Dual Play Oyunlar

SONY DSCDual play oyun arıyorum. İnternette çok araştırmama rağmen dual play oyun bulamadım. Lg dual play özelliği gerçekten çok iyi görünüyor. Bu özellik sayesinde 2 kişilik oyunlarda ekran ikiye bölünmek zorunda kalmıyor ve herkes taktığı gözlükle kendi ortamını aynı ekran üzerinde görüyor. gerçekten çok eğlenceli. Bildiğiniz dual play oyunları varsa , ben özellikle araba ve couter tarzı silahlı oyunlarla ilgileniyorum, Burada yorumlar kısmında paylaşırsak çok sevinirim , hangi oyunu daha iyi olduğu , dual play oyunları en ucuza nereden alınabilir her bir konu önemlidir. Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler.

CERN atom çarpışması fizik deneyi ve büyük hadron

BÜYÜK HADRON ÇARPIŞTIRICISI?

Dünyanın en büyük atomaltı parçacık çarpıştırıcısı, ABD’nin üstlendiği kısmın tasarımındaki aksaklıklardan ötürü planlanan aylar sonra, hizmete girecek. Çalışmanın amacı ‘büyük patlama’dan kısa süre sonra oluşan koşulları yeniden yaratarak maddenin temel doğasını incelemek.

Bu CERN parçacık çarpıştırması deneyi şuana kadar yapılmış bilimle ilgili tüm deneyler açısından dünyanın en büyük deneyi. Tabi en büyük deneyi olması en tehlikeli de demek. Nasıl mı?
Bir kitap okumuştum. Kitabın içeriği hatırladığım kadarıyla Nostradamus, san francisco depreminin tarihini ve şiddetini öngören birinin ve başka bir kaç kahinin kehanetlerini yorumluyor ve bu kehanetler arasında ortak bir kehanet üzerinde duruluyordu.
Bu kehanete göre 1996 ile 2009 arası bir zamanda, aniden yörüngesi yanlış hesaplanmış 2 yıldız veya göktaşı çarpışıyor ve bu çarpışma sonucunda yeni bir gezegen doğuyor. Bu gezegen dünyanın manyetik alanına etki ederek kutupların değişmesine neden oluyor ve bu süreçte bazı kıtalar su altında kalarak, yeni kıtalar doğuyor.
Hatta bu yıldız çarpışması nedeniyle yeni bir atom oluşuyor ve temas etmesiyle birlikte reaksiyon göstererek zincirleme etkisiyle dünyada bir dönüşüm oluyor. Bu dönüşüm göz kapayıp açıncaya kadar oluyor ve bazı insanlar evrim geçirerek daha zeki, bazılarıda gerileyerek maymuna benzer birşey oluyor. Mevsimler değişiyor vs …
Bu kitabı okuduğumda bana uçuk gibi gelmişti, ancak bazı noktalar mantıklı da gelmişti. Şimdi bu deneyde yapılacak olanda buna benzer birşeydir, “Big Bang”i yapay yollarla taklit etmek ve merakla sonuçlarını gözlemlemek. Yeni “keşfedilmemiş” parçacıkların oluşmasını beklediklerini belirtmişler ki, kitapta söz edilen o reaksiyon sürecini andırdı bana…

CERN parçaçık çarpışması nedir? Ne yapılmak isteniyor? (Akşam gazetesi yazarı Serdar Turgutun yazısından)

Bir daha özetle yazmaya çalışayım. Einstein, Newton’un çözemediği sorunlara cevap bulduktan ve sistemini oluşturmaya başladıktan sonra hayatının sonuna kadar basitçe ‘Her şeyin cevabı’ olarak adlandırılabilecek, evrenin tüm işleyişini tek bir model içinde anlatacak tek bir formül üzerine çalıştı.

Herhalde anlattıklarımdan anlaşılmıştır umarım, bu hayli güç bir işti ve Einstein ölüm döşeğinde bile hali olduğunda formülünü bitirmek için çalıştı ama süre yetmedi. O günden bu yana teorik fizik dünyası bunu çözmeye çalışıyor.

Einstein büyük parçalar üzerine kurmuştu teorisini. Evrene, Güneş’e, gezegenlere bakıyordu.

Ama teorik fizik dünyasında ayrı bir ekol daha çıktı. Onlar evren yerine çıplak gözle görünmeyen parçacıklara çevirdiler dikkatlerini. Atom ve atom altı parçacıklardı onların dünyası. Birçok sistem kurdular o dünyayı açıklamak için.

