Tüp Bebek Paylaşım Alanı

Tüpda  bebek paylaşım alanı burada şekilleniyor.Günümüzde teknolojinin ve imkanların gelişmesi ile bebek sahibi olamayan kişiler tüp bebek yöntemine başvurmakta. Tüp bebek hakkında aklınıza takılan ve bu yöntemden öğrendiklerniz için size bir paylaşım açmak istedik. aklınızdaki tüm soruları paylaşabilirsiniz. Örnek sorular;

tüp bebek yan etkileri
4. tüp bebek ücret
5. tüp bebekten sonra normal hamile olurmu
6. basarisiz tüp bebek sonrası kasıklarda ağrı
7. bebek isteyenlere bitkisel tedavi
8. bebekte memede kitle
9. deri melanom kanseri
10. dogal tup bebek fıyatı
11. embriyo transferınden sonra mide bulantısı
12. en ucuz tüp bebek 2009
13. en ucuz tüp bebek tedavisi
17. preimplantasyon genetik tanısı ücret
18. transferden sonraki 4. gün
19. tup bebek fiyatlari ilaclarla
20. tup bebek tedavisinde laboratuar fiyatlari
21. tüp bebek denenelerinde düşük riski
22. tüp bebek embriyo transferinden sonra agrılar
23. tüp bebek fiyatları
24. tüp bebek fiyatı 
25. tüp bebek karin agrisi
26. tüp bebek tedavisi embriyo oluşumu
27. tüp bebek tedavisinde embriyonun yerleştirilmesi video 
28. tüp bebek uygulamalarında düşük önleme
29. tüp bebek ve kullanilan ilaçlarin fiyatlari

Tüp Bebek Fiyatları burada tartışılıyor

tup-bebek-fiyatlariTüp bebek bebek sahibi olmak isteyen ve olamayanların başvurdukları yöntemlerden biri. Tüp bebek isteyenler hangi merkez daha iyi veya iyi ve ucuz tüp bebk merkezlerini araştırmaktadırlar. Bizde tüp bebek fiyatları hakkında paylaşabileceğimiz bir yer oluşturmak istedik. Tüp bebek fiyatları şehirden şehire hastanedan hastaneye farklılık gösterebilir.Ünlü tüp bebek merkezleri daha fazla ücret talep edebilirler. Ama daha başarılı bir merkez daha uygun fiyata tüp bebek fiyatını belirlemiş olabilir.

Bu yüzden yaptırdığımız ve yapacağımız aldığımız merkez ve fiyatları burada paylaşalım..

Tüp bebek fiyatları için yorumlarınızı bekliyoruz…

Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) Nedir?

Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) Nedir?
Tüp bebek merkezlerinde artık insan embriyoları anne rahmine yerleştirilmeden kalıtsal-genetik hastalıklar açısından taranabilmektedir. Bu yöntemin adı ‘preimplantasyon genetik tanı’ yöntemidir. Bu yöntemle, kalıtsal-genetik hastalıklı çocuk sahibi olma açısından risk altında olan çiftlerde tüp bebek uygulaması yapılıp çok sayıda embriyo gelişiminin sağlanması ve bunların arasından etkilenmemiş olanların bulunması gerçekleştirilmektedir. Laboratuvar ortamında elde edilen embriyolardan bir veya iki hücre örneği alınarak kalıtsal hastalık taşımayan embriyolar seçilebilmektedir. Sağlıklı olduğu tespit edilen embriyolar anne rahmine yerleştirilmektedir.
Hangi Durumlarda Uygulanmaktadır?
1. Aşağıdaki hastalıklara ait gen bozukluğunu taşıyan anne ve baba adaylarında:
pgt• Talasemi (Akdeniz anemisi),
• Orak hücreli anemi,
• Kistik fibrozis,
• Tay-Sachs hastalığı,
• Hemofili A ve B,
• Retinitis pigmentoza,
• Alport hastalığı,
• a1 antitripsin eksikliği,
• Frajil X sendromu,
• Fenilketonuri,
• Epidermolizis bülloza,
• Duchenne musküler distrofi,
• Myotonik distrofi,
• Fanconi anemisi,
• X’e bağlı hidrosefalus,
• Akondroplazi,
• Nörofibramotozis,
• Kan uyuşmazlığı (Rh D) hastalığı,
• Marfan sendromu,
• Hunthington hastalığı.

