Türkçe, İngilizce Hazır CV örnekleri indir

is-cv-hazirlamaEvet, kendinize göre bir iş ilanı buldunuz ve cv göndermeniz gerekli eğer daha önce cv (özgeçmiş) örneği hazırlamadıysanız size biraz zor gelebilir. Ama cv hazırlamak hiçde okadar zor değildir. Sizin için İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanmış CV Özgeçmiş örneklerini buradan indirebilir ve kolayca kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Türkçe ve İngilizce boş cv özgeçmiş örnekleri indir;

 

Türkçe boş cv örneği indir

Türkçe boş hazır cv örneği 2 indir.

İngilizce hazır cv örneği indir

İş Arıyorum

Bu günlerde krizinde ekisiyle işsizlik oranları artmaya başladı.  Dolayısıyla iş arayanlarında sayısı artmaya başladı. Herkes vasıflı veya vasıfsız olsun iş bulma derdinde. Ekmek aslanın ağzında yani. Blogyorum da bu konuyu açmamın nedeni iş arayanların yorum yapabileceği hangi sektörlerde iş aradıklarını veya önerilerini paylaşmaları yazmaları ve yorumlamaları.

Belki buraya yazacağınız iki satır hayatınızı değiştirebilir.

Otomobil sektöründe kriz ve global kriz 2008-2009

Global krizin en çok vurduğu sektörlerden biri otomobil sektörü. Bir çok ünlü firma işçi memur manager kadrolarını küçültmeye başladı. Krizden etkilenmeyen ve yatırım yapmaya devam eden firmalar ise gıda sektörü ve gıda sektörüne endeksli çalışan (ambalaj, yarı mamaul vs. ) firmalar. Bence kriz döneminde bu tarz sektörlerde iş bulma şansınız var. Kriz döneminde bulunan iş, sağlıklı ve geleceği olan iştir.

Ama en önemlisi sevdiğiniz ve mutlu olabileceğiniz iştir. 

Buyurun dostlar buyurun Halil İbrahim sofrasına :-)

Ekonomik kriz 2008 alıp başını gidecek

Evet 2008 in son çeyreğinde ekonomik kriz kendini göstermeye başladı. Cepinde nakiti olan kral oldu. Bankalar para kalmadı ve kredi veremez durumda, verilen kredileriden çok yüksek faiz istemekteler. Lüks yaşamaya alışmış millet sıkıntı sizde başlıyor. İşçi zaten aynen devam 300 – 500 -700 YTL maaş ne farkederki. Kiralar almış başını gitmiş. Kolay kazanmayı seviyoruz, kiraya ver evini yat uyu yoköyle yağma kiracı kranı veremezse ne olacak daha bunlar başlayacak. 

Daha yeni başlıyor kriz, 2009 dahada kötü olacak, yaratılan kaynaklarda eriyecek, yemeyin beyler hakkı eşit dağıtın diyorum. Ozaman düzelir ekonomi işçini maaşını kısmakla değil emeği hakkını vermekle. Herkes kazanmalı ki; harcamalı ve ekonomi döngüye girmeli, zenginin daha zengin olduğu bu sistem zaten çökmeye mahkumdu ve öylede oluyor. İyi seyirler…..

İşyerinden Tazminat Almanın Yolları

Ben dahil bir çok çalışan bazen çalıştığı işyerinden ayrılmayı düşünüyor, ve bazen bu tazminatı bırakmamak uğruna mutsuz olduğu işyerine devam etmek zorunda kalıyor. Maalesef hayatın bir parçası bu. Senelerini, emeğini şirketine adamış olmak ve bunun neticesindede ayrılmak istediğinde mal gibi ortada kalmak. Yok böyle bir şey köleci bir zihniyet hala devam ediyor.

Peki burada tazminat almanın yollarını değerlendirmek istiyorum herkes başına geleni ve örnekleri yazarsa iyi bir yola ulaşağımızı düşünüyorum.

Bence en güzeli işverenle oturup konuşmak, analaşmaya çalışmak olmalı.Olmadı artık başka yolları denemeliyiz.

BU yollar neler olabilir bilmiyorum aam sanırım kadınlar erkeklerden bu konuda biraz daha şanslı. Mesela; ” Evlenen kadın işçinin, nikah tarihinden itibaren bir yıl içinde, evlenme sebebiyle işyerinden ayrılma talebi halinde, “evlenme sebebiyle” kıdem tazminatına hak kazanır. Bu talep tarihi bir yılı aşarsa artık evlenme sebebiyle iş akdinin feshi hakkı kaybolmuş olur.”gibi maddeler var.

