Beta fanus akvaryum balığı

Ben bir balık aldım kızım ozaman 7 yaşındaydı. evim fazla büyük olmadığından küçük bir fanus ve japon balığı alamk istemiştim. Bana akvaryumcunun önerisi beta balığı olmuştu çünkü suyun yüzeyine çıkıp atmosferden hava alabiliyorlar.Benim balığımda bu resimdekinin aynısı. İlk başta yanlızdı sonra yanına 1 erkek 2 dişi aldım. Direk kavga başladı erkek erkeğe ayırdım sonra ‘ fanus 1 erkek ve bir dişi bir fanusta olacak şekilde. Bu bizim katil (adını bu olaydan sonra koydum ) dişiyede saldırıyor . ama öteki fanustaki erkek dişiye saldırmıyor. Ben katil betanın yanından dişiyide öteki fanusa aldım 3 e 1 . Bizim katil tek. Son aldığım diğer fanus 3lü 2-5 gün içinde öldüler. Bizim katil kızım 11 yaşında 4 senedir hala bizimle ilgimizide azalttık unutuyoruz tatile gidiyoruz 2 hafta yem vermiyorun hala hayatta .

Bu beta balığı ömrü nedir? bilen varmı? merak ediyorum .inatla bizimle , ölse yokluğunu aramıyacağızda yaşıyo hayvan. Ama bakıyoruz genede suyu bazen acaip kirleniyor.hareket zorlaşıyor değiştiriyoruz. Ama enteresan 3 balık 3 günde öl- 1 balık 4 sene devam , hakketten çok enteresan benim için.

akvaryum bitkileri hakkında bilgiler

AKVARYUM BİTKİLERİ
Akvaryum bitkileri akvaryumların doğal görünmelerine büyük ölçüde katkıda bulunurlar. Aynı tuttuğumuz balıklar gibi onlarda dünyanın çesitli yerlerinden gelirler. Kimi soğuk suyu tercih eder kimi sıcak, kimi çok ışık ister kimi az. Bu nedenlerden dolayı aldığınız ve almayı düşündüğünüz bitkileri iyi tanımanız gerekir. Yoksa benim eskiden yaptığım gibi bir iki ayda bir durmadan yeni bitki almanız icap edebilir.
Bu sayfada size birkaç başlık altında yararlı olabileceğini sandığım bilgileri sunacağım:
 Bitkileri Tanıyalım
 Işıklandırma: Aşağıdaki bölumde anlattığım gibi ışık bitkilerin fotosentesis yapabilmesi için gereklidir. Böylece bitkilerin sağlıklı yaşaması, gelişmesi ve hatta coğalması/uremesi sağlanabilir. Gerci coğu bitkinin degişik ışık gereksinimi olduğu halde genel olarak sıkca bitkilendirilmis akvaryumlarda ne kadar çok ışık olursa bitki gelisimi o kadar iyi olur.
 Karbondioksit: Fotosentesis sırasında bitkiler günes/ışık enerjisini kullanarak Karbondioksit yakalarlar. Bu Karbondioksit bitkinin bütün hücrelerini insaa eden temel karbon parçacıklarını yapar. Yetersiz ışıklandırılmis bir akvaryumda bitki gelismesini sınırlandıran ısıkdır. Balık ve bakterilerin yaptığı Karbondioksit bu kosullar altında yeterlidir. Fakat cok iyi ışıklandırılmıs bir akvaryumda bitkilerin gelismesini Karbondioksit yetersizliği sınırlar. Bitkiler büyümezmi? Tabii ki büyürler fakat bitkiler istedikleri (veya maksimum) gelişme hızına ulaşamazlar. Suya Karbondioksit eklemek bitkilerin gelişmelerini büyük ölçüde hızlandırır ve akvaryumlarınızdaki bitki gelişmesi kitaplardaki fotoğraflara taş çıkaracak şekilde olur.

Peki akvaryuma Karbondioksit nasıl eklenir? İlk önce şunu belirteyim. Suda Oksijen ve Karbondioksit birbirinden bagımsız iki sistemdir. Yani suya Karbondioksit eklemek Oksijen oranını azaltmaz. Bu lafı biraz daha açalım. Aynı akvaryuma hava pompalama gibi co2 damlacıklarida daha iyice suya karışmadan yüzeye çıkar ve havaya karışırlar. Bu yüzden akvaryuma çok fazla co2 ekleme gibi bir durum söz konusu zaten olamaz.

deniz akvaryumu malzemeleri nelerdir

DENİZ AKVARYUM MALZEMELERİ  ŞUNLARDIR:

SU DÜZENLEYİCİLER VE İLAÇLAR
 PROTEİN SKIMMERLAR
SİRKÜLASYON POMPALARI
 FİLTRE MALZEMELERİ
AYDINLATMA MALZEMELERİ
 MERCAN KUMLARI
CANLI KAYA
 YEMLER 

