Otomobil sektöründe kriz ve global kriz 2008-2009

Global krizin en çok vurduğu sektörlerden biri otomobil sektörü. Bir çok ünlü firma işçi memur manager kadrolarını küçültmeye başladı. Krizden etkilenmeyen ve yatırım yapmaya devam eden firmalar ise gıda sektörü ve gıda sektörüne endeksli çalışan (ambalaj, yarı mamaul vs. ) firmalar. Bence kriz döneminde bu tarz sektörlerde iş bulma şansınız var. Kriz döneminde bulunan iş, sağlıklı ve geleceği olan iştir.

Ama en önemlisi sevdiğiniz ve mutlu olabileceğiniz iştir. 

Buyurun dostlar buyurun Halil İbrahim sofrasına :-)

Ekonomik kriz 2008 alıp başını gidecek

Evet 2008 in son çeyreğinde ekonomik kriz kendini göstermeye başladı. Cepinde nakiti olan kral oldu. Bankalar para kalmadı ve kredi veremez durumda, verilen kredileriden çok yüksek faiz istemekteler. Lüks yaşamaya alışmış millet sıkıntı sizde başlıyor. İşçi zaten aynen devam 300 – 500 -700 YTL maaş ne farkederki. Kiralar almış başını gitmiş. Kolay kazanmayı seviyoruz, kiraya ver evini yat uyu yoköyle yağma kiracı kranı veremezse ne olacak daha bunlar başlayacak. 

Daha yeni başlıyor kriz, 2009 dahada kötü olacak, yaratılan kaynaklarda eriyecek, yemeyin beyler hakkı eşit dağıtın diyorum. Ozaman düzelir ekonomi işçini maaşını kısmakla değil emeği hakkını vermekle. Herkes kazanmalı ki; harcamalı ve ekonomi döngüye girmeli, zenginin daha zengin olduğu bu sistem zaten çökmeye mahkumdu ve öylede oluyor. İyi seyirler…..

Türkiye ve ekonomik kriz 2008 2009

Ben çevremden gördüğüm kadarı ile, bahsedilen ekonomik kriz Türkiyede daha yeni yeni gelmeye başladı. Küçük işletmeler, çeklerini fazlası ile kırdırmaya, hatta çekler karşılıksız çıkmaya başladı. Çok önemli bir 2008 son çeyrek yılı göreceğiz. Özel sektörde ve kobilerde, işçiye olan baskı azalmaya başladı. Çünkü çıkan işçinin yerine daha iyisini bulmak zor. Faktöring şirketleri çek kırma işlerinin artmasında dolayı iyi durumdalar. Bakalım bu çeklerin dönüşleri nasıl olacak.

Burada hükümete çok fazla iş düşüyor. Bu krizi yansıtmadan engelleyebileceklermi , kaynak yaratabilecekler mi?

Sizlerinde ekonomik konulardaki paylaşımınızı bekliyoruz. Üye olmadan yorum yapabilirsiniz.

 

Presenteeism (presenteizm) hastalığı nedir?

Presenteeism hastalığı nedir?

Presenteeism kendisi işte olup aklı bambaşka alemlerde olma, iş performansını gösterememe durumudur.
Sebepleri ise aşırı iş yükü, işsiz kalma korkusu,  kararlara verme yetkisinin olmaması veya yöneticisinin desteğini alamama duygusu veya işkolik olmak.
Bu durumun şirketlere ciddi maliyetleri söz konusudur ve insan kaynakları ve üst düzey yöneticilerin değerlendirilmesi gereken bir konudur.
Bu presenteizm hastalığının sebepleri ise ;

1.) Tükenmişlik duygusu (amaçlara ulaşmak için fiziksel ve psikolojik kaynakların tükenmesi)

2.) Fiziksel sorunlar ve sağlık sorunları (fiziksel sıkıntılara  hastalıklarına bağlı yetersiz performans)

3.) Ruhsal problemler  (kaygı, depresyon, odaklanma problemleri, konsantrasyon güçlükleri)

4.) İşeyerindeki çeşitli baskılar (şirketin politikası, kafası uyuşmayan çalışma arkadaşları, üst yöneticilerle yaşanan sıkıntılar, performans ve verimlilik konularının göz ardı edilmesi, stres yaratır.Konsantrasyonu ve yaratıcı düşünceyi köreltir.)