Başka, işi yavaşlatma gibi kişisel yöntemlere belki başvurulabilinir.

Başka ne yapabiliriz? Herkesin görüşü gerçekten çok önemli!

cv-ozgecmis hazirlarken dikkat edin

CV özgeçmiş hazırlarken bu konulara dikkat edin;

* CV’lerin uzun paragraflar yerine madde madde yazılması dikkat çeker. Çok uzun olmayan CV’lerde deneyimler daha çabuk algılanıyor.* Özgeçmişlerin bir disiplin içinde olması çok önemli. Ancak CV hazırlamanın farklı tipleri var. Eğer kronolojik bir CV hazırlıyorsanız tecrübeler, zaman sırası izlemeli.* Sorumluluk denildiğinde Türkiye’de daha çok iş tanımı anlaşılır. Bir CV’de iş tanımının ve katkıda bulunulan projelerin detaylandırılması gerektiğini düşünüyorum.* CV kişiden önce şirkete giriyor. Yöneticiler o adayla tanışmadan önce özgeçmişiyle onu tartıyor. Dikkatli hazırlanmış bir CV artı puan toplar.* Bozuk gramerle yazılmış bir CV ile karşılaşan işveren, genelde adayın dikkatsiz birisi olduğunu düşünür. Kötü kaleme alınmış bir özgeçmiş, önyargı yaratabilir. Grameri bozuk diye gelen bir başvuru bir kenara konmaz ama olumlu bir izlenim de bırakamaz.* Özgeçmişte bahsi geçen tecrübeler, işveren tarafından dikkate alınan en önemli bilgilerdir.* CV’nin bir ya da iki sayfa olması olumlu bir başlangıç. Ancak verilmesi gereken detaylar es geçilmemeli.* Kişi kariyerini detaylandırırken başat olaylardan bahsetmeye özen göstermeli. Örneğin, aldığı eğitimleri anlatırken bir – iki günlük şirket eğitimlerini CV’ye eklemesinin yersiz olduğunu düşünüyorum.
Müge Yalçın / MY Executive Kurucu Başkanı.

iyi bir cv icin 10 onemli nokta

İyi bir cv için 10 önemli nokta
İK şirketi Quintcareers’ın yayınladığı “İyi bir CV için 10 altın” adlı makale, kullanılacak bilgisayar programlarından gramer kurallarına kadar adaylara önemli tüyolar veriyor.
Başarılı bir iş yaşamı için ilk adım sayılan CV’ler çalışanların yeteneklerini ve tecrübelerini sergilediği bir vitrin halini aldı. Hedeflenen şirkete kestirme yol niteliği taşıyan bu kariyer özetleri, doğru hazırlanması durumunda adayları yöneticilerin gözünde diğerlerinden daha cazip gösterecek güce sahip. Ancak adaylar iş mülakatlarına gidiş bileti sayılan bu tek sayfalık platformu akıllıca kullanmalı. İnsan kaynakları şirketi Quintcareers’ın web sitesinde yayınladığı 10 öneri, iş arayışında şansınızı artıracak cinsten. Quintcareers’ın tavsiyeleri arasında CV’nizin farklı bilgisayar programlarında bozulmadan açılması için verilen tüyolardan tercih etmeniz gereken kelimelere kadar birçok öneri var.
Madde madde kariyer öyküsü İşverenler gelen CV’lere göz atmak için ortalama 20 – 25 saniye zaman ayırır. Yöneticinin dikkatini ilk bakışta çekmek istiyorsanız maddelerle yazılmış CV’ler ideal.
Düzen şart! Çalıştığınız işleri yazarken statünüze göre bir listeleme yaparsanız daha çok dikkat çekebilirsiniz. Seçeceğiniz düzeni belirlerken, pozisyonunuz, çalıştığınız bölümün adı, hangi şirkettin hangi şubesinde görev yaptığınızı ve kaç çalışanı olduğunu belirtmelisiniz. İşveren çalıştığınız şirkete, yaptığınız projelerden daha çok dikkat eder.
‘Sorumluluk’u unutun İşverenler sorumluluk deyince yapmakla yükümlü olduğunuz görevleri algılayabilir. Ancak siz yönetici adayınıza yapmakla yükümlü olduklarınızı değil kendinizin işe kattığı özel yeteneklerinizi anlatmalısınız.
İfadeleri seçerek kullanın Özgeçmişinize katıldığınız aktiviteler ya da üyesi olduğunuz kulüpler gibi detayları yazarken gereksiz tarih vermemeye özen gösterin. Eğer illa tarih vermeniz gerekiyorsa mutlaka parantez içinde verin. Parantez içinde verilen tarihlerin algılanması daha kolay olur.
Bozuk gramer, en baştan eler CV’nizi hazırlarken gramer kurallarına dikkat edin. Çünkü bozuk bir dille yazılmış özgeçmişler, iyi referanslara sahip olsa bile dikkate alınmıyor. Eğer yazdığınız CV’ye güvenmiyorsanız göndermeden önce mutlaka bu konuda uzman bir kişiye kontrol ettirin.
Kendinizi kanıtlayın İşverene çalışmak istediğiniz pozisyona uygun olduğunuzu anlatmak için daha önceki deneyimlerinizi anlatmak şansınızı artırabilir.
Tüm kariyer tek sayfaya sığar mı? Elbette tek sayfalık özgeçmiş kuralına uymak avantajlı. Ancak deneyimleriniz bir sayfaya sığmıyorsa üzülmeyin. Böyle bir durumda puntonuzu küçültecekseniz bile asla 11’in altında yazmayın. Bazı işverenlerin dikkatini çekmek için sayfayı çift sütun olarak da kullanabilirsiniz.
Amacı gözden kaçırmayın CV’nizde vermek istediğiniz mesajı kısa ve öz biçimde verin. Talip olduğunuz pozisyona neden uygun olduğunuzu net bir şekilde anlatın.
Deneyim dediğiniz tek cümlede anlatılmalı Yalnızca önemli tecrübeleri referans olarak gösterin. Eğer mezuniyetinizin üzerinden 10 yıldan fazla zaman geçtiyse eğitim hayatınız hakkında detaylı bilgi vermek sıkıcı bir ayrıntı olarak CV’nizde yer alacaktır.
Jargona dikkat! CV’nizin diğer bilgisayarlarda da açılacağına emin olmak için kullandığınız programı dikkatli seçin. İpek Alpkökin