2. Cinsiyet belirlenmesinde:
Embriyoların cinsiyetinin tayini ve istenilen cinsiyetteki embriyoların anne rahmine yerleştirilmesi yalnızca tıbbi gerekçeler var ise yapılmaktadır. X kromozomuna bağlı geçiş gösteren kalıtsal hastalıkların önlenmesi amacıyla bu yöntem uygulanmaktadır. Çünkü bazı hastalıklar yalnızca bir cinsiyette ortaya çıkma riski taşımaktadırlar.

3. Kardeşi ile doku uygunluğu gösteren bebek isteniyorsa:
Kök hücre nakli (göbek kordon kanı veya kemik iliği nakli) yapılması gereken, talasemi, orak hücreli anemi, hemoglobinopati, lösemi ve bağışıklık sistemi yetmezliği gibi problemli çocukları olan ailelerde, hasta kardeşi ile doku uygunluğu olan bir bebek yaşama getirmek için de preimplantasyon genetik tanı teknolojisi uygulanmaktadır.

4. Tüp bebek uygulamalarında başarıyı artırmak için:
Başlangıçta yalnızca genetik hastalığa sahip embriyoları anne rahmine yerleştirmeden önce tespit edip, sağlıklı olmayan bir gebeliğin oluşumunu önlemeyi ve böylece, ilerleyen bir gebeliğin sonlandırılmasını ortadan kaldırmayı hedefleyen preimplantasyon genetik tanı uygulamaları, zaman içerisinde tüm tüp bebek uygulamalarında başarıyı artırmak için kullanılan bir yöntem halini aldı. Bu nedenle;
• Tekrarlayan tüp bebek denemelerinde gebelik elde edemeyen çiftlerde,
• Ciddi sperm bozukluklarına ve erkek infertilitesine sahip çiftlerde,
• Ileri anne yaşına sahip çiftlerde,
preimplantasyon genetik tanı uygulaması yapılarak tüp bebek tedavisinin başarısı arttırılmaya çalışılmaktadır. Bu durumlarda preimplantasyon genetik tanı, embriyoların sayısal ve yapısal kromozom bozuklukları içerip içermediği belirleyerek sağlıklı embriyoların transferi ile gebelik şansını artırmaktadır.
5. Tekrarlayan düşük yapan çiftlerde:
Tekrarlayan düşük yapan çiftlerde, eğer bu düşüklerin nedeni olarak herhangi bir problem tespit ediiememiş ise preimplantasyon genetik tanı uygulaması ile ailenin sağlıklı bir bebeğinin olması sağlanabilir. Bilimsel veriler bu tür problemi olan çiftlerin tüm tetkikleri normal sonuç vermiş olsa bile, oluşturdukları embriyolarda beklenenden daha yüksek oranda sayısal kromozom bozukluğunun olduğunu göstermektedir. Bu nedenle tüp bebek tedavisi ile bir defada çok sayıda embriyo oluşumunu sağlayıp, preimplantasyon genetik tanı ile de aralarından en sağlıklısını seçip anneye vermek sonuç verici bir yaklaşım olacaktır.

Tüp Bebek Hakkında Merak Ettikleriniz

anne-baba-bebekTüp Bebek Hakkında En Çok Merak Ettikleriniz
Tüp Bebek Tedavim Ne Kadar Sürecek?