Kuantum teorisi özetle bu. Einstein’ın dünyası çok daha düzenli, belirli kurallara uygun çalışan bir dünyaydı. Kuantum teorisinin dünyası ise bir tımarhaneyi andırıyordu. Orada hiçbir kural geçerli değil gibiydi, atomlar ve atom altı parçacıklar çılgın gibi davranıyorlardı.

Kuantum fizikçileri bu hiçbir kurala uymaz gibi gözüken, keyfi hareket ediyor gibi duran dünyaya bir düzen, bir model getirmeye giriştiler.

Sonunda bir hipotez ortaya atıldı. Buna göre yaşadığımız dünyada her şey, insanlar bile adına String denilen küçük enerji parçacıklarının bir araya gelmesinden oluşuyordu. Nasıl ki çello (String) her teline farklı dokunulduğunda farklı ses verirse bu String parçacıklarının her farklı titreşimi dünyada farklı oluşumlara neden oluyordu. String’in şekli tarif edildi ve iş bunun matematik modelini yazmaya kaldı.

Bir büyük beyin, bakmakta olduğu formülün String parçacığının titreşimini andırdığını fark etti ve formülü yazdı. İnsanlık için büyük adımdı bu. String teorisi ortaya çıkıyordu ama bir süre sonra dünyamızın Stringlere göre işleyişini açıklayan beş ayrı matematiksel model vardı.

Bir başka büyük beyin, beş ayrı formülü tek bir formüle indirgeyerek birleştirdi. İnsanlık için bir başka büyük adımdı bu.

Kuantum teorisinin temel matematik formulü çıkmıştı ortaya. Eğer bu modelin anlattığı dünyada yaşıyorsak bizim 11 boyutu olan bir evrende yaşıyor olmamız ve zamanda yolculuk yapmamız da mümkündü. Bunu matematik açıdan ispatlayabiliyorduk.

Dedim ya tuhaf, çılgın bir dünyayıydı bu. Einstein’ın dünyasından çok farklıydı… Küçük parçacıklardan oluşan dünyayı belki açıklayabilmiştik ama büyük parçacıklarla bunun bağlantısını kurmak gerekiyordu.

Teori hemen oluşturuldu, gezegenler ve evren de String adı verilen bu enerji parçacıklarından oluşmaktaydı.

Böyle deyince büyük parçacıklar ile küçük parçacıkların bağlantısı matematiksel olarak kurulabiliyordu.

Ama matematik formülü yapılsa da buraya kadar anlattıklarım henüz bilim değildi. Çünkü bu String denilen şeyi hiç gören yoktu. Bu bir varsayımdı. Onca teori, matematiksel çaba ise bilim değil felsefeydi.

İşte bu noktada laboratuvarlar devreye giriyor. CERN ile FERMİ, kurdukları karmaşık ve bilim kurgusal tünellerde atom çarpışması yapıyorlar. Tünelin bir yanından müthiş süratle fırlatılan atom öteki yandan atılan atomla çarpıştırılacak ve umut olacak patlamada ortaya çıkacak parçacıklar arasında String’in de görülmesi. Eğer görülür ise Einstein’ın bitiremediği büyük teori tamamlanacak, ayrıca 11 boyutlu bir dünyada yaşadığımız bilimsel olarak söylenebilecek. Bu demektir ki; hemen yanıbaşımızda bizlerin farkında olmadığımız başka paralel evrenler de var ve ayrıca orada hayat da bulunuyor.

Bilim kurgu yaşamına geçiş bu. Başka kimseleri bilmiyorum da ben çok ama çok heyecanlıyım ve CERN’den gelecek haberi bekliyorum. Çünkü bu insanlık için büyük çok büyük adım olacak…

 

Google yeni internet tarayıcısı Chrome’u (BETA) nedir ?

Google yeni internet tarayıcısı Chrome’u (BETA) nedir ?

Minimize edilmiş tasarımıyla son derece pratik olan Google Chrome, Web sayfalarını daha hızlı, kolay ve güvenli hale getirmek için tasarlanmış bir google tarayıcısıdır.

Avantajları:

Her işlem için tek bir kutu:
Web araması. Web geçmişi. Adres çubuğu. Yazdıkça sunulan öneriler. Tek bir birleşik kutu tüm tarayıcı ihtiyaçlarınızı karşılar.

Yeni Sekme sayfası:
Her yeni sekmeyi açtığınızda, en çok ziyaret edilen siteleri, en çok kullanılan arama motorlarını ve en son yer imi eklenmiş sayfaları ve kapatılan sekmelerin görsel bir örneğini görürsünüz.