is gorusmesinde nelere dikkat etmeliyiz

İş görüşmesinden önce bu yazıyı okumanızda fayda var.ETKİLEYİCİ BİR İŞ GÖRÜŞMESİ NASIL YAPILIR ?
İş bulmada en önemli aşama işverenle yapacağınız görüşmedir. İşe alınmanız bu görüşme sırasında işveren üzerinde iyi bir izlenim bırakmanıza bağlıdır. Görüşme Öncesi: Görüşmeye gitmeden önce iş için başvuracağınız kurum veya şirket ile girmeyi düşündüğünüz iş hakında elinizden geldiği kadar çok bilgi toplayın. Bu konularda ne kadar bilgi sahibi olursanız, bilgi ve becerilerinizle istediğiniz iş arasında o kadar iyi bir bağlantı kurabilir ve işe uygunluğunuzu o kadar etkili bir biçimde kanıtlayabilirsiniz. Görüşmeye gitmeden önce istediğiniz işte ücretin yaklaşık ne kadar olduğunu araştırın. Bu konuda sendikalar, meslek odaları ya da benzer işlerde çalışan tanıdıklarınızdan bilgi alabilirsiniz. Öncelikle başvuru formunu doğru ve düzgün bir biçimde doldurmak için nüfus cüzdanınızı, özgeçmişinizi ve gerekli olabilecek diğer belgeleri yanınızda bulundurun. Görüşmeye gitmeden önce ne giyeceğinize karar verin. Temiz, rahat ve ağırbaşlı kıyafetler seçin. Çarpıcı şeyler giymekten kaçının. Görüşmeye tam vaktinde gidin. Beklenmedik aksamaları da hesaba katarak evinizden biraz erken çıkabilirsiniz. Görüşme yerine vardığınızda Odaya girmeden önce ceketinizi ilikleyin, sigara içiyorsanız söndürün, sakız çiğniyorsanız atın. Görüşmeyi gerçekleştiren kişi ile tanışırken dostça davranın, elini sıkarken gülümseyin, neşeli olun ve gözlerinin içine bakın. Mülakatı yapan kişi konuşurken onu dikkatlice dinleyin. Sorulara tam cevap verin, konuya bağlı kalın ve konuyu dağıtmayın. Güçlü yönlerinizi ortaya çıkarabilecek fırsatları yakalayabilmek için dikkatlice dinleyin. Dürüst olun, ancak olumsuz noktaların üzerinde fazla durmayın. Gerektiğinde sorular sorun, ancak tüm görüşmeyi yönlendirmeye çalışmayın. Görüşme esnasında Görüşme süresince görüşmeyi yürüten kişinin sorularını doğru anlamaya ve soruya uygun, kısa ve çarpıcı yanıtlar vermeye özen gösterin. Görüşme esnasında işverenin yöneltebileceği sorulara hazırlıklı olun. Size sorulabilecek şu tür soruların yanıtlarını önceden hazırlayın: Nasıl bir iş istiyorsunuz? Kesin bir yanıt vermekten kaçının. Değişik olasılıkları ve gerçekleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini unutmayın. Böyle bir soruyu yanıtlarken mesleğinizle ilgili iş alanlarından, bilgi ve becerilerinize en uygun görevlerden bahsetmeniz doğru olur. Örneğin: “Ben matematiksel konularda, muhasebe ve bilgilerin organize edilmesinde çok iyiyimdir. Edindiğim bilgiler muhasebe bölümü ya da benzeri bir başka bölümde çok faydalı olabilir.” diyebilirsiniz. Vereceğiniz bu tür yanıtlar işverenin size bilgi ve becerilerinize uygun bir iş vermesini kolaylaştırır. Neden burda çalışmak istiyorsunuz? Görüşme öncesi bu şirketi araştırmışsanız, bu soruyu yanıtlamak çok kolay olacaktır. Eğer müşteriler, ürünler ve hizmetler hakkında bilgi sahibi iseniz, şirketin belirli hedeflerinin, politikalarının ve ihtiyaçlarının sizin ilgi ve becerilerinize ne denli uygun olduğunu söyleyebilirsiniz. Sadece ‘Bir işe ihtiyacım var!’ diyen bir aday iyi bir izlenim bırakmaz. Biraz kendinizden bahseder misiniz? Bu soru sizin hangi konularda bilgi ve beceri sahibi olduğunuzu, nerelerde eğitim gördüğünüzü, varsa iş deneyiminizi ve başarılarınızı, işe alındığınız takdirde işyerine ne gibi faydalar sağlayabileceğinizi anlatmanız için iyi bir fırsattır. Ancak vereceğiniz bilgiler kısa, öz ve etkileyici