Boy (GUSÜL) abdesti nasıl alınır

boy-abdestiHerşeyi doğru bilmek ve yapmak önemlidir. Boy abdesti de bilinmesi ve öğrenmesi en kolay abdestlerden biridir.

Gusül abdesti neden mi alınır. Cunup olan kimseler temizlenmek için boy abdesti alırlar. Cunup ne demek midir?. Cünup kelimesi, cinsel boşalma yaşamış kişileriçin kullanılmaktadır.

Evet gelelim ; Gusül yani Boy abdesti almaya;

Boy abdesti olacak kişi lavobo ve tuvaletine gidip pislik bulaşacak yerlerini yıkar. Bunları yaptıktan sonra içinden niyet eder “niyet ettim Allah rıza için gusul abdesti almaya” der.
ve ellerini 3 defa güzelce yıkar yüzüklerini ve küpelerininolduğu yerleriovalayarak su değmesini sağlar. 3 defada ağzına su veriri oruçlu ise gargara yapmadan ağzının ucuyla alır ve boşaltır ve her defasında ağzına su alırken sol eliylede burnunu sümkürür ve temizler.
Ondan sonrada bütün vucudunu su değmeyecek yer kalana kadar yıkar ve böylece boy  –  gusül abdesti tamamlanmış olur. Ancak bazı ilmihal kitaplarında da ağıza ve buruna 3 defa su verildikten sonra namaz abdesti gibi devam edip boy abdesti alırsada olur çünkü peygamber efendimizin böyle aldığından bahsederler.
Ama bu işin özü Niyet etmek ve vucudumuzda su değmeyen yer kalmayacak şekilde vücudumuzu yıkamaktır.

Prof Dr Erdal ATABEK in Fettullah Gülen Yazısı

ne-mutlu-turkum-diyene-kemal-ataturkTÜM KURUMLARIN UYUŞTUĞU, KONUŞMASI GEREKEN YETKİLİ ÇENELERIN SUSTUĞU BU
DÖNEMDE, BU YAZIYI HERKESİN OKUMASI SAĞLANMALI..

Fethullah Hoca, bu kadar dindarlığına karşın HACI değildir.

Mekkeye Medineye gidemez.

Neden mi? Şeriat kanunlarına gore Fethullah hoca SEYH statusune
soyundugundan ve müritleri oldugundan Suudi arabistan sınırları
içerisinde ele gecirilirse hemmen katledilir.

Çünki; İslamiyetde seriatda ve Kuran da şeyhlere ve/veya tarikat
liderlerine yer yoktur.

Özetle Allah ile kul arasina kimse giremez!!

BUGÜNÜN YOĞUN GÜNDEMİNDE ÖNEMİ DAHA DA ARTTI.

Uyandırın
Korkmayın heryerde konuşun konuyu siz açın
Takside taksiciye konuşun
Apartmanda kapıcıya konuşun
Sakallı gazete bayinize konuşun
Eve gelen gündelikçiye konuşun.

Anlatın eğer Fethullah dindarsa peygamber gibi ise
neden Amerika’da yaşıyor ?
neden Mekke’de Kabe yakınlarında bir malikanede değil de
Amerika’da FBI çiftliğinde.

Söyleyin bu zat değilmiydi 25 yıl o cami senin bu cami benim salya
sümük ağlayarak FAİZ haram diyen ?
sorun kapıcınıza peki BANK ASYA nedir ?