5.) Özel hayattaki baskılar ( ulaşım, ev ortamı, çocuk, yaşlı veya bağımlı bakımı, evlilik ve ilişki güçlükleri, finansal problemler, işyerinde tam kapasite çalışmaya engellerdir.)

6.) İşe olan bağlılık ( Aylak olma durumu, özel işlerine yoğunlaşma, şirket politikası,kültürü veya kararlarından memnuniyetsizlik olma durumu ve benzeri sebeplerle tam kapasite çalışmama durumudur.)

Türkiye pek bilmiyor.
Presenteeism, dünyada ve Türkiye’de de bir problem olarak iş piyasalarını tehdit ediyor.Türkiye’de presenteizmden kaynaklanan sorunlara karşı tam anlamıyla bir bilincin oluştuğunu söylenemez.Grip aşısı, motivasyonu artıracak eğitimler ve uygulamalar, uygun bütçe ( geçim standardını oluşturmak), esnek çalışma saatleri ve sağlık problemlerine karşı uygulamalarla bu presenteizm aşılmalıdır.

cv-ozgecmis hazirlarken dikkat edin

CV özgeçmiş hazırlarken bu konulara dikkat edin;

* CV’lerin uzun paragraflar yerine madde madde yazılması dikkat çeker. Çok uzun olmayan CV’lerde deneyimler daha çabuk algılanıyor.* Özgeçmişlerin bir disiplin içinde olması çok önemli. Ancak CV hazırlamanın farklı tipleri var. Eğer kronolojik bir CV hazırlıyorsanız tecrübeler, zaman sırası izlemeli.* Sorumluluk denildiğinde Türkiye’de daha çok iş tanımı anlaşılır. Bir CV’de iş tanımının ve katkıda bulunulan projelerin detaylandırılması gerektiğini düşünüyorum.* CV kişiden önce şirkete giriyor. Yöneticiler o adayla tanışmadan önce özgeçmişiyle onu tartıyor. Dikkatli hazırlanmış bir CV artı puan toplar.* Bozuk gramerle yazılmış bir CV ile karşılaşan işveren, genelde adayın dikkatsiz birisi olduğunu düşünür. Kötü kaleme alınmış bir özgeçmiş, önyargı yaratabilir. Grameri bozuk diye gelen bir başvuru bir kenara konmaz ama olumlu bir izlenim de bırakamaz.* Özgeçmişte bahsi geçen tecrübeler, işveren tarafından dikkate alınan en önemli bilgilerdir.* CV’nin bir ya da iki sayfa olması olumlu bir başlangıç. Ancak verilmesi gereken detaylar es geçilmemeli.* Kişi kariyerini detaylandırırken başat olaylardan bahsetmeye özen göstermeli. Örneğin, aldığı eğitimleri anlatırken bir – iki günlük şirket eğitimlerini CV’ye eklemesinin yersiz olduğunu düşünüyorum.
Müge Yalçın / MY Executive Kurucu Başkanı.

