Bebeğe Ek Besin Ne Zaman Verilmeye Baslanmalı

Bebeginize Ek Besin Vermeye Ne Zaman Başlayabilirsiniz?
Gelişimi normal ve sadece anne sütü ile beslenen bebeginize 6. ayından itibaren ek besin vermeye başlayabilirsiniz. Gluten içeren besinleri, 6. aydan sonra vermeye başlayabilirsiniz. Yumurta, balık, domates, çilek gibi alerjen olma ihtimali olan besinler,
ailedeki alerji öyküsüne göre alınmalıdır. Ek besinlere başlamanızın iki ana nedeni vardır; Birinci ve gerekli ilk neden, anne sütünüzün artık yeterli olamadığı besin ögelerini desteklemektir. İkinci ve önemli diger neden de bebeginizi katı ve kıvamlı oldugu kadar degişik tattaki çeşitli besinlere alıştırmak, ileriki yaşlarda daha kolay ve çok yönlü yeme alışkanlıgı kazandırmak, saglıklı, kaliteli bir yaşama hazırlamaktır.
bebek-ek-besinBebeginize Ek Besin Vermeye Erken Başlamanızın Sakıncaları Nelerdir?
Eğer bebeğinize ek besin erken verilmeye başlanırsa;
ishalli ve alerjik hastalıklarda artış,
Anne sütünde azalma,
Aşırı beslenme,
Malnütrisyon [ayına göre olması gereken kilodan daha düşük kiloya sahip olması) söz konusu olabilir.
Bebeginize Ek Besin Vermeye Geç Başlamanızın Sakıncaları Nelerdir?
Eğer bebeğinize ek besin verilmeye geç başlanırsa;
Büyüme geriliğı,
immünitede [bağışıklık sistemi] azalma, ishal ve diğer enfeksiyon hastalıkları,
Malnütrisyon [ayına göre olması gereken kilodan daha düşük kiloya sahip olması!.
Mikronutrient [vitamin ve mineral) eksiklikler söz konusu olabilir.
Bebeginize Ek Besin Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Bebeginize,
6-7 ayarasında yumuşak ezme kıvamında ve sıvı besinleri,
7-8 ayarasında pütürlü ve püre kıvamında besinleri,
8-12 ayarasında püre kıvamında çatalla ezilmiş besinleri,
12. aydan itibaren kolay çiğnenebılen tüm yiyecekleri verebilirsiniz.

Anne Sütünün Bebeğe Yararları Nelerdir ?