Önce alıştırmanız gerekir.
Görüntüye.
Seslere.
Hareketlere.
Sessizliğe.
Çevrenizde olup bitenlere.
Yavaş yavaş alıştırırsınız.
Alışırlar.
Türbana.
Çarşafa, peçeye.
Taşyapı’ya.
Oğulların gemilerinin olmasına.
Çocukların televizyon kurmasına.
Yakınların yolsuzlukları na.
Sevgililere alınan evlere.
Çokeşliliğe.
Erkeklerin, kadınların ayrı ayrı oturmasına.
Ramazanda öğle yemeği verilmemesine.
Beyaz takkeyle gezenlere.
Hem de öyle alışırsınız ki size çok doğal gelmeye
başlar.
Bizde böyle deyip geçmeye başlarsınız.
‘Galiba demokrasi bu da biz mi anlamıyoruz?’ diye
kuşkulanırsınız.
Sonra da uyuşursunuz.
Yavaş yavaş uyuşursunuz.
İçinizden bile tepki duymaz olursunuz.
‘En az üç çocuk yapın’ derler, dinler geçersiniz.
‘Bizi azaltmaya çalışıyorlar’ derler, gülme duygunuz
bile kaybolmuştur.
‘Batı’nın ahlaksızlığını aldık’ derler, öyle dinler
durursunuz.
Uyuşturmuşlardır sizi.
Bir yandan Çanakkale zaferini kutlarsınız.
Öte yandan Çanakkale savaşını yıllar sonra
kaybettiğinizi bile fark etmezsiniz.
Başbakanınız planlarını Amerika’ya açıklar.
Siz burdan dinlersiniz.
Amerika Ankara’yı işgal etmektedir.
Siz İngilizce öğrenmeye çalışırken durumu
göremezsiniz.
***
Alışırsınız ve uyuşursunuz.
Geçmişe dalıp gitmişken,
geleceği kaybetmekte olduğunuzu fark edemezsiniz.
Plan da bunun için yapılmıştır.
Önce alıştırma.
Sonra uyuşturma.
Yüzünüze demokrasi derler, arkanızdan gülerler.
Yüzünüze çokkültürlülük derler, arkanızdan bölerler.
Yüzünüze değişim derler, arkanızdan soyarlar.
Yüzünüze gelişim derler, arkanızdan bakarlar.
Alışırsınız.
Uyuşursunuz.
Tehlikenin farkında mısınız?
Önce Alıştırma – Sonra Uyuşturma…

PROF. DR. ERDAL ATABEK

Oruç Tutmak ve Oruç Hakkında Bilgiler

oruç-tutmakOruç  hakkında bilgi ve önerilerimizi paylaşabileceğimiz sizin bildiklerinizi ve bilmek istediklerinizi soru yorum bölümüne yazabileceğiniz paylaşımı açmak istedik. Özellikle oruç tutarken nelere dikkat edilmeli nasıl oruç tutulmalı ve dinimizin gerekliliklerinnde yer alacağı bir çok konuyu yazmak faydalı olacaktır . Bunları soru başlıkları halinde cevaplayabiliriz.

Oruç Nedir?  Oruç islamın 5 şartından birisinir.  “Ey iman edenler sizden öncekilere oruç farz kılındığı gibi, sizede farz kılındı. Ta ki korunasınız diye ” .

Peygamber efendimiz (S.A.V.) ” Kim inanarak ramazan orucunu tutar ise onun geçmiş günahları bağışlanır ” buyurmuştur. Oruç müslümanlara akıllı,  sağlam ve ergenlik çağına gelmiş olanlara farz kılınmıştır.

Oruç için nasıl niyet edilmelidir?  Önemli olan kalben ve fikren oruç tutmaya niyetlenilir. Bunu dilimizde söylemek güzeldir ve tavsiye edilmiştir. ” Ya rabbim ben yarın senin rızan için ramazan orucumu tutmaya niyet ettim ” diyebiliriz. Oruç için niyet zamanı akşam ezanından itibaren başlar ve sahura kadar devam eder. Niyet etmeyi unutursak, öğlen vaktine kadar niyet edebiliriz. Bu vakitten sonra oruç kazaya bırakılır.

Kaza Orucu , gününe gün gereken tutulması gereken oruçtur. Kefareti gerektirmeyen hallerin dışında ramazan ayı içinde tutulmayan oruçların ramazın ayı dışında belli günü olmaksızın kişinin istediği gün orucunu tutmasıdır. Kefareti gerektiren hallerde ( kasten yemek içmek, cinsel ilişkiye girmek) kaza orucu tutulmaz. Kasten olmayan yemek yemek kaza orucunu gerektirir. Ama saygısından ötürü oruca devam etsede kaza orucu gerektirmektedir.