olmalıdır. Bu nedenle işle ilgili olmayan konulardan örneğin ailenizden, özel meraklarınızdan size sorulmadıkça bahsetmemeniz iyi olur. Güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir? Bu soruyu dürüstçe yanıtlamakta zorlanabilirsiniz. Yanıtınızı çok iyi düşünün. Görüşmeye gitmeden önce güçlü ve istenilir yönlerinizi çok iyi ifadelendirip zihninizde sıraya koyun. Örneğin: Uyumlu, dakik, yaratıcı ve güvenilir bir kişi olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Zayıf ya da kusurlu yönlerinizi öyle anlatın ki bunlar aynı zamanda istenilir özellikler olarak algılanabilsin. Örneğin: Kalite konusunda titizlenmek, başkalarıyla değil yalnız çalışmaktan hoşlanmak, işin zamanında bitirilmesi konusunda sabırsız olmak gibi. Sizi neden işe almalıyım, bu işe başvuran birçok nitelikli kişi arasından sizi neden tercih etmeliyim? Bu soruyu yanıtlarken iş ile ilgili belirgin özelliklerinizden bahsedin ve bu işe alındığınız takdirde işyerine sağlayabileceğiniz yararları biraz değişik bir dille tekrar özetleyin. Herhangi bir ağır hastalık ya da sakatlık geçirdiniz mi? Yanıtınız hayır ise hiç sorun yok. Ancak evet ise, görüşmeye gitmeden önce yanınızda götürmek üzere bir doktordan sağlığınızın başvurduğunuz işi engellemeyeceğine dair bir rapor alın. Burada ne kadar çalışmayı planlıyorsunuz? Bu sorunun işveren tarafından sorulmasındaki tek neden sizin iki üç ay içerisinde işi bırakıp bırakmayacağınızı, askere gidip gitmeyeceğinizi veya başka bir şekilde işten ayrılıp ayrılmayacağınızı öğrenmektir. Bu nedenle sürekli ve uzun vadeli bir iş aradığınızı, şartların sizin ve işveren için iyi olduğu sürece işte kalmayı istediğinizi anlatın. Son işinizden neden ayrıldınız? İşin aslı ne olursa olsun, son işyerinizden asla kötü şekilde bahsetmeyin. Bu son derece önemlidir. Çünkü, eğer son işvereniniz hakkında kötü şeyler söylerseniz, bu sizi işe alacak işveren için de aynı şeyi yapabileceğiniz izlenimini verir. Bu soruya soğukkanlı ve rahat bir şekilde, başkalarını suçlamadan yanıt verin. Referanslarınız var mı, sizi kime soralım? İş aramaya başlamadan önce hakkınızda bilgi verecek iki kaynak kişi bulmalısınız. Bunlar eğer ilk defa işe girecekseniz en son mezun olduğunuz okuldaki öğretmenleriniz olabilir. Eğer iş değiştiriyorsanız eski iş yerinizdeki yöneticilerinizi referans olarak gösterebilirsiniz. Referans gösterdiğiniz kişilerin, girmek istediğiniz işle ilgili ve hakkınızda olumlu görüş bildirecek kişiler olmasına özen gösterin. Şöyle bir durumda kalsaydınız ne yapardınız? Bazen işverenler, iş arayanların bir problemi kavrama ve hemen çözüm üretme becerilerini yoklamak için böyle bir soru sorabilirler. Böyle sorulara kesin yanıt vermekten kaçının. Çeşitli yollar denenebilir. ‘Örneğin şöyle bir yol çözüm için uygun olabilir.’ gibi esnek, olaya çok yönlü baktığınızı gösteren yanıtlar verebilirsiniz. Görüşmenin ardından: İşverene görüşme için kısa bir not ile teşekkür etmeyi unutmayınız. Bu mektupta özelliklerinizi yeniden özetleyip, işe duyduğunuz ilgiyi vurgulayabilir, görüşmede değindiğiniz noktalara yeni bilgiler ekleyebilirsiniz. Görüşmeden sonra iki-üç hafta sizinle ilişki kurulmazsa işvereni arayın. Eğer iş başka birine verilmişse, daha sonra açılacak işler için başvurunuzun değerlendirilmesini isteyin. Bu girişiminizde başarılı olmazsanız sakın olayın peşini bırakmayın. Görüşmeyi gözden geçirip, neleri yanlış yaptığınızı araştırın, soru ve yanıtları bir arkadaşınızın ya da ailenizin bir üyesi ile tekrarlayın.

