Meme Ucu ( Başı ) Yaraları ve Çatlakları

meme-ucu-yaraEmziren annelerin en büyük dertlerinden biridir emzirme acısı . Eğer meme ucu çatlak ise çok ağrılı ve acılı bir emzirme onu bekler ve dişlerini sıka sıka kıyamadığı bebeğini emzirir. Ağrılı meme uçlarının birkaç sebebi olabilir ama en çok rastlananı meme ucu çatlağıdır. Çatlayan meme ucu çoğu zaman kanamalı olabilir.

Meme başı çatlağı bir kaç sebebe bağlıdır. Genellikle sık  ve uzun emen bebek annelerinde görülür. Bebeğin meme başını iyi kavrayamamasıda çatlakların oluşumuna ve artmasına neden olmaktadır.

Bende iki çocuk babası olarak eşimin yaşadığı bu acılara birebir şahit oldum ve bir çok krem aldım ve eşimde kullandı . Bunları şöyle sıralayabilirim; lansinoh, purelan , madacassol gibi kremlerdi . Ama hiç biri işe yaramadı. Daha sonra Doğal Papilla Emzirme Kremini keşfettik. Gerçekten mucizeler yarattı diyebilirim. Eşim emzirirken mutluydu ve tabiki bende :-)

Lansinoh krem yasaklanacakmış diye bir ebe hemşireden haber aldım. İçerdiği lanolin hakkında pekde sağlıklı olmadığından bahsetti. Madecassol krem ise antibiyotikli kimyasal maddeler olduğu için emzirmeden önce çok iyi temizlenmesi gerekiyor. Bu durumda da geriye bebeğinizi güvenle emzirebileceğiniz silinmesine gerek olmayan papilla kremi kalıyor ve işini iyi yapıyor.

Meme başı çatlak yara problemini engellemek için size küçük bir kaç sır verim ; Öncelikle bebeğinizi memede gerektiğinden fazla tutmayın. bu tahriş ve çatlağı arttıracaktır. Mümkünse evd rahat bir durumda iseniz. Göğüslerinizi petlerle ve südyenlerle kapatmak yerine hava alabileceğiniz değiştirebileceğiniz pamuklu tişörtlerle dolanın. Eğer bir problem yoksa emzirmeyi sıksık değil daha uzun aralara yaymaya çalışın. Emzirme sonrası göğüs uçlarınızı temizleyip havalandırıp papilla kremi kullanın ve emzirmenin keyfini çıkarın.

Bebeğinizle birlikte sağlıkla kalın..

İkinci el çok temiz, Chicco Araba Koltuğu 0 – 13 kg

chicco-araba-koltuk-22Merhabalar, bebeğim büyüdü ve çok az kullandığım resimde gördüğünüz Chicco araba koltuğunu satmak istiyorum. Bu tip ürünler gerçekten yıpranmadan kalabiliyor ve değerlendirilmesi gerekiyor. Yıkanabilir kılıflarının olması sebebi ile de hijyen açısından da çok güven sağlıyorlar. Şu anda piyasalarda minumum fiyatı 300 TL olan koltuğu ben 149 TL ye satıyorum . Kullanım kılavuzu ve kitapçığıda mevcut ve bu da gerçekten önemli. Eğer ürünü almak istiyorsanız . bilgilerinizi aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Yorumlar yazarların mail adreslerine otomatik geliyor. Bu sitenin en sevdiğim özelliği bu. Sizinle hemen irtibata geçebilirim.  Kullanım kılavuzundan bazı bilgileride sizlerle paylaşmak isterim.