Oruç tutarken susamamak için sahurda neler yenmelidir?

Vucut tüm gün boyunca susuz kaldığı için su tüketimi sahurda çok önemlidir. En az yarım- bir litre aralığında suyu sahurda içmeliyiz. Bunu aç karına yapmalıyız. Yemekten sonra bol su içmek hazımsızlığa ve şişkinliğe neden olabilmektedir. Aynı şekilde iftarda da su alımını önce yapmalıdır. İftardan1-2 saat sonrada su alımına devam edilmelidir.  Bazı tür gazlı veya farklı içecekler susatabileceği için kahve çay cola gibi bunları fazla tüketmemeliyiz.

Su yemek sırasında değil yemekten önce içilmelidir.

Sahurda nasıl beslenilmelidir? Dengeli beslenme en önemlisidir. Karbonhidrat ve protein içeren peynir yumurta tahıllı ekmek içeren güzel bir kahvaltı olabilir. Sağlıklı yağ içeren ceviz, zeytin fındık olabilir. Kahvaltı etmekten hoşlanmıyorsak çorba etli sebze yemekleri salata ve tahıllı ekmek yoğurt tercih edilebilir. Burada en önemli nokta her besin öğesinden olmasına çalışılmasıdır.

Sahurda hangi yiyecekler biz daha çok tok tutar ? protein içeren, peynir yumurta ve karbonhidrat içeren tahıllı ekmekler yenilmelidir. Beyaz ekmek ilk etapta tok tutsada uzun vadede kan şekerimiz etkiler, dolayısıyla karbonhidrat olarak kepekli buğdaylı vs ekmekler tüketilmelidir. Çok yağlı yemeklerden kaçımılmalıdır.

Sahurda rafine şeker içeren ürünler tercih edilmemlidir. Bu şeker tüketimi hızlı kan şekerinizi yükseltir ve kan şekeri gün içinde düştükçe baş ağrısı ve sıkıntılara neden olur. Hamur işleride aynı problemi yaratacağından, bu durumu engellemek için her besin öğesinden dengeli yenmelidir.

Oruç kimler için sakıncalıdır? Oruç özellikle kalp, mide, ve şeker hastaları için sakıncalı olabilir. Bu durumdakiler doktoruna danışıp oruç tutmalıdır. Emziren anneler içinde oruç tutmak sakıncalıdır. Çocuklarda oruç tutma sakıncalı olabilir. Çocuklar gelişimde oldukları için sıkıntı çıkabilir. Çocuklarda belli denemelerle yarım gün veya hafta da belli günler oruç tutmaya başlaması daha sağlıklı olacaktır.

Soru, yorum ve eklemek istediğklerinizi yazabilirsiniz.

REGAİP KANDİLİ

regaip-kandiliÖMRÜNÜZ GÜNEŞE GİDEN YOL KADAR UZUN,

YAŞAMINIZ ONUN IŞIĞI KADAR AYDINLIK OLSUN,

HAYALİNİ  KURDUĞUNUZ HERŞEY SİZİN VE SEVDİKLERİNİZİN OLSUN

KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN.

REGAİP KANDİLİ’NİN ANLAMI NEDİR   
    İslam aleminde 3 aylar,  Recep, Şaban ve Ramazan dır.
Regâib, arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. “Reğa-be”, kelime olarak, herhangi bir şeyi  arzulamak, ona karşı meyillenmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek anlamaına gelir. ( Reğîb ) kelimesi ise, ( reğabe )’den türemiş olan bir addır ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, ” reğîbe “dir.
Regaip Kandili nedir, ne anlama gelir, neler yapılır?
Receb’in ilk cuma gecesine Regaib gecesi denir. Bu geceye Regaib gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allahü teâlâ, bu gecede, müminlere, ragibetler [ihsanlar, ikramlar] yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur; namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Regaib gecesini ibadetle geçirmeli; kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalı! Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur’an-ı kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder. Perşembe günü oruç tutup gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Receb ayında oruç tutmak faziletlidir.