İş yerinde daha iyi bir pozisyonda çalışmak istiyorum

Yöneticinizle aranızı iyi tutun. Müdürünüz daha iyi bir pozisyona geçmeniz konusunda size yardımcı olabilir veya tersine, hakkınızda olumsuz bir değerlendirme yaparak, bir üst pozisyona geçmenizi engelleyebilir. Aşağıdaki dikkatlice okuyun, başarılı bir geçiş yapabilmeniz için dikkat etmeniz gereken noktalar:
Şirketinizden yetkili bir kişiyle görüşün: Çalıştığınız iş yerine bağlı olarak, başka (daha üst) bir pozisyona geçiş yapmanızla ilgili aşağıdaki yetkili kişilerden biriyle görüşebilirsiniz.

müdürünüzle görüşün: müdürünüzle aranızda güvene dayalı bir ilişki varsa, ona doğrudan şirket bünyesinde daha iyi bir pozisyonda çalışmak istediğinizi belirtebilir ve bu konudaki görüşlerini alabilirsiniz.
İnsan kaynakları yetkilisiyle görüşün: Özellikle büyük şirketlerin eleman alımı süreciyle ilgilenen ayrı insan kaynakları birimleri vardır. Şirketinizde böyle bir birim var ise, birim yetkilisine başka bir pozisyonda çalışmak istediğinizi söyleyin. Yaptığınız görüşmeyi gizli tutmalarını rica edin.
En büyük patronla görüşün: Şirket içerisinde başka bir pozisyonda çalışmak istediğinizi dile getirin.Bunun için ne tür adımlar atmanız gerektiğini kendisine sorun. Bu görüşmeyi gizli tutmasını rica edin.

İş Fırsatlarını Araştırın
Yeni bir özgeçmiş hazırlayın: Aynı şirket içerisinde iş değiştirecek de olsanız, o iş için başvuruda bulunmanız gerekebilir. O nedenle, başvurunuzu yapmadan önce özgeçmişinizi mutlaka güncelleyin. En önemlisi de halen bulunduğunuz pozisyonda elde ettiğiniz başarıları belirtin. Özgeçmiş yazmayla ilgili ipuçları için buraya tıklayın.
İş ilanlarını gözden geçirin: Kimi şirketlerde açık pozisyonlarının duyurulduğu bir ilan (yayın) panosu vardır. Başka şirketlerdeyse açılan pozisyonlar şirket haberlerini içeren haftalık ya da aylık bültenlerde yer alır. Şirketinizin bu tür yayınlarını gözden geçirin.
Diğer bölümlerdeki yetkililerle görüşün: Çalışmak istediğiniz birimi belirlediyseniz, o birimin yöneticisi ile görüşerek isteğinizi ona açıklamanız uygun olacaktır.