İanne-sutunun-yararlarılk 6 ayında bebeğinizi sadece anne sütü ile besleyiniz.
Bebek, ihtiyacı olan suyu anne sütü ile alır.
Yaygın olan bazı yanlış inanış ve bilgiler yüzünden bebeğe doğar doğmaz şekerli su içirilir. Bu, bebegin açlık duygusunu yenip, emmesini engeller.
Özellikle doğumdan hemen sonra salgılanan ilk sütün bebeğe verilmesi çok önemlidir. Dogumdan sonra 30 dakika içerisinde bebeğinizi emzirmeye başlayınız. İlk 4-6 hafta boyunca günde 8-12 kez emzirmelisini .
Bebek ağladıkça ve istedikçe emzirilmelidir. Beslenme süresi bebekten bebeğe farklılık gösterebilir, ancak emzirme döneminin başlarında bebeğinizi her istediğinde ve istedigi süre kadar emzirmeye çalışınız. Uygun emzirme tekniği bebeginizi ve sizi rahatlatacak ve sütünüzün verimliligini artıracaktır.
Anne sütü almakta olan çocuklara emzik ve sakinleştirici araçlar verilmemeli, anne ve bebeğin aynı odada kalması sağlanmalıdır. Bebeğinizden ayrı kaldığınız durumlarda, kendi sütünüz ile nasıl besleyeceğinizi ve bunun devamlılığını nasıl sağlayacagınızı doktorunuza danışınız.
Bebeğinize Neden Anne Sütü Vermelisiniz? _ Bebeğinizin uygun beslenmeye, şefkate, psikolojik uyarılara ve enfeksiyonlara karşı korunmaya ihtiyacı vardır. Anne sütü, bebeğinize ilk 6 ay içinde tek başına yeterli olan, onun normal gelişimine yeten, besin öğelerini içeren, yeni doğan ve süt’ çocukları için en uygun ve doğal tek besindir. Anne sütü, bebeğinizin fizyolojik ve psikososyal gereksinimlerini ilk 6 ay içinde tek başına karşılar. Cocuğunuzun gelişimi normalolduğu sürece 6. ayından sonra ek gıdalara başlamak şartıyla onu emzirmeye 2 yıl devam edebilirsiniz. Bebeğinizin ağırlığının idealolması,
6. ayda doğum ağrılığının iki katına, 1 yaşında 3 katına ulaşmasıyla ölçülür. Bu yeterli büyüme göstergesidir. Ayrıca bebeğiniz doğumdan sonra bir miktar kilo kaybedeceği için, 15. günde doğum ağırlığına ulaşması anne sütünüzün de yeterli olduğunu gösterir. Eğer ikiz, üçüz bebekleriniz varsa, sütünüzün miktarında da bebeklerinizi beslemeye yetecek kadar artış olacaktır.
Anne Sütünün Bebeğinize Yararları Nelerdir?
Her zaman steril ve ısı ayarlıdır,
Enfeksiyonu önler (kulak iltihabı, ishal, solunum sistemi, menenjit, idrar yolu, apandisit.
Ani bebek ölümü riski azalır,
Sindirimi kolaydır, yemek borusu ve mide duvarında oluşabilecek yara riski azalır,
Solunum yolu hastalıkları, alerji ve obezite [şişmanlık] daha az görülür,
Cene ve diş gelişiminde rolü vardır,
Küçük yaşlarda yeterli anne sütü almış erişkinlerde lenfoma, lösemi, diyabet, kronik karaciğer hastalığı, crohn hastalığı, çölyak ve kalp hastalığı riski azalır,
Bebeğin rutin aşılara antikor yanıtı daha iyi olur,
Görmedeki netlik gelişmesi artar,
Bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur.

Bebeklerde hazır süt kullanılmalımıdır

sut-bebek1Bebeklerde hazır mama ve sütleri ne zaman vereceğimizi hep düşünürüz burada bazı cevapları bulacağınızı umuyorum. Bebeklere kesinlikle en az 1 yaşına kadar hazır süt vermeyiniz, tecrübe ve bebeğimin tepkilerine göre 2 sene hazır süt vermeyin. Hazır mama verebilirsiniz ama hazır inek sütlerinden verilmez. Bunun nedeni bebek vucudunun kaldıramayacağı organizmaların hazır sütlerde olduğudur.

Çok hoş bir anımıda burada anlatmak isterim. Eşimle birlikte cerrahpaşa hastanesine bebeğimizin düzenli aşılardan birini yaptırmaya gitmiştik. Eşim doktora ; ” bebeğim 14 aylık beni emiyor, ama ayrıca  inek sütü verebilirmiyim” diye sordu.

Doktorun cevabı benim için çok komikti ” bebeğin inek mi? ineksütü vermek istiyorsun . Bırakta annasini emsin”

olay aslında bu kadar basit.

Ama bebek anneyi emmiyorsa hazır veya inek sütü değil ayına göre bebek mamalarında kullanmalısınız.

Soru sorabilir ayrıca bu konuda yorum yapabilirsiniz

7-8-9 Aylık Bebek Beslenmesi

Bu aylarda yani 7-8-9 aylık bebeğe verilen yiyecekler pürelerden biraz rendelenmiş tarza geçiş diyebiliriz. Katı besinlere geçiş ayları. Bu aylarda bebek neleri yiyebilir:

Kıyılmış tavuk, Kıyılmış beyaz balık eti, haşlanmış yumurta, ekmek yoğurt peynir veya muz gibi yumuşak yiyecekleride eline verebilirsiniz ince uzun kıyarak tutmasını ve rahat yenebilir olması önemlidir.

Bu aylarda vermemeni gerekenler. ( Bunlardan kaçınılmalıdır. )

Bisküvi, kek, krema, pasta gibi yiyecekler yedirilmemeli

9. ayda bebeğe pilav, makarna, mercimek ezmesi gibi küçük taneli katı besinler vermeye başlayabilirsiniz.