Peygamberimiz (a.s.m)’ ın Ramazan ayından sonra en çok oruç tuttuğu ay Receb ayıdır. Bu Receb ayında oruç tutmanın muazzam, muhteşem sevabları var.

Bir de bu ayda sevablar kulların defterlerinin sevab hanelerine, bol bol dökülmesi dolayısıyla da recebül esabb denmiştir. Yâni, sevabların bol bol, şarı şarıl, gürül gürül döküldüğü ay demek… Sabbe, Arapçada dökmek demek… Nehrin de böyle dağlardan çağlayarak şaldur şuldur akıp da döküldüğü yere münsab derler; o da aynı kökten… Receb-ül esabb; Allah’ın rahmetinin cûşa gelip, ikram ü ihsanâtının şarıl şarıl, güldür güldür kullara geldiği ay demektir.

Arifler ve din alimleri kitaplarında yazmışlar ki, bu ay ekim, ekme, ziraat ayıdır. Sevaplı işler, oruç tutmak, tevbe etmek vs. güzel şeyler yapılır. Bir mahsulün ekilmesi gibi ziraat, ekim ayıdır. Şa’ban bakım ayıdır. Ramazan biçim ayıdır, yâni mahsulün alındığı aydır demişler. Demek ki Receb ayı, bizi Ramazan ayına hazırlayan bir mevsimin ilk adımı olmuş oluyor.

Onun için, “Receb ayı tevbe ayıdır.” demişler. Yâni kulun yapması gereken “Yâ Rabbi! Ben anlayamamışım, hatâ etmişim, beni affet ..” diyerek hatâsını itiraf edip, hatyı tekrarlamayarak, Cenâb-ı Hakk’ın yoluna girecek.

Şaban ayı ibadetlere devam etme ayıdır. Ramazan da mükâfatlarını alma ayıdır. Böyle çeşitli kelimelerle bu ayların birbirleriyle irtibatlı olduğu beyan edilmiştir.

Oje ile abdest alınırmı?

ojeYa bu tip sorular çok sorulur dinimizde herkeste bilmiş bilmiş cevap verir. Ben bırakın bu işleri derim. Git milletin ahını al kalp kır zekat verme sonra sor bakalım abdestmiş ojeymiş..

Alınır arkadaş oje ilede alınır. Biyerlerin boyalıykende abdest alınır yeterki içinde kötülük olmasın Allah sevgisi ve ibadet olsun.

Bi tarafına  kına yaksanda dişine dolgu yapsanda sen yeterki abdest almak iste ve NİYET ET.

Ya ben dişindeki dolguyu söktürüp abdest alıp dolgu yaptıranı gördüm. Yazık.

Bide bilirkişiler var bu konuda yok ojeyi sürmeden önce abdestli imişsen bişey olmaz. Yok herdefasında çıkarıp abdest alman lazım, yok falan filan…NERDEN BİLİONUZ SİZ YA! Ben böle bişey okumadım Kuran-ı Kerim’de ..

Önce bu gibi soruları cevaplayan insanlara ve daha önce kendinize bir sorun Kitabı okudummu diye …

Kitabı okuduktan sonra da bu sorularla uğraşıyorsanız diyecek bişeyim kalmıyor..

Soğuk savaş ve ölüm

Ben gerçekten soğuk savaş olduğuna inanıyorum , ben küçükkende türban meselesi vardı ben büyüdükten sonrada bu var ve ….bla bla bla ….. Benim çocuğum bunu göremeyecek neden mi? :-) bu yolun sonu kıyamet günü olacak. O gün sonunda gelecek emperyalizm ve bencillik otomatik sonu getirecek. Neden mi OKUUUUUUUUUU  !!!!!!!