[TR) CHICCO SYNTHESIS
TEHLiKELERi ÖNLEMEK AMACIYLA  KULLANIM KiTAPÇIGI DiKKATLE OKUNMALI VE iLERiDE DE FAYDALANMAK AMACIYLA SAKLANMALIDIR. BiLGiLERi OKUMADAN ÖNCE ÜRÜNÜ KULLANMAYıNIZ.
KULLANIM BiLGiLERi “CHICCO SYNTHESıS” koltuğu 0+ yaş bebek grubu için resmen onaylanmıştır. Ağırlığı 13 Kg.a kadar olan çocukların arabada taşınması için onaylanmıştır. (yaklaşık 2 yaş). HAVA YASTIGI yoksa sürücünün yanındaki koltukta, veya arka koltukta kullanılabilir. Yalnızca marş yönüne göre ters yönde bağlanmalı ve sadece UN/ECE 16 y,önetmeliği veya eşdeğer bir yönetmelik tarafından onaylanan 3 noktalı emniyet kemeri ile sabitlenmelidir. Ayrıca Synthesis koltuğu, özel kancalar ile donatılmış tüm CHICCO çocuk arabalarına bağlanabilir.
SON DERECE TEHLiKELi: HAVA YASTIGI iLE DONATıLMıŞ KOLTUKLARA TAKMAYINIZ.
 “CHICCO SYNTHESIS” araba koltuğu 3 ayrı kemer yükseklik ayarıyla donatılmıştır. Bu üç pozisyon arasından çocuğunuz için hangi pozisyonun daha iyi olduğunu tespit edilir.

chicco-araba-koltuk

KOLTUĞUN SABiT VEYA SALLANAN POZiSYONU
“CHICCO SYNTHESIS” koltuğu, arabada kullanılmadığı zaman, beşik olarak da kullanılabilir. Sallanır hale getirmek için, stabilizatör blokesini yeniden eski konumuna getiriniz (arabada taşıma için alçaltmış olduğunuz) ve kolu C pozisyonuna yerleştiriniz . Sabit pozisyonda kullanmak isterseniz, stabilizatör blokesini çıkartıp kolu diğer pozisyonuna getiriniz.
KOLTUK KILIFI ÇIKARILABİLİR VE YIKANABİLİR
Koltuk kılıfını yıkamak istiyorsanız, koltuk kemerlerini çözünüz ve kılıfı çıkartınız. Yıkamak için kılıf üzerinde bulunan yıkama talimatlarını dikkatle izleyiniz.
UYARı
– Tüm taşıt koltukları olmamakla beraber, taşıtlardaki genel kullanıma uygundur ve taşıtların büyük çoğunluğuyla bağdaşmaktadır.
– Mükemmel uyum sağlanması taşıt imalatçısının, aracın kitapçığında aracın söz konusu yaş grupları için çocukları korumaya yönelik ‘Evrensel’ aygıtların kurulmasını öngördüğünü beyan ettiği durumlarda daha kolay elde edilir.
– Koruma amaçlı bu koltuk, bu uyarıyı içermeyen daha önceki modellere göre daha katı onay ilkeleri bazında ‘Evrensel’ olarak sınıflandırılmıştır.

Eğer bu araba koltuğu için 149 TL ‘ dan daha düşük fiyat vermek  isteyen varsa  da, teklif  fiyatı verebilir ve beraber değerlendirebiliriz.

Bebeğinizle birlikte sağlıklı bir hayat dileklerimle.