iyi bir cv icin 10 onemli nokta

İyi bir cv için 10 önemli nokta
İK şirketi Quintcareers’ın yayınladığı “İyi bir CV için 10 altın” adlı makale, kullanılacak bilgisayar programlarından gramer kurallarına kadar adaylara önemli tüyolar veriyor.
Başarılı bir iş yaşamı için ilk adım sayılan CV’ler çalışanların yeteneklerini ve tecrübelerini sergilediği bir vitrin halini aldı. Hedeflenen şirkete kestirme yol niteliği taşıyan bu kariyer özetleri, doğru hazırlanması durumunda adayları yöneticilerin gözünde diğerlerinden daha cazip gösterecek güce sahip. Ancak adaylar iş mülakatlarına gidiş bileti sayılan bu tek sayfalık platformu akıllıca kullanmalı. İnsan kaynakları şirketi Quintcareers’ın web sitesinde yayınladığı 10 öneri, iş arayışında şansınızı artıracak cinsten. Quintcareers’ın tavsiyeleri arasında CV’nizin farklı bilgisayar programlarında bozulmadan açılması için verilen tüyolardan tercih etmeniz gereken kelimelere kadar birçok öneri var.
Madde madde kariyer öyküsü İşverenler gelen CV’lere göz atmak için ortalama 20 – 25 saniye zaman ayırır. Yöneticinin dikkatini ilk bakışta çekmek istiyorsanız maddelerle yazılmış CV’ler ideal.
Düzen şart! Çalıştığınız işleri yazarken statünüze göre bir listeleme yaparsanız daha çok dikkat çekebilirsiniz. Seçeceğiniz düzeni belirlerken, pozisyonunuz, çalıştığınız bölümün adı, hangi şirkettin hangi şubesinde görev yaptığınızı ve kaç çalışanı olduğunu belirtmelisiniz. İşveren çalıştığınız şirkete, yaptığınız projelerden daha çok dikkat eder.
‘Sorumluluk’u unutun İşverenler sorumluluk deyince yapmakla yükümlü olduğunuz görevleri algılayabilir. Ancak siz yönetici adayınıza yapmakla yükümlü olduklarınızı değil kendinizin işe kattığı özel yeteneklerinizi anlatmalısınız.
İfadeleri seçerek kullanın Özgeçmişinize katıldığınız aktiviteler ya da üyesi olduğunuz kulüpler gibi detayları yazarken gereksiz tarih vermemeye özen gösterin. Eğer illa tarih vermeniz gerekiyorsa mutlaka parantez içinde verin. Parantez içinde verilen tarihlerin algılanması daha kolay olur.
Bozuk gramer, en baştan eler CV’nizi hazırlarken gramer kurallarına dikkat edin. Çünkü bozuk bir dille yazılmış özgeçmişler, iyi referanslara sahip olsa bile dikkate alınmıyor. Eğer yazdığınız CV’ye güvenmiyorsanız göndermeden önce mutlaka bu konuda uzman bir kişiye kontrol ettirin.
Kendinizi kanıtlayın İşverene çalışmak istediğiniz pozisyona uygun olduğunuzu anlatmak için daha önceki deneyimlerinizi anlatmak şansınızı artırabilir.
Tüm kariyer tek sayfaya sığar mı? Elbette tek sayfalık özgeçmiş kuralına uymak avantajlı. Ancak deneyimleriniz bir sayfaya sığmıyorsa üzülmeyin. Böyle bir durumda puntonuzu küçültecekseniz bile asla 11’in altında yazmayın. Bazı işverenlerin dikkatini çekmek için sayfayı çift sütun olarak da kullanabilirsiniz.
Amacı gözden kaçırmayın CV’nizde vermek istediğiniz mesajı kısa ve öz biçimde verin. Talip olduğunuz pozisyona neden uygun olduğunuzu net bir şekilde anlatın.
Deneyim dediğiniz tek cümlede anlatılmalı Yalnızca önemli tecrübeleri referans olarak gösterin. Eğer mezuniyetinizin üzerinden 10 yıldan fazla zaman geçtiyse eğitim hayatınız hakkında detaylı bilgi vermek sıkıcı bir ayrıntı olarak CV’nizde yer alacaktır.
Jargona dikkat! CV’nizin diğer bilgisayarlarda da açılacağına emin olmak için kullandığınız programı dikkatli seçin. İpek Alpkökin