(Çok büyük konuştum hissettiğimi yazdım)[ki böyle konuşma diye kuran’da yazılıdır.] (ki kuran da  yazılıdır; Kıyamet gününü çok açıklamak istedik ve açıklamadık)

İnanmayan insanların çoğu allah tarafından ilim sahibi olan ve kuranı okumamış insanlar (benim görüşüm); bu insanlar kuranı bir kez okuduklarında , (ki bu kuran-ı kerimde de açıkça yazılıdır), allaha iman ederler. Cahillik nedir biliyormusunuz ” burada kuran-ı kerimin küçük harf ile yazılıyor olmasının üstünde durulmasıdır.” ki bu durulacaktır.(benim bu hayatta gördüğüm)

Soğuk savaş, insanları fettullahçı yapması veya renkleri tartışır hale getirmesidir.

Fettullah Gülen Amerikanın (ki iyi ve doğru amerikalıları kapsamaz). NESİDİR? Bu sorunun cevabında burada hissettiğimi yazamadım. Neden mi ispat edemedim.Gerekmezde :-)

OKU !

Yavaş OKU! (ki bu kuran_ı kerim de  yazılıdır) .

Eğitimin önemi aslında budur . TARTIŞMAK (ki bu kuranı kerimde yazılıdır).

SORU: Cahil insanların sonu allah katında ne olacak? ki bu onlara allahtan verilmiştir. Peki bu cahil insanların türban meselesi ile yıllarını geçirmiş hayatlarının sonu nedir ?

Başkalarını fikirleri ile ve başkalarının lafları ile doğruluğunu ispat etmeden veya tartmadan düşünmeden  konuşmak (ki bu kuranı-ı kerimde yazılıdır); Adil davranın! ve teraziyi iyi ayarlayın!, hakkı doğru verin!.

Peki kafanız buna basmıyor. (Basmadığını kabul edemezsiniz çünkü anlayamazsınız!)  Anlayamadınız. Herşeyi bir kenara bırakın. DOĞRU NEDİR SORUSUNU KENDİZE SORUN:

Bugün (dün) çok sevdiğim (ki ben allahın her kulunu sevmeye çalışırım), arkadaşım bana hristiyan olmaktan korktuğunu söyledi.

Neden diye sorduğumda; bunun ekonomik ve aç kalacağın noktada sana elini uzatacak insanların onlar olacağını söyledi (ekonomik güç). İnsanların geçimini sağlamak için, kendisi ve veya karısını sattığını söyledi. Ölmemek için aciz kaldığından bahsetti.Yani anladığım ölmemek ve aç kalmamak adına dinimi bile değiştirebilirim ifadesi, nerede senin iraden o oruç tuttuğun (ama o arada sorguladı kendini ve döndü,) En azından anlamayasada konuşmamızın onun için düşündürücü olduğunu bakışlarından hissettim. Böyle bir şey olabilirmi hangi güç insanı inancından saptırabilir.

—————-

Bence! DOĞRU NEDİR BİLİYORMUSUNUZ ; doğruluk, dürüstlük ve iyilik : Sizin için iyi olan başkası içinde iyidir. Sizin için kötü olan başkası içinde kötüdür, anlayışıdır.  Sabır, anlayış, iyilik ve güzellik dünyanın her yerinde birdir.Din, dil ve ırk gözetmeden (ki bu kuranı kerimde yazılıdır.)

Sen sana yapılan kötülüğü affedebiliyormusun?  :-) (benim eksikliğim budur)  kötüyü yanına bırakama!Savaş ama af diliyorsa affet( ki bu kuranda yazılıdır).

ALLAH’IN ADI İLE OKU!

Şuna bak bu cahil dinci demeyin!, ya da deyin! bu sizin yazınızdır.(ki ben cahiller gibi dinlere  değil, Allaha inanırım)…OKUYUN! .

Ben ölümden hiç bir zaman korkmadım.

NEDEN mİ?

OKU…..

Ben gülerek öleceğim BABAM GİBİ!

(Babama : ALLAH senden razı olsun)