Nurlan

Bebeğe Ek Besin Ne Zaman Verilmeye Baslanmalı

Bebeginize Ek Besin Vermeye Ne Zaman Başlayabilirsiniz?
Gelişimi normal ve sadece anne sütü ile beslenen bebeginize 6. ayından itibaren ek besin vermeye başlayabilirsiniz. Gluten içeren besinleri, 6. aydan sonra vermeye başlayabilirsiniz. Yumurta, balık, domates, çilek gibi alerjen olma ihtimali olan besinler,
ailedeki alerji öyküsüne göre alınmalıdır. Ek besinlere başlamanızın iki ana nedeni vardır; Birinci ve gerekli ilk neden, anne sütünüzün artık yeterli olamadığı besin ögelerini desteklemektir. İkinci ve önemli diger neden de bebeginizi katı ve kıvamlı oldugu kadar degişik tattaki çeşitli besinlere alıştırmak, ileriki yaşlarda daha kolay ve çok yönlü yeme alışkanlıgı kazandırmak, saglıklı, kaliteli bir yaşama hazırlamaktır.
bebek-ek-besinBebeginize Ek Besin Vermeye Erken Başlamanızın Sakıncaları Nelerdir?
Eğer bebeğinize ek besin erken verilmeye başlanırsa;
ishalli ve alerjik hastalıklarda artış,
Anne sütünde azalma,
Aşırı beslenme,
Malnütrisyon [ayına göre olması gereken kilodan daha düşük kiloya sahip olması) söz konusu olabilir.
Bebeginize Ek Besin Vermeye Geç Başlamanızın Sakıncaları Nelerdir?
Eğer bebeğinize ek besin verilmeye geç başlanırsa;
Büyüme geriliğı,
immünitede [bağışıklık sistemi] azalma, ishal ve diğer enfeksiyon hastalıkları,
Malnütrisyon [ayına göre olması gereken kilodan daha düşük kiloya sahip olması!.
Mikronutrient [vitamin ve mineral) eksiklikler söz konusu olabilir.
Bebeginize Ek Besin Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Bebeginize,
6-7 ayarasında yumuşak ezme kıvamında ve sıvı besinleri,
7-8 ayarasında pütürlü ve püre kıvamında besinleri,
8-12 ayarasında püre kıvamında çatalla ezilmiş besinleri,
12. aydan itibaren kolay çiğnenebılen tüm yiyecekleri verebilirsiniz.

Emzirme Döneminde Egzersiz Yapılabilinir mi?

egzersiz-emzirmeEmzirme Döneminiz Boyunca Egzersiz Yapabilir misiniz?

        Emzirdiginiz dönemde düzenli olarak orta derece zorluktaki hareketleri içeren egzersiz yapabilirsiniz. Aşırı egzersiz süt tadını degiştirebilir. Bebeginizin, egzersiz sonrası sütünüzü almaması durumunda, egzersiz sonrası duş alıp, ilk gelen sütü sagıp atarak, sonraki sütü veya egzersiz öncesi sagdıgınız sütü bebeginize veriniz.

Yani kısaca herşeyin fazlası zarar olduğu için emzirme döneminde de egzersizin fazlası zarar verebilir. Dolayısıyla zaten emizrme döneminde yorgun olan anne için zor egzersiz hareketleri ile bünyesini yorması istenmez.

Hafif günlük sabah egzersizlerini tercih edebilirsiniz.

Emzirme Döneminde Sigara İçmenin Zararları Nelerdir ?

bebek-emzirmeEmzirme Döneminiz Boyunca Sigara içmenizin Zararları Nelerdir?
Nikotin ve türevleri anne sütüne geçer ve bebegin dolaşımında yogun miktarda bulunur. Nikotin süt salınımını azaltmaktadır. Bebeginizin yanında sigara içilmemesi saglanmalı, eger içiliyorsa da nikotini azaltılmış çeşitte en az sayıda sigara içilmesi tavsiye edilir. Eger sigara kullanıyorsanız, bebeginizi sigara içiminden yeterli bir süre sonra emziriniz ve bebeginizin kilosunu yakından izleyiniz.