is gorusmesinde nelere dikkat etmeliyiz

İş görüşmesinden önce bu yazıyı okumanızda fayda var.ETKİLEYİCİ BİR İŞ GÖRÜŞMESİ NASIL YAPILIR ?
İş bulmada en önemli aşama işverenle yapacağınız görüşmedir. İşe alınmanız bu görüşme sırasında işveren üzerinde iyi bir izlenim bırakmanıza bağlıdır. Görüşme Öncesi: Görüşmeye gitmeden önce iş için başvuracağınız kurum veya şirket ile girmeyi düşündüğünüz iş hakında elinizden geldiği kadar çok bilgi toplayın. Bu konularda ne kadar bilgi sahibi olursanız, bilgi ve becerilerinizle istediğiniz iş arasında o kadar iyi bir bağlantı kurabilir ve işe uygunluğunuzu o kadar etkili bir biçimde kanıtlayabilirsiniz. Görüşmeye gitmeden önce istediğiniz işte ücretin yaklaşık ne kadar olduğunu araştırın. Bu konuda sendikalar, meslek odaları ya da benzer işlerde çalışan tanıdıklarınızdan bilgi alabilirsiniz. Öncelikle başvuru formunu doğru ve düzgün bir biçimde doldurmak için nüfus cüzdanınızı, özgeçmişinizi ve gerekli olabilecek diğer belgeleri yanınızda bulundurun. Görüşmeye gitmeden önce ne giyeceğinize karar verin. Temiz, rahat ve ağırbaşlı kıyafetler seçin. Çarpıcı şeyler giymekten kaçının. Görüşmeye tam vaktinde gidin. Beklenmedik aksamaları da hesaba katarak evinizden biraz erken çıkabilirsiniz. Görüşme yerine vardığınızda Odaya girmeden önce ceketinizi ilikleyin, sigara içiyorsanız söndürün, sakız çiğniyorsanız atın. Görüşmeyi gerçekleştiren kişi ile tanışırken dostça davranın, elini sıkarken gülümseyin, neşeli olun ve gözlerinin içine bakın. Mülakatı yapan kişi konuşurken onu dikkatlice dinleyin. Sorulara tam cevap verin, konuya bağlı kalın ve konuyu dağıtmayın. Güçlü yönlerinizi ortaya çıkarabilecek fırsatları yakalayabilmek için dikkatlice dinleyin. Dürüst olun, ancak olumsuz noktaların üzerinde fazla durmayın. Gerektiğinde sorular sorun, ancak tüm görüşmeyi yönlendirmeye çalışmayın. Görüşme esnasında Görüşme süresince görüşmeyi yürüten kişinin sorularını doğru anlamaya ve soruya uygun, kısa ve çarpıcı yanıtlar vermeye özen gösterin. Görüşme esnasında işverenin yöneltebileceği sorulara hazırlıklı olun. Size sorulabilecek şu tür soruların yanıtlarını önceden hazırlayın: Nasıl bir iş istiyorsunuz? Kesin bir yanıt vermekten kaçının. Değişik olasılıkları ve gerçekleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini unutmayın. Böyle bir soruyu yanıtlarken mesleğinizle ilgili iş alanlarından, bilgi ve becerilerinize en uygun görevlerden bahsetmeniz doğru olur. Örneğin: “Ben matematiksel konularda, muhasebe ve bilgilerin organize edilmesinde çok iyiyimdir. Edindiğim bilgiler muhasebe bölümü ya da benzeri bir başka bölümde çok faydalı olabilir.” diyebilirsiniz. Vereceğiniz bu tür yanıtlar işverenin size bilgi ve becerilerinize uygun bir iş vermesini kolaylaştırır. Neden burda çalışmak istiyorsunuz? Görüşme öncesi bu şirketi araştırmışsanız, bu soruyu yanıtlamak çok kolay olacaktır. Eğer müşteriler, ürünler ve hizmetler hakkında bilgi sahibi iseniz, şirketin belirli hedeflerinin, politikalarının ve ihtiyaçlarının sizin ilgi ve becerilerinize ne denli uygun olduğunu söyleyebilirsiniz. Sadece ‘Bir işe ihtiyacım var!’ diyen bir aday iyi bir izlenim bırakmaz. Biraz kendinizden bahseder misiniz? Bu soru sizin hangi konularda bilgi ve beceri sahibi olduğunuzu, nerelerde eğitim gördüğünüzü, varsa iş deneyiminizi ve başarılarınızı, işe alındığınız takdirde işyerine ne gibi faydalar sağlayabileceğinizi anlatmanız için iyi bir fırsattır. Ancak vereceğiniz bilgiler kısa, öz ve etkileyici