Tüp bebek tedavisinin süresi, hekimin çift için uygun gördüğü protokale göre değişiklik gösterir. Genelde tedavi süreci 15-25 gün arasındadır (ilk ilaçların kullanılmaya başlamasından embriyo transferine kadar geçen süre).
Tedavi Sırasında Hastanede Yatmam Gerekecek mi?
Hayır. Yalnızca yumurtalar toplandıktan sonra ve embriyo transferi yapıldıktan sonra 3-4 saat hastanede dinlenmeniz yeterli olacaktır.
Yumurtalar Toplanırken Çok Ağrı Duyacak mıyım?
Hayır. Yumurta toplama işlemi sanılanın aksine çoğu hasta için rahatlıkla yürütülen bir işlemdir. Ayrıca bu işlem sırasında sakinleştirici, ağrı giderici ilaçlar yapılmakta ve bazen de işlem hasta uyutularak gerçekleştirilmektedir.
TransferdenSonra Ne Zaman Yolculuğa Çıkabilirim?
Eğer eviniz işlemin yapıldığı merkez ile aynı şehirde değilse, transfer gününü merkezin bulunduğu yerde geçirip bir gün sonra evinize seyahat edebilirsiniz.
Embriyo Transferinden Sonra Gebelik Testinin Yapılacağı Zamana Kadar Devamlı Yatmam Gerekiyor mu?
Hayır. Herhangi bir ağrınız yoksa ve kendinizi iyi hissediyor iseniz zamanınızı yatarak geçirmek zorunda değilsiniz. Transferden bir gün sonra günlük yaşam aktivitelerinize dönebilirsiniz.
Tedavide Kullanılacak ilaçların Bana Zararı Var mı?
Tedavide kullanılan ilaçların yumurtalık kanseri veya diğer başka kanserlere neden olduğunu gösterir bir bulgu mevcut değildir. Bu ilaçların uzun döneme yayılan kilo alma gibi olumsuz bir etkisi yoktur. Ayrıca, yumurtalıklardaki yumurtaları tüketip kadını erken menopoza sokma gibi bir durum da kesinlikle söz konusu değildir. Ilaçlara bağlı tek problem bazen yumurtalıklarının aşırı uyarılmasına bağlı gelişen ‘yumurtalıkların aşırı uyarılması sendromu’dur.

tup-bebekTüp Bebek Tedavisi Sonucu Doğan Bebekler Sağlıklı mıdır? Tüp bebek tedavisi ile doğan bebeklerin yapısal anormallikler, doğumsal anormallikler ve genetik anormallikler açısından doğal yolla oluşan bebeklerden önemli bir farklılık göstermediği bilinmektedir. Eğer tüp bebek / mikroenjeksiyon tedavisi sperm sayısının ciddi derecede düşük olması veya menide hiç sperm bulunmaması nedeniyle yapılıyorsa, çiftin genetik danışmanlık almasında fayda vardır. Zira bu duruma sahip erkeklerde bazı genetik problemlere rastlanabilmektedir ve bunların yeni jenerasyonlara aktarılma riski oldukça az da olsa mümkündür.
Tedavide Kullanılan ilaçların Yan Etkileri Var mı?
Yumurtalıkları baskılamak için kullanılan ilaçların sıcak basması, başağrıları, vajende kuruluk, ruh halinde değişimler gibi yan etkileri olabilir. Bilmeniz gereken bu yan etkilerin geçici olduğu ve yumurta gelişimini uyaran ilaçların başlaması ile geçeceğidir. Yumurta gelişimini uyaran ilaçların ise enjeksiyon bölgesinde kızarıklık ve ağrı, göğüslerde hassasiyet, yorgunluk, kasıklarda ağrı ve gerginlik gibi yan etkileri olabilir.
Tüp Bebek işleminin Riskleri Nedir?
1. Yumurtalıkların aşırı uyarılması. Bu durum hafif seyredebileceği gibi ciddi sıkıntı da yaratabilir. Hastayı riske sokabilen ciddi formu, tüm tüp bebek hastalarının % 1-2’sinde gözlenir. Bu durumda karın şişliği, nefes darlığı, bulantı-kusmalar, idrar yapamama ve karın ağrısı mevcuttur.
2. Belki de en büyük risk çoğul gebeliklerdir. Verilen embriyo sayısının artmasına bağlı olarak ikiz-üçüz-dördüz gebeliklerin görülme riski vardır. Bu durum erken doğum riskini önemli derecede arttırarak, bebeklerin yenidağan döneminde ve yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde çeşitli problemler yaşamalarına neden olabilir.
3. Son derece nadir de olsa yumurta toplama işlemi sırasında damar yaralanmalarına bağlı batı n içi kanama veya işlemin bitmesinin ardından pelvik enfeksiyon izlenebilir.
4. Tedavi sürecinin herhangi bir aşamasında yolunda gitmeyen bir nedenden ötürü tedavi sonlandırılabilir.
Tüp Bebek Gebeliklerinin Düşük ile Sonuçlanma Riski Daha mı fazla?
Hayır. Doğal yolla oluşan gebelikler ne kadar düşük riski taşıyor ise tüp bebek
gebeliklerindeki risk de aynıdır.