4-5-6 Aylık bebek beslenmesi

Annelere,

Her zaman merak ettiğimiz konuların başında gelir; Bebeğimiz. En önemliside beslenmesidir. 4 aylık 5 aylık oldu iyi yiyormu iştahı varmı 6 aylıkta ek gıdalar geçmelimiyim. Bana sorarsanız en doğru kararı sizin vermeniz gerekir ama veremiyorsanız burada bebklerin bu aylardaki gıda ve beslenmesi üzerine  biraz bilgi verelim. Normal bir bebek bu duruma kadar anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü ile beslenmeyen ve zaten mamalar alışık olan bebeklerde buradaki yazılanlanlardan faydalanabilirler;

Bu aylar katı besinler geçiş aylarıdır ve yarı sıvı püreler verilmelidir. Bunları hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktalar.

1- Özenle soyup hazırlayın

2- meyve veya sebzenin sap ve çekirdeklerini iyice temizleyim

3- İyice haşlayın

4- Püre ve rende yapın.

Sebze meyveleri iyi yıkayarak püreler yapın. Sebze olarak kabak, karnıbahar, bezelye, iyi pişmiş taze fasülye tercih edilebilir. Düdüklü tencerede haşlayın. Öncelikli bu 4-6 ay arası bebeğe verilecek besinler olarak:

Prinç unu : kaynamış su anne sütüveya hazır mama ile karıştırın

Havuç püresi : kaynamış havucu püre haline getirin.

Meyve püresi : elma veya yumuşak armut tercih edilmeli

Patates püresi : Kaynatılarak püre haline getirin

Tüm püreler biraz sıvı şekilde hazırlanır, kaynamış su ve veya anne sütü veya hazır mama ile sulandırın. 

çalışan annelerin emzirmesi

Çalışan annelerin emzirmesi
Kentlerde yaşayan anneler çalışıyorsa bebeğini istediği zamanlarda emzirme olanağından yoksundur. ilk 4-6 ay sadece anne sütü bebeğin beslenmesi için yeterli olacağından anneye mümkünse ücretsiz izne ayrılması ya da işyerine yakın bebeğii bırakabileceği bir yer (kreş) bulması önerilir. Bu koşullar sağlanamazsa, anne bebeği ile birlikte bulunduğu zamanlarda bebeğini sık emzirmelidir. Evden ayrılırken yeterli süre emzirmeli, bebek annenin eve döneceği saatlere yakın beslenmemelidir. Böylece bebek annenin çalışma saatleri içerisinde dolgunlaşan memelerini iştahla emerek boşaltır. Anne çalışma yerinde dolu olan meme terini steril el veya pompa yardımı ile boşaltabilir. Anne sütü oda sıcaklığında (15 – 24 derece)  6-8 saat, buzdolabında ise 24 saat bekletebilir. Süt verilmeden önce sıcak suda ılıtılır ve kaşıkla bebeğe verilir.

hazır bebek yiyecekleri

HAZIR BEBEK YİYECEKLERİ
Anneler her zaman hazır yiyecekleri pastorize inek sütü, donone ve benzeri gibi hazır mama ve meyveleri ne zaman vereceklerini merak ederler
. Özellikle evden uzaktaysanız bu tür hazır besinler pratik olacaktır. Ama bunları bebeğinize özellikle 6 aydan sonra hazır mam ve olabildiğince az vermeniz önerilir, çünkü hazır besinlerin içerikleri ev yapımı yiyecekler kadar zengin ve doğal değildir. Gerçi günümüzde doğal ne kaldı ki!. Yine de hazır besinlerden alacaksanız, içinde şeker, dekstroz, sakaroz veya tuz bulunanlardan uzak durmanız uygun olacaktır. Etiketinde içerik olarak ilk sırada suyun belirtildiği hazır yiyeceklerde su miktarı önemli bir yer tuttuğundan besin değerinin az olabileceğini düşünerek seçiminizi buna göre yapmalısınız. Su miktarı yüksek olanın diğer besin içerikleri az olacaktır, yani su aranı düşük olanın besin değeri fazla olacaktır
İnek sütü ise, 1 seneden önce verilmesi önerilmez.Donone tarzı hazır meyveli yoğurt ürünleri bebekler için uygun değildir. 1.5 yaşın altında verilmesi önerilmez. Kutu üzerindeki son kullanma tarihine de mutlaka bakmalısınız. Son kullanma tarihine bakma alışkanlığını, iyi bir tüketici olarak, zaten kazanmış olmanız gerekir. Bebeğiniz içinse her konuda daha dikkatli olmalısınız.

anne sütü mü mama mı?