olmalıdır. Bu nedenle işle ilgili olmayan konulardan örneğin ailenizden, özel meraklarınızdan size sorulmadıkça bahsetmemeniz iyi olur. Güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir? Bu soruyu dürüstçe yanıtlamakta zorlanabilirsiniz. Yanıtınızı çok iyi düşünün. Görüşmeye gitmeden önce güçlü ve istenilir yönlerinizi çok iyi ifadelendirip zihninizde sıraya koyun. Örneğin: Uyumlu, dakik, yaratıcı ve güvenilir bir kişi olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Zayıf ya da kusurlu yönlerinizi öyle anlatın ki bunlar aynı zamanda istenilir özellikler olarak algılanabilsin. Örneğin: Kalite konusunda titizlenmek, başkalarıyla değil yalnız çalışmaktan hoşlanmak, işin zamanında bitirilmesi konusunda sabırsız olmak gibi. Sizi neden işe almalıyım, bu işe başvuran birçok nitelikli kişi arasından sizi neden tercih etmeliyim? Bu soruyu yanıtlarken iş ile ilgili belirgin özelliklerinizden bahsedin ve bu işe alındığınız takdirde işyerine sağlayabileceğiniz yararları biraz değişik bir dille tekrar özetleyin. Herhangi bir ağır hastalık ya da sakatlık geçirdiniz mi? Yanıtınız hayır ise hiç sorun yok. Ancak evet ise, görüşmeye gitmeden önce yanınızda götürmek üzere bir doktordan sağlığınızın başvurduğunuz işi engellemeyeceğine dair bir rapor alın. Burada ne kadar çalışmayı planlıyorsunuz? Bu sorunun işveren tarafından sorulmasındaki tek neden sizin iki üç ay içerisinde işi bırakıp bırakmayacağınızı, askere gidip gitmeyeceğinizi veya başka bir şekilde işten ayrılıp ayrılmayacağınızı öğrenmektir. Bu nedenle sürekli ve uzun vadeli bir iş aradığınızı, şartların sizin ve işveren için iyi olduğu sürece işte kalmayı istediğinizi anlatın. Son işinizden neden ayrıldınız? İşin aslı ne olursa olsun, son işyerinizden asla kötü şekilde bahsetmeyin. Bu son derece önemlidir. Çünkü, eğer son işvereniniz hakkında kötü şeyler söylerseniz, bu sizi işe alacak işveren için de aynı şeyi yapabileceğiniz izlenimini verir. Bu soruya soğukkanlı ve rahat bir şekilde, başkalarını suçlamadan yanıt verin. Referanslarınız var mı, sizi kime soralım? İş aramaya başlamadan önce hakkınızda bilgi verecek iki kaynak kişi bulmalısınız. Bunlar eğer ilk defa işe girecekseniz en son mezun olduğunuz okuldaki öğretmenleriniz olabilir. Eğer iş değiştiriyorsanız eski iş yerinizdeki yöneticilerinizi referans olarak gösterebilirsiniz. Referans gösterdiğiniz kişilerin, girmek istediğiniz işle ilgili ve hakkınızda olumlu görüş bildirecek kişiler olmasına özen gösterin. Şöyle bir durumda kalsaydınız ne yapardınız? Bazen işverenler, iş arayanların bir problemi kavrama ve hemen çözüm üretme becerilerini yoklamak için böyle bir soru sorabilirler. Böyle sorulara kesin yanıt vermekten kaçının. Çeşitli yollar denenebilir. ‘Örneğin şöyle bir yol çözüm için uygun olabilir.’ gibi esnek, olaya çok yönlü baktığınızı gösteren yanıtlar verebilirsiniz. Görüşmenin ardından: İşverene görüşme için kısa bir not ile teşekkür etmeyi unutmayınız. Bu mektupta özelliklerinizi yeniden özetleyip, işe duyduğunuz ilgiyi vurgulayabilir, görüşmede değindiğiniz noktalara yeni bilgiler ekleyebilirsiniz. Görüşmeden sonra iki-üç hafta sizinle ilişki kurulmazsa işvereni arayın. Eğer iş başka birine verilmişse, daha sonra açılacak işler için başvurunuzun değerlendirilmesini isteyin. Bu girişiminizde başarılı olmazsanız sakın olayın peşini bırakmayın. Görüşmeyi gözden geçirip, neleri yanlış yaptığınızı araştırın, soru ve yanıtları bir arkadaşınızın ya da ailenizin bir üyesi ile tekrarlayın.