Emzirme Döneminde Özel Durumlar

Emzirme Döneminde Nasıl Beslenmeli Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Emzirme döneminde beslenmenizi uygun ve yeterli olacak şekilde ayarlamaya dikkat ediniz. Bol sıvı tüketmeye dikkat ediniz” Günde 10-12 bardak olacak şekilde; süt, ayran, az şekerli limonata, komposto veya taze meyve suları içilebilir. çay ve kahve tercih edilmemelidir” Dinlenmeye özen gösterip, sakin ve huzurlu ortamları tercih ediniz. Dogru beslenmeniz için mutlaka bir Beslenme ve Diyet Uzmanından yardım alınız. Sütünüzün miktarı ve kalitesi, yeterli ve dengeli beslenme bilginizle dogru orantılıdır. Bebeginizden ayrı kaldıgınız zamanlarda, bebeginizi emziriyormuş gibi gündüz 2-3 saatte bir, geceleri de 1-2 kez sütünüzü pompa ile boşaltarak biriktirip, [anne sütü 6 saat oda ısısında, 24 saat buzdolabında ve 6 ay derin dondurucuda bekletilebilir) bebeğinizi kendi sütünüzle besleyebilirsiniz.
Emzirme Dönemindeki Özel Durumlar Nelerdir?
Emzirmenizi engelleyecek veya ara vermenize neden olacak, sizden veya bebeginizden kaynaklı özel durumlar söz konusu olabilir. Böyle bir durumda, hemen süt vermeyi kesmeniz sakıncalı olacaktır. En dogru çözüm, aşagıda listelenmiş bazı durumlarla karşılaştığınızda acil olarak doktorunuzu arayıp emzirmeye devap edip etmemeniz gerekliliğini sormanızdır.
Emzirme Döneminde Anne ile ilgili Özel Durumlar:
•• Sezaryenla dogum,
•• Anne ve bebegin ayrı kaldıgı durumlar, •• Bazı ilaçların kullanımı,
•• Meme apseleri,
LO Aktif tüberküloz döneminde [solunum yoluyla hastalıgın bulaşacagı dönem] anne bebekten uzak tutulur, ancak sagılmış anne sütü bebege verilebilir,
•• Kabakulak,
•• Hepatit B: Bebege hepatit B immünglobulin ve hepatit B aşısının ilk dozu verildikten sonra anne sütü ile beslemeye devam edilebilir,
•• HIV [AIDS): Virüs pastörizasyonla ortadan kalktıgından anne sütü pastörize edilerek kullanılabilir,
•• Wilson hastalıgı [D-penisilamin kullanılıyorsal. •• Agır psikiyatrik bozukluklar,
•• Radyoaktif ajanlarla karşılaşma, •• Meme kanseri.

Emzirme Döneminde Bebek ile ilgili Özel Durumlar:
•• Yarık damak, yarık dudak,
•• Prematüre,
•• Pamukçuk,
•• Dogumda agzında diş olan bebek,
•• Doguştan bazı metabolik hastalıklar.

Emzirmenin Anneye Yararları Nelerdir?

Emzirmenin Anneye Yararları Nelerdir?
•• Anne sütü ucuzdur,
•• Hazırlama sorunu yoktur,
•• Anne ile bebek arasındaki duygusal bagı geliştirir,
•• Anneyi gögüs, over [yumurtalık) ve uterus [rahim) kanserine, kemik erimesine karşı korur,
•• Rahmin iyileşmesini hızlandırır,
•• Anemiyi [kansızlıgı) önler,
•• Altı ay veya daha uzun süre· emziren annelerde dogum sonrası kilo kaybı, yag dokusu kaybı ve deri altı kıvrım kalınlıgındaki azalma çocuklarını mama ile besleyenlere göre daha belirgindir.

Anne Sütünün Bebeğe Yararları Nelerdir ?

