yani adet kanaması ve döngüsü nasıl olur sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

adetim gecikti…

erkek arkadaşımla adetim bittikten 1 gün sonra ilişkiye girdik…adetimin başlangıç tarihi 12 haziran ilişki tarihimiz 18 hazirandı…17sinde bitmişti…bakireydim korunmasız girdik iki kez içime boşaldı…şu an 34. gün ve regl değilim hala bekliyorum…hamile kalır mıyım?

Adet kanaması nasıl olur

28 GÜNLÜK ADET DÖNGÜSÜ NASIL OLUŞUR?
Ergenlik döneminde beyinden gelen uyarılar, yumurtalıklardan östrojen ve progesteron adı verilen hormonların salınmasını sağlar. Adet döngüsü bu hormonlar tarafından düzenlenir. Kız çocukları doğduğunda yumurtalıklarında 400.000 civarında yumurta vardır. Doğumdan ergenlik dönemine dek geçen süre içinde yumurtaların bir kısmı dejenere olur. Ergenlik ile birlikte her ay bir yumurta olgunlaşarak atılır. İlk adet kanamasına menarş denir. Adet kanaması 9-16 yaşları arasında başlar.

1-14 Gün:Bu günler döngünün östrojen fazı olarak da adlandırılır. Adet kanamasının başladığı ilk gün östrojen en düşük düzeydedir. Hipofiz bezine gönderilen sinyaller ile FSH adı verilen hormon salınır, bu hormon yumurtalıklardan östrojen üretimini uyarır.

1. Gün: Adet kanaması başlar. Miktarı önemli olmamakla birlikte kanamanın başladığı ilk gün döngünün 1. günü olarak sayılır. Kanama genellikle 28 günde bir görülür. Bu dönemde yumurtalıklardan salınan yumurta döllenmediği takdirde rahmin iç tabakası ile beraber atılır. Adet kanamasının başladığı ilk gün sancılı geçebilir.

2-5. Gün: Kanama giderek azalır.

6. Gün: Kanama durur, bu arada yumurtalıklarda folikül adı verilen kese içinde bulunan yumurta büyümeye devam eder.

7-12. Gün: Yumurtayı içinde bulunduran kesecik büyür ve östrojen üretimi devam eder. Rahmin iç tabakası giderek kalınlaşır.

Luteal faz nedir? sorusunun yanıtıda bu ikinci 14 günlük (adet çevriminin 14-28) dönemidir. Bu dönemde rahim içi tabakası gebeliğe hazırlanır.

13-14. Gün: Ovulasyon (yumurtlama), olgunluğa erişen yumurtanın yumurtalıklardan salınmasıdır. Bu dönemde cinseli lişkide bulunulursa gebelik gerçekleşebilir. Ovulasyonun (yumurtlamanın) gerçekleştiği günlerde karnın alt kısmında ve kasıklarda hafif ağrı olabilir. Çok az kanamanın da görülebildiği bugünlerde vücut ısısı artar.

15-28. Gün: Adet siklusunun ikinci yarısında yumurtalıklardan progesteron adı verilen hormon salınır. Progesteronun etkisi ile rahmin iç tabakası kalınlaşarak gebeliğe hazırlanır.

15-18. Gün: Yumurtalıklardan salınan yumurta tüpler aracılığı ile rahme gelir. Bu arada östrojen düzeyi düşmeye başlar ve yumurtalıklardan progesteron adı verilen hormon salınır.

19-20. Gün: Rahim gebeliğe hazırdır. Progesteron endometrium adı verilen rahmin iç tabakasının kalınlığını arttırır. Premenstrual sendroma da ( adet öncesi gerginlik sendromu ) neden olan bu hormon duygusal değişikliklere ve ciltte bozukluklara yol açar.

21-28. Gün: Progesteron ve östrojen yüksekliği devam eder. Bunlar göğüslerde ağrı ve hassasiyete, vücutta su toplanmasına ve belli gıdalara karşı aşırı istek duyulmasına neden olur. Tuzlu gıdalar yenildiğinde vücutta şişlik artar. Yumurta döllenmediği zaman gebelik oluşmaz, progesteron ve östrojen düzeyi düşer ve adet kanaması başlar.

erken adet kanı

merhaba ben 28 yaşındayım 7 yaşında kızım var. Haziran 7 tarihinde adet oldum ve haziran 25 de tekrar kanam oldu bugün 12. gün hala kanam var. Doktora gittim ultrasona girdim e alttan muayene oldum anormal bir durum yok dedi strese bağlı olabilir dedi ve ilaç verdi hormon düzenleyici, metiler kanamayı kesici ve ağrı kesici  bunları 3 gündür kullanıyorum ve hala kesmedi biraz azalma var ama biraz . Sizden yardımcı olmanızı istiyorum bu kullandığım ilaçlar kesermi? ben çok mu kafaya taktım? Nasıl biter bu kan artık görtmek istemiyorum bir dahaki ay ne olur gecikir mi? Normal günüde mi gelir.Lütfen rahatlamaya ihtiyacım var. Birde kan varken ağır kaldırmak çok yorulmak bunların etkisi var mı? şimdiden teşekkürler