işimde daha fazla para kazanmak istiyorum

İşimde daha fazla para kazanmak istiyorum ve İşinmi seviyorum, ancak hak ettiğiniz parayı kazanmadığımı düşünüyorum. Bu durumu değiştirmek istiyorum diyorsanız;
İş yerinizde olumlu izlenim yaratın; Üç ay boyunca olağanüstü gayret gösterin ve işe her gün zamanında gidin, ek görevler üstlenin ve elinizden gelenden daha fazlasını yapın.
Yöneticinizle görüşün: Müdürünüze işinizi sevdiğinizi, ancak kazancınızın yetmediğini istediğinizi söyleyin. Kendisine bunun için ne yapabileceğinizi sorun. Şu anki pozisyonunuzda maaşınızın artma şansı yoksa, şirketinizde farklı bir pozisyona geçmeyi düşünebilirsiniz.
Yöneticiniz ile görüştüğünüzüt edin: müdürünüzle yaptığınız görüşmelerin kaydını alın ve ne zaman görüştüğünüzü, ne konuştuğunuzu ve hangi konularda anlaşmaya vardığınızı not alın.
Hedefinizi tanımlayın: yöneticiniz size kazancınızı artırmanızla ilgili neler yapabileceğinizi söylediyse bir plan yapın ve onu uygulayın.
Başarılarınızı kayıt edin: Her bir hedefinize gerçekleştirdiğinizde, bunu başardığınız tarihi ve o hedefe ulaşmak için neler yaptığınızı vs. içeren bir kayıt tutun.
müdürünüzletekrar görüşün: Tüm hedeflerinize ulaştığınızda, müdürünüzle yeniden görüşün. Kendisine anlaşmanızın içeriğini hatırlatın ve hedeflerinize nasıl ulaştığınızı açıklayın. Ayrıca ileriye yönelik şirket planlarını ve kazancınızı artırmanın imkanlarını görüşün.

başka bir işte çalışmak istiyorum diyorsan oku

Başka bir işte çalışmak istiyorum diyorsanız bu yazıyı mutlaka gözden geçirin.
İşinizi bırakmanın değişik yolları vardır. İşinizden iyi bir şekilde ayrılırsanız, müdürlerinizi sonraki başvurularınızda referans olarak gösterme şansınız olur. İyi bir şekilde ayrılmanın yolları:
Planlarınızı saklı tutun: Kimse yeni bir iş aradığınızı bilmemelidir. İş arkadaşlarınız ya da müdürünüz işten ayrılacağınızı öğrenirlerse, bu sizin açınızdan sorun olabilir.
Özgeçmişinizi güncel tutun: Özgeçmişinizi, son olarak yaptığınız işi ve sorumluluklarınızı ekleyerek güncel tutun.
İş aramaya başlayın: İş aramanızı kolaylaştıracak bazı yararlı ipuçları, iş arama yöntemleri için buraya tıklayın.
İşinizi en iyi şekilde ve daha fazlasını yapmaya devam edin: Yeni bir iş bulmanın en iyi yolu, mevcut yöneticinizden iyi referans almaktır. O nedenle işinizi en iyi şekilde fazlasıyla yapmaya devam edin ki iş geçmişiniz başarılı olsun.
Yeni bir iş bulana kadar mevcut işinizi devam ettirin: Bir işte çalışırken yenisini bulmak çoğunlukla daha kolaydır. Yeni bir işe kabul edilene kadar mevcut işinize devam edin
Kalan iznilrinizi iş görüşmeleri için kullanın: Kimsenin nereye gittiğinizi bilmesi gerekmiyor, ancak kişisel ya da seyahat amaçlı izin kullanmak istediğinizi mutlaka bildirin.
Mevcut işinizi bırakmadan, yeni iş yerinizin sizi işe aldığından emin olun: Bunun için, ya yeni iş yerinizle sözleşme imzalayın veya da işe alındığınızı teyit eden bir yazı alın.
İstifanızı vermeden önce gerekli bildirimleri yapın kalan işlerinizi tamamlayın: Mevcut işinizden istifa etmeyi düşünüyorsanız, bunu en az iki hafta öncesinden iş vereninize bildirmeniz gerek. Bazı şirketlerde bu süre daha uzun olabilir. İşten ayrılırken zor durumda kalmamak için personel yönetmeliğini gözden geçirin ve kurallara mutlaka uyun.
iş yerinden iyi ayrılın: Gelecekte yöneticinizin sizin için iyi referans vermesini isteyebilirsiniz. Bu nedenle, ayrılırken, aranızda herhangi bir olumsuz duygunun olmamasına özen göstermelisiniz.