İanne-sutunun-yararlarılk 6 ayında bebeğinizi sadece anne sütü ile besleyiniz.
Bebek, ihtiyacı olan suyu anne sütü ile alır.
Yaygın olan bazı yanlış inanış ve bilgiler yüzünden bebeğe doğar doğmaz şekerli su içirilir. Bu, bebegin açlık duygusunu yenip, emmesini engeller.
Özellikle doğumdan hemen sonra salgılanan ilk sütün bebeğe verilmesi çok önemlidir. Dogumdan sonra 30 dakika içerisinde bebeğinizi emzirmeye başlayınız. İlk 4-6 hafta boyunca günde 8-12 kez emzirmelisini .
Bebek ağladıkça ve istedikçe emzirilmelidir. Beslenme süresi bebekten bebeğe farklılık gösterebilir, ancak emzirme döneminin başlarında bebeğinizi her istediğinde ve istedigi süre kadar emzirmeye çalışınız. Uygun emzirme tekniği bebeginizi ve sizi rahatlatacak ve sütünüzün verimliligini artıracaktır.
Anne sütü almakta olan çocuklara emzik ve sakinleştirici araçlar verilmemeli, anne ve bebeğin aynı odada kalması sağlanmalıdır. Bebeğinizden ayrı kaldığınız durumlarda, kendi sütünüz ile nasıl besleyeceğinizi ve bunun devamlılığını nasıl sağlayacagınızı doktorunuza danışınız.
Bebeğinize Neden Anne Sütü Vermelisiniz? _ Bebeğinizin uygun beslenmeye, şefkate, psikolojik uyarılara ve enfeksiyonlara karşı korunmaya ihtiyacı vardır. Anne sütü, bebeğinize ilk 6 ay içinde tek başına yeterli olan, onun normal gelişimine yeten, besin öğelerini içeren, yeni doğan ve süt’ çocukları için en uygun ve doğal tek besindir. Anne sütü, bebeğinizin fizyolojik ve psikososyal gereksinimlerini ilk 6 ay içinde tek başına karşılar. Cocuğunuzun gelişimi normalolduğu sürece 6. ayından sonra ek gıdalara başlamak şartıyla onu emzirmeye 2 yıl devam edebilirsiniz. Bebeğinizin ağırlığının idealolması,
6. ayda doğum ağrılığının iki katına, 1 yaşında 3 katına ulaşmasıyla ölçülür. Bu yeterli büyüme göstergesidir. Ayrıca bebeğiniz doğumdan sonra bir miktar kilo kaybedeceği için, 15. günde doğum ağırlığına ulaşması anne sütünüzün de yeterli olduğunu gösterir. Eğer ikiz, üçüz bebekleriniz varsa, sütünüzün miktarında da bebeklerinizi beslemeye yetecek kadar artış olacaktır.
Anne Sütünün Bebeğinize Yararları Nelerdir?
Her zaman steril ve ısı ayarlıdır,
Enfeksiyonu önler (kulak iltihabı, ishal, solunum sistemi, menenjit, idrar yolu, apandisit.
Ani bebek ölümü riski azalır,
Sindirimi kolaydır, yemek borusu ve mide duvarında oluşabilecek yara riski azalır,
Solunum yolu hastalıkları, alerji ve obezite [şişmanlık] daha az görülür,
Cene ve diş gelişiminde rolü vardır,
Küçük yaşlarda yeterli anne sütü almış erişkinlerde lenfoma, lösemi, diyabet, kronik karaciğer hastalığı, crohn hastalığı, çölyak ve kalp hastalığı riski azalır,
Bebeğin rutin aşılara antikor yanıtı daha iyi olur,
Görmedeki netlik gelişmesi artar,
Bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur.