Uygulama kısayolları:
Tarayıcı açmadan web uygulamalarını kullanın. Uygulama kısayolları, sık kullanılan çevrimiçi uygulamalarınızı doğrudan yükler.

Dinamik sekmeler:
Yeni pencereler oluşturmak, birden fazla sekmeyi bir pencerede toplamak veya sekmelerinizi istediğiniz şekilde düzenlemek için tarayıcınızdan sekmeleri çabuk ve kolayca taşıyabilirsiniz.

Çökme kontrolü:
Kullandığınız her sekme tarayıcıda bağımsız olarak çalışır, bu yüzden bir uygulama çökerse diğerlerini etkilemez.

Gizli mod:
Ziyaret ettiğiniz sayfaların Web geçmişinde görünmesini istemiyor musunuz? Özel tarama için gizli modunu seçin.

Güvenli tarama:
İnternette kimlik hırsızlığı yaptığından, kötü amaçlı yazılım kullandığından veya güvenli olmadığından şüphelenilen bir web sitesini ziyaret etmek üzereyseniz, Google Chrome sizi uyarır.

Anında yer imleri:
Bir web sayfasına yer imi eklemek mi istiyorsunuz? Yalnızca adres çubuğunun sol köşesindeki yıldız simgesini tıklayın.

Ayarları alma:
Google Chrome’a geçiş yaptığınızda, mevcut tarayıcınızda kullandığınız tüm yer imlerini ve parolaları kullanabilirsiniz.

Daha kolay indirmeler:
Araya giren indirme yöneticisi yok! İndirmenizin durumunu geçerli pencerenin altında izleyebilirsiniz.
Windows wista ve XP için Google yeni internet tarayıcısı Chrome’u buradan indirebilirsiniz.

http://www.google.com/chrome

Türkiye ‘de Kullanılan İlk Bilgisayar


Türkiye ‘de bilgisayar kullanımı, Karayolları Genel Müdürlüğünde, 1960 yılında hizmete giren ve yaklaşık 12 yıl kullanılan IBM-650 Data Processing Machine” ile başlamıştır. Tarihi sistemin ilginç bazı özellikleri :

  • Birinci nesil, lambalı olması,
  • Her biri 10 karakter ve 1 işaretten oluşan 2000 sözcüklük Tambur bellek bulunması,
  • Dakikada 78000 toplama-çıkartma, 5000 çarpma ve 138.000 mantıksal karar verebilme özelliği,
  • Delikli kart ile bilgi girişi yapılması,
  • Özel kablolarla bağlanan kontrol paneller ile delikli kart irtibatı,
  • Okuma 200, Delme / Yazma 100 kart / Satır dakika hızında olması
  • Assembler ve Fortran ‘ın özel programlama dilleri kullanımı (SOAP-FORTRANSIT) ya bütün bilgisayarlar böyle olsa ne olur insanlar ne yapar aceba?

Bebeğin kız veya erkek olmasını nasıl ayarlayabilirim

BU konuda bilimsel istatistikler mevcut. Erkek spermler hızlı ve az ömürlü olurlar rahim içinde 1 gün yaşarlar. Kız spermler ise 2-3 gün yaşarlar ve daha yavaş hareket ederler. Dolayısıyla 28 günlük normal adet döngüsünde kanamanı başlamasından itibaren 14 gün sonra yumurtlama dönemi dersek. 13. gündeki birliktelikte bebeğin erkek olma şansı yüksek olur. 10- ve 11. gündeki birliktelikte ise kız olma şansı yüksektir. Tabi bu kişiden kişiye yumurtlama zamanı 3-5 gün farklılık gösterebilir. Buda ayrı bir problemdir. Birde spermlerinizi seçtirip enjeksiyon yaptırma şansınızda var.  

Hayırlısı olsun diyoruz. Tecrübelerinizi paylaşırsanız seviniriz.

tübitakı amerikamı kurdurdu

Ben düşünüyorum ve araştırıyorum, ‘tübitakı amerikamı kurdurdu’ böyle bir arama yaptığımda hiç bir sonuca ulaşamadım.

Tübitak ülkenin en önemli kuruluşu olması gerekir. Ama böyle bir sorgulamanın olmaması benim içim düşündürücüdür.

Aziz nesinin bu ülkenin %50 si deyip sonra %90 a yükselttiği koyun lafını ben %99 açıkarmak istiyorum

Soğuk Savaş Devam ediyor ve ben bunu görebiliyorum. Bakalım bu makaleden sonra arama motorları bu makaleyi yayınlayacaklar mı?. Ve yahut beni yok edecekler mi?. Ama benim hiç kimseden korkum yok allahımdan başka :-)