ANNE SÜTÜ mü MAMA mı tercih edilmeli ; sizce bu soruyu düşünmeye gerek varmı? bence yok : şöyle düşünebiliriniz ekiden mama mı vardı
Anne sütünün içeriği mamadan farklıdır. Örneğin inek sütünden yapılan mamada protein miktarı anne sütündekinin iki katı olabilir. İçeriklerin kendi içinde oranları da farklıdır. Anne sütündeki doymamış yağ asidi oranı mamadakinden yüksektir.
Anne sütündeki bazı içerikler mamada ya hiç yoktur ya da az  vardır. Anne sütü imüglobin (bağışıklık sağlayan madde), fagositler, T lenfositler ve lizozim gibi enzimler içerir. Bebeği enfeksiyonlardan korumaya yardım eden pek çok maddeyle beraber, hücreler, antikorlar, hormonlar ve başka içerikler de bulundurur. Üreticiler, bazı mama markalarına birtakım içerikler eklese de, bunlar insan kaynaklı değildir ve eşit olamazlar.
Ya, su samurunun sütü samur yavrusu, kedininki kedi yavrusu, ineğinki dana için mükemmelse, anne sütünün içeriğindekiler de insan yavrusu için doğru miktarlardadır. Senin yavrun inek mi ki; inek sütü veresin.:-)  Tabi bir problem var ise alternatif olarak doktor kontrolünde verilir.
Anne sütü, bebek büyüyüp gelişirken değişen gereksinimlerine yanıt verecek şekilde değişen canlı bir sıvıdır. Enfeksiyon önleyici içeriği ile bebeğin enfeksiyon ve hastalıklarla mücadelesinde yardımcı olur.” Bunu birçok arakadaşınızdan ve yakınınızdan duymuşsunuzdur. Anne sütünü bıraktıktan sonra hasta oldu diye” Enfeksiyonlara şaşırtıcı derecede hızlı tepki verir, bakteri ve virüslerle savaşarak bebeğin bağışıklık sistemine destekleyen yepyeni ve güçlü bir imüglobinleri oluşturur.

ANNE SÜTÜ mü MAMA mı tercih edilmeli ; sizce bu soruyu düşünmeye gerek varmı? bence yok : şöyle düşünebiliriniz ekiden mama mı vardı. Bence, her şeyin doğal olanı makbuldur adı üstünde doğaldır.

anne sütü ve mama hakkında

Bebeğinizle ilgili ilk kararlarınızdan biri de onu anne sütüyle mi yoksa mama ile mi besleyeceğinizdir. Anne sütü hem onun gereksinimlerini daha iyi karşılar hem de daha kolay sindirilir, ancak bazı nedenler bebeğinizi mamayla beslemenizi gerektirebilir. Bebeğinizi beslemek bir görev değil, zevk olmalıdır. Bebeği bir görev duygusuyla emziriyor ya da mama ile beslediğiniz için suçluluk duyuyorsanız, bu iş zevk olmaktan çıkar. Mamayla beslemenin daha doğru olacağına inanıyorsanız, karar vermek için doğuma kadar bekleyebilirsiniz. İlk günlerde gelen anne sütünün (kalostrum) yerini başka hiçbir şey tutamaz  Bebeğe kalostrum emzirerek ilk aylarda onu hastalık etkenlerine karşı da korumuş olursunuz. Mamaya başladıktan sonra anne sütüne dönmeniz ise mümkün değildir, çünkü sütün gelmesi için memelerin emzirilerek uyarılması gerekir; bebeğiniz emmezse memelerdeki süt yapımı durur. Nasıl beslerseniz besleyin, unutmayın ki, bebeğe göstereceğiniz ilgi, sıcaklık ve sevgi de vereceğiniz süt kadar önemlidir.

ANNE SÜTÜ MÜ, MAMA MI?
BEBEGİNİZİ NASIL BESLEYECEGİNİZE önceden karar vermiş olabilirsiniz. İnceliklerini kavradıktan sonra, bebeğinizi anne sütü ile en iyi biçimde besleyebilirsiniz. Bebeğinizi mama” ile beslemeye kararlı olsanız bile, her iki yönteminde avantaj ve dezavantajlarını bilmenizde, başka annelerin bu konudaki görüşlerini değerlendirmenizde yarar var. Kararınız sizi, eşinizi ve bebeğinizi yıllarca etkileyecektir.

“Anne sütünün bebeğim için en ideal besin olduğunu biliyordum.
Bebeğin anne sütünü daha iyi sindirdiğini, üstelik, ona gerekli tüm besleyici öğelerin anne sütünde bulunduğunu söyleyebilirim.”

Anne sütünde bebeğinizin bağışıklık sistemi tam olarak gelişene dek gerekli olan, hastalıklara karşı savunucu maddeler vardır. Ayrıca bazı alerjilere karşı da koruyucudur. Yapay mamalar bunları sağlamaz.

“Bebeğim her istediğinde sütümün, steril ve uygun ısıda hazır olması büyük bir kolaylıktı.”

“Meme verirken anlatılamaz bir mutluluk duyuyorum. Bebeğimle böylesine yakın olmak, küçük eliyle ” bana dokunması, minik yüzünün göğsüme yaslandığını hissetmek bana büyük zevk veriyor.”

“Sütümü emzirmem ağladığında onu yatıştırmak için en iyi yol. Aç olmasa da yalnızca emmenin verdiği rahatlık ona yetiyor.”

“Anne sütünün bebeğim için en ideal besin olduğunu biliyordum.
Bebeğin anne sütünü daha iyi sindirdiğini, üstelik, ona gerekli tüm besleyici öğelerin anne sütünde bulunduğunu söyleyebilirim.”

Anne sütünde bebeginjzin bağışıklık sİstemi tam olarak gelişene dek gerekli olan, hastalıklara karşı savunucu maddeler vardır.
Ayrıca bazı alerjilere karşı da koruyucudur. Yapay mamalar bunları sağlamaz .

“Bebeğim her istediginde sütümün, steril Ve uygunısıda hazır ôlması büyük bir kolaylıktı.”

“Meme verirken anlatılamaz bir mutluluk duyuyorum. Bebeğimle böylesine yakın olmak, küçük eliyle bana dokunması, minik yüzünün göğsüme yaslandığını hissetmek bana büyük zevk veriyor.”

“Sütümü emzirmem ağladığında
Onu yatıştırmak için en iyi yol. Aç olmasa da yalnızca emmenin verdiği rahatlık ona yetiyor.”

“Doktorum, vücudumun gebelik öncesi durumuna bu kadar çabuk kavuşmasında emzirmemin de yararı olduğunu söyledi. Bunu duyunca bebeğime anne sütü vermekle ne iyi ettiğimi bir kez daha anladım.”

Emzirmek ilk haftalarda daha çok aman alır: çünkü anne sütü emen bebekler  sık beslenmek ister gerekli sütü aldıktan sonra bile emmeyi sürdürürler. Gerçekte emme, bebek için bir gereksinimdir; beslenmenin ötesinde bir doyum sağlar. Öte yandan, biberonu steril hale getirip mama hazırlamak da zaman alır: Aylar geçtikçe biberonda mama hazırlamak size daha da zor gelecektir. Oysa bebek büyüdükçe emzirilmesi kolaylaşır.
•”Memelerim küçük olduğu için emziremeyeceğimi sanırdım. Hiç de öyle olmadı. Bol sütüm geldi, bebeğim ise memelerimin küçüklüğüne hiç aldırmadı.”

Yolculukta da anne sütü emzirmek daha kolaydır. Biberonu ısıtma, mamayı saklama derdi yoktur.

–“Emzirmeyle ilgili sevmediğim tek şey geceleri süt vermemdi. Memeden elle süt boşaltıp hazır bulundur¬maktan hoşlanmadığım için gece kalkmak hep bana düşüyordu. Ancak bu da yalnızca birkaç hafta sürdü.”           
–“Kocamın bebeği ne kadar istekle beslediğini görünce mama ile besleme kararımın doğru olduğunu anladım. Böylece bebekle babası arasında sıcak bir ilişki kurulması kolaylaştı.”
–“Biberonla bebeğimin ne kadar süt aldığını görebiliyorum. Bu da beni rahatlatıyor.”
–Yorgunluk, hastalık ve stres anne sütünü azaltabilir, mamayla beslenen bebek ise bunlardan etkilenmez.
–Biberonla beslerken bebeğinizin iştahına güvenmeyip onu gereğinden fazla besleyebilirsiniz. Bu ise bebe¬ğinizde aşırı kilalara neden olabilir.
–Biberonla beslenen bebekte ishale ve kusmaya yol açan mikropları kapma riski daha yüksektir.

BEBEK BESLEMENİN PÜF NOKTALARI

BEBEK BESLEMENİN PÜF NOKTALARI
BEBEK İSTEYİNCE BESLEME
Bu, belli bir program olmaksızın, bebeğin acıktığı her zaman beslenmesi an1amına gelir.
Açlık, yeni doğan bebeğin iz için yeni bir duygudur. Anne karnında sürekli beslenen bebek dünyaya ¬geldiğinde besinlerini belli aralıklarla almak zorunda kalır. Sindirim sistemi ise uzun aralıklarla fakat çok yiyecek alacak kadar gelişmemiştir. Bu nedenle başlangıçta azar azar ama sık aralıklarla beslenmelidir.
Acıktığı için ağlayan bebeği bekleterek bir şey kazanamazsınız. Ağladıkça strese girer ve emmeyi reddeder. Bebeğinizin gereksinimlerini karşılayarak onu şımartmış olmazsınız. İlk haftalarda bebeğin ağlamasının başlıca nedeni midesinin boş olmasıdır. Sonraları, sindirim sistemi gelişip midesi genişledikçe, her defasında daha çok yiyecek, öğün aralarım da uzatacaktır.
ÖZEL DURUMLAR
Prematüre bebekler Erken doğan bebeklerde beslenme
Az gelişmiş bebeğinizin iştahı az olabilir, ama onu sık sık beslemelisiniz. Prematüreler daha çok uyumaya eğilimlidirler, aç oldukları halde uyumaya devam edebilirler. Bu nedenle bebeğinizi her üç saatte bir uyandı¬rarak beslemeye çalışmalısınız.
Hastanede bulunduğunuz dönemde bebeğiniz için memeden elle süt boşaltabildiyseniz, eve gelir gelmez emzirmeye başlayabilirsiniz. Bebekler için gerçek memeden süt emmeye alışmak pek kolay olmayabilir. Ona yardıma olmak için emzirmeden önce bir miktar sütü kendiniz sağarsanız meme başı daha belirgin hale gelir.
İkizler ikizleri başarıyla emzirmek gayet kolaydır. Başlangıçta birer birer emzirin, daha sonra ikisini aynı anda emzirmeyi deneyebi1irsiniz. Bunun için her birinin bacakları kollarınızın arasında, başları ise avuçlarınızın içinde olmalıdır.
Bebeğimi günde kaç kez beslemeliyim?
Bebeğiniz ne zaman acıkırsa o zaman yemek isteyecektir. İlk günlerde bu oldukça sık olacağından bebeğin ne zaman acıkacağını kestirmek güçtür. Üçüncü ya da dördüncü günlerde iki üç saatte bir acıkabilir, bu nedenle bebeği günde sekiz kez beslemek, bu arada akşamüstü birkaç kez kısa kısa emzirmek gerekebilir. Belgeler, genellikle, mideleri boş olarak beş saatten fazla uyuyamazlar, bu nedenle geceleri iki ya da üç kez beslemek zorunda kalabilirsiniz. Anne sütü daha çabuk ve kolay sindirildiği için anne sütüyle beslenen bebekler mama ile beslenenlere göre daha sık acıkırlar.
Bebeğiniz üç aylık olunca gündüzleri beş, geceleri ise bir ya da iki kez beslenmeye çalışmış olacaktır. Mama ile besliyorsanız dört saatte bir besleme düzenini daha kolay kurabilirsiniz.
 
Yemek ve gaz ilişkili olduğundan gaz çıkarma kaonusunuda ekleyelim
Yenidoğan bebekte gaz çıkartma
Yeni doğmuş bebeğin gaz çıkarmasına yardımcı olmak için onu omzunuza yaslayıp sırtım sıvazlayın ya da başını çenesinin altından tutup destek vererek kucağınızda öne doğru yatırın. Ağzından biraz süt gelebilir, temiz bir bezi elinizin altında bulundurun.
Yüzükoyun yatırın
Bebek kaç aylık olursa olsun, yüzüstü kucağınıza alarak ya da dizlerinize yatırarak gazım çıkartabilirsiniz.