Deniz akvaryumu bakımı tecrübe gerektiren bir olaydır, deniz akvaryumu kurduğunuzda hayal kırıklığına uğramamak için ilk önce en az 2-3 sene tatli su akvaryumu bakımı tecrübeniz olması gerektigi kanısındayim. Bunun nedeni tatlı su akvaryumunda yaptığınız hataların çoğunda eğer hatanızı çabuk fark ederseniz çok az bir kayıpla olayı atlatabilirsiniz, fakat deniz akvaryumunda yapacaginiz bir hata tam bir felakete yol açabilir. Sakın sizin hevesinizi kırmaya çalısıyorum sanmayın sadece deniz akvaryumunun tecrübe gerektirdiginin inancindayim. İnsan hata yapa yapa öğrenir ama, her hatanızda akvaryumunuzdaki bütün balık ve diğer canlılar ölüyorsa ve size bu doğal olarak pahalıya mal oluyorsa hevesiniz o yolla tamamen kırılabilir. Buyüzden akvaryumculuğu iyi araştırmak gereklidir.

akvaryum bakımı nasıl yapılır nelere dikkat edilir

akvaryum bakımında dikkat edilmesi gereken ana maddeler aşağıdaki gibidir

Akvaryum Suyunu Düzenli Değiştir.
Akvaryum içinde oksijeni eksik etme.
Akvaryumdaki balıklarına düzenli yem ver.
Akvaryumda düzenli dip çekimi yap.
Akvaryum ışıklandırmasını düzenli olarak aç-kapat.
Her balık için akvaryum boyutu değişir.Unutma.
Akvaryum temizliğinde kimyasal madde kullanma.

Akvaryum suyunu %100 değiştirme.

Akvaryum balığın için en doğal ortamı sağla.

Kısaca bir özetleyelim:

Akvaryum suyunuzun periyodik olarak gerekli olan testlerin yapılması ve böylece su kondisyonunuzun bilginiz dahilinde olması.  Haftada bir yada iki haftada bir 3/1 oranında su değişimi yapılması  Süresi dolan filtre malzemelerini mutlaka değiştirin. (Elyaf, Sünger..)  Protein Skimmer ın artık toplama kabını haftada bir mutlaka temizleyin. Bu daha düzenli çalışmasını sağlayacaktır. Dip temizliğine dikkat edin ve gerektiğinde dip sifonu yapın.  Deniz akvaryumunun temel taşlarından biride aydınlatmadır. Canlılarınızın sağlıklı olmasında etkisi vardır. Gerekirse bir timer takıp geceleri otomatik sönmesini sağlayın.  Musluk suyu kullanmamaya özen göstermelisiniz.  Aldığınız yeniz canlıyı kesinlikle akvaryumunuza alıştırıp koymalısınız.  Mevsimsel değişiklerde akvaryum ısınızı sabit tutmalısınız. ( En güzeli bir chiller kullanmaktır. )

akvaryum malzemeleri nelerdir

Akvaryum  malzemeleri aşağıdaki başlıklar altında sıralanabilir
——————————————————————————–
BALIK YEMLERİ

 BALIK İLAÇLARI
YEMLEME MAKİNALARI

 SU DÜZENLEYİCİLER
BALIK VİTAMİNLERİ

 FİLTRELER
HAVA MOTORLARI

 FİLTRE MALZEMELERİ
HAVA TAŞLARI

 SİRKÜLASYON MOTORLARI
ISITICILAR VE TERMOMETRELER

 AKVARYUMLAR – FANUSLAR VB
PH DÜZENLEYİCİLER VE PH ÜRÜNLERİ

 TEST KİTLER
BİTKİ BAKIM MALZEMELERİ

 DEKORLAR -SÜSLER
SİFON VE KUM PİPETLERİ

 KEPÇELER-YAVRULUKLAR-CAM SİLECEKLERİ
KUMLAR -ÇAKIL VE KAYALAR

 PLASTİK BİTKİLER
LAMBALAR VE EKİPMANLARI

 YEDEK PARÇALAR
TEKNİK PARÇALAR

 DENİZ AKVARYUM MALZEMELERİ 

akvaryum balıkları nelerdir

akvaryum balık isimlerinden bazıları aklıma gelmeyen önemli balık isimlerini lütfen yorumlara ekleyiniz

A
Astronot balığı
B
Benekli çöpçü balığı
C
Cam kedibalığı
Cüce gurami
Cüce vatoz
D
Diskus
G
Gökkuşağı balığı
 J
Japon balığı
K
Kakadu cichlid
Kavgacı Siyam balığı
Kılıçkuyruk
L
Lepistes
N
Neon tetra
P
Plati
R
Rasbora
 S
Sarı Prenses
T
Tilapia
Tilapiini
Z
Zebra balığı
Ö
Öpüşen gurami
İ
İnci gurami