İşitme Kaybı – Yenidoğan Bebek ve Çocuk

Bebek ve çocuklardaki işitme kaybı
Her bin çocuktan birinde görülen işitme kayıpları. çocuğun bilişsel, ruhsal, sosyal ve fiziksel gelişimini, gözle görülen özürlerden daha olumsuz etkiler. İşitme kaybı, ciddi olarak gelişimi yavaşlatabileceği için, erken teşhisi çocuğun yaşam kalitesi ve geleceği açısından büyük önem taşımaktadır.
işitme NasılOluşur?
işitme zincirleme gelişen seri bir olaya bağlıdır. Ses, kulak zarına erişir ve titreşim iç kulağa aktarılır. iç kulak, sesi oluşturan titreşimleri sinir uyarılarına çeviren hücrelere aktarır. Binlerce sinir, ses sinyalini beynin alt düzeylerine taşır. Burada sinyalin özellikleri ses olarak algılanır. Eğer sesler doğru olarak algılanırsa, biz de seslerin ne anlama gelmiş oldugunu algılamış oluruz.
Yenidoğanlarda işitme Kayıplarının Saptanması Yenidoğan ve çocuklarda işitme kaybını erken teşhis etmek uygun tedavinin belirlenmesi açısından çok önemlidir.
Yenidoğan bebeklerin işitme taraması sadece birkaç dakikayı alır. Test sırasında bebeğe bir seri yumuşak klik sesi dinletilir, test cihazından testin sonucu takip edilerek işitme objektif olarak değerlendirilir. Bebeğin hiçbir katılımı gerekmez.
Bütün yenidoğanların, ilk altı ayda işitme taraması “Otoakustik Emisyon Testi” ile işitmesinin ve işitme açısından risk altında olup olmadığının belirlenmesi önerilmektedir. işitme taraması testinden geçmeyen ve işitme kaybı olduğundan şüphelenilen bebek veya çocuk, hangi yaşta olursa olsun işitme testleriyle değ erlend i ri lmelid i r.
işitme Açısından Risk Altındaki Bebekler
Bazı yenidoğanlar ve çocuklar, işitme kaybı açısından risk altında kabul edilirler. Risk altındaki bebek ve çocuklarda ortalama çocuk grubundan daha fazla işitme kaybına rastlanma olasılığı vardır. Dikkat edilmesi gereken konu, risk altındaki bebeklerin tek bir testle değerlendirilmemesi, ayrıntılı odyolojik tetkiklerle incelenerek, sonuçların kulak burun boğaz hekimi ve odyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesidir.
cocuk-işitme-kaybıRisk Faktörleri Nelerdir?
Erken dogan bebekler
1500 gramdan daha düşük dogum kilosu olan bebekler
Ailede kalıtsalolan, çocuklukta başlayan işitme kaybı hikayesi
Annenin hamileligi sırasında geçirilen kızamık, frengi gibi enfeksiyonlar
Bebegin yüz ve kafasında, kulak kepçesi ve kulak kanalında gelişimsel anormallikler
Kandaki sarılık degerlerinin kan degişimi gerektirecek kadar yükselmesi
Dogumdan sonraki ilk dakikalarda altıdan daha düşük degerdeki APGAR skoru
5 günden fazla akciger solunum makinasına baglı kalınması
Bakteriyel menenjit geçirilmesi
idrar söktürücülerle birlikte kullanılan bazı antibiyotikler ve ototoksik ilaçlar
Bir sendromu düşündürecek diger bulgularla birlikte işitme kaybı
Tip 2 nörofibromatozis ve nörodejeneratif ra hatsızlı kla r
Yarık damak ve yarık dudak deformiteleri
Tekrarlayan veya ısrarlı devam eden orta kulak iltihabı
Bilinç kaybı veya kafatasında çatlakla birlikte görülen kafa travması
Ailenin, çocugun işitme, konuşma ve lisan
gelişiminde gerilik fark etmesi
Risk altındaki bebeginiz veya çocugunuz ilk testte geçse bile, gecikmiş işitme kaybı başlangıcını yakalamak için belirli periyotlarda işitme testleriyle takip edilmelidir.
Saglıklı Günler Dileriz …

Anne Karnındaki Bebeğin Cinsiyeti

Anne karnındaki bebeğin cinsiyeti nasıl anlaşılır?

bebek-cinsiyetiAnne karnındaki bebeğin cinsiyeti ancak görerek anlaşılır. Yani bunun anlamı doktorunuz ultrason da görerek size cinsiyetini söyleyebilir. Doktorların Kız veya erkek cinsiyetini ultrasonda görürken yanıldıkları hep duyduğumuz konulardandır. Ama günümüzde ultrasonlarda geliştiği için bu yanılgı payı yok derecek oranda azalmıştır. Mesela 4. ayda pozisyon gereği tam cinsel organını görememişse diğer ayda daha doğru bilgiyi görerek verebilir. Hatta sizede ekrandan gösterebilir.
En erken yanılmadan 4. ayda cinsiyet anlaşılabilmektedir.
Anne karnındaki bebeklerde cinsiyet başka herhangi bir test yöntemi ile